TSPB Başkanı Erhan Topaç:Şirketler sermaye piyasasından yeterince yararlanmıyor

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç, mevcut durumda şirketlerin sermaye piyasasından yeterince yararlanmadığını belirterek, "Ayrıca son dönemde yapılan düzenlemeler nedeniyle halka kapalı şirketler ile halka açık şirketler arasında önemli rekabet dezavantajı oluşmuştur. Bu durum halka açılmaların cazibesini olumsuz etkilemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Erhan Topaç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin yeni sayısında, Yeni Ekonomi Programını (YEP) değerlendirdi.

Programda ekonominin temel büyüklükleriyle ilgili hedefler verildiğini anımsatan Topaç, mali disiplin, üretimde yerlileşme, finans sektöründe yeniden yapılanma konularında da dönem içinde yapılacaklar konusunda önemli açıklamalar yapıldığını ifade etti.

Topaç, programda vurgulanan hızlanan siyasi karar alma kapasitesi, sürdürülebilirlik, mali disiplin, üretim ve ihracatta katma değer odaklı değişim, programın somut sonuçlarının 3 aylık sürelerle takibi konularındaki yaklaşımı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Finans ve reel sektörün sıkıntılarını odağa alan, finansal mimarinin yeniden tasarlanmasını amaçlayan programın olumlu sonuçlar sağlaması en önemli beklentimiz." değerlendirmesini yaptı.

Reel sektörün finansmanında sermaye piyasasının kullanımının desteklenmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Topaç, şunları kaydetti:

"Büyüme yönünden elverişli ortamın yaratılmasında uygun maliyetli, uzun vadeli finansman kaynağı en önemli faktörlerden biri. Bu kaynak, ancak, uzun vadeli fon teminine imkan tanıyan sermaye piyasalarından elde edilebilir. Ancak, mevcut durumda şirketlerin sermaye piyasasından yeterince yararlanmadığını görüyoruz. Örneğin, Borsa İstanbul'da kote olan şirket sayısı Türkiye ekonomisinin boyutuna göre düşük olup ilk 500 İSO şirketinin sadece 72'si ve ikinci 500 İSO şirketinin sadece 30'u. Yani toplam 102 İSO1000 şirketi halka açılmıştır. Ayrıca son dönemde yapılan düzeenlemeler nedeniyle halka kapalı şirketler ile halka açık şirketler arasında önemli rekabet dezavantajı oluşmuştur. Bu durum halka açılmaların cazibesini olumsuz etkilemektedir."

Topaç, tüm dünyada uygulandığı üzere, reel sektörün ihtiyaç duyduğu öz kaynak ve uzun vadeli kaynak gereksiniminde sermaye piyasasından en verimli şekilde yararlanılması gerektiğine inandıklarını dile getirdi.- Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi 13-14 Kasım'daErhan Topaç, birlik olarak Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'ni, her geçen yıl daha geniş kapsamlı ve daha yüksek katılımcı sayısı sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye gayret ettiklerini ifade etti.

Bu yıl 13-14 Kasım'da "Gelecek" temasıyla düzenleyecekleri kongrenin, ulusal ve uluslararası alandan etkili isimleri ağırlayacağını aktaran Topaç, "Kongremizin ana konuşmacıları arasında dünyaca ünlü fütürist, Technology vs. Humanity kitabının yazarı Gerd Leonhard ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkannı Faruk Eczacıbaşı yer alıyor. Konuşmacı ve panelistlerinin katılımıyla her geçen gün daha kapsamlı bir hale gelen, katılımın ücretsiz olduğu kongremize herkesi davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.- Aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin net karı yüzde 80 arttıVerilen bilgiye göre, TSPB tarafından sermaye piyasasındaki temel sorunlar ile sektörün orta ve uzun vadede daha ileriye götürülmesi, sermaye piyasalarının daha ön plana çıkmasına yönelik görüş ve çözüm önerilerini içeren "Sermaye Piyasasının Geliştirilmesine Yönelik Öneriler ve Eylemler - Eylül 2018" raporu yayımlandı.

İlgili kamu kurumlarıyla paylaşılan, Türkiye'nin bölgesel bir finans merkezi olabilmesi için atılması gereken adımlar ve buna yönelik politikaları da içeren rapora, birliğin sitesinden de ulaşılabiliyor.

Öte yandan Birlik tarafından derlenen aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin yılın ilk yarısına ait finansal tabloları ve faaliyet verileri de açıklandı.

Söz konusu verilere göre aracı kurrumların çalışan sayısı 4 bin 828'e yükseldi. Sektörün net dönem karı ise aracılık gelirleri, müşteri faiz gelirleri ve kurumsal finansman gelirlerinin etkisiyle ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 695 milyon liraya çıktı.

Portföy yönetim şirketlerince yönetilen portföy büyüklüğü 168 milyar lira olduDiğer Haberler
ALBAYRAK: HAL YASASINI EKİM AYI İTİBARİYLE KOMİSYONDA GÖRÜŞECEĞİZ
ALBAYRAK:İŞÇİ ÇIKARMALARININ ÖNÜ GEÇİLMESİ AŞAMASINDA İŞLETMELERİMİZE DESTEK VERECEĞİZ
ALBAYRAK: ÜRÜN GÖZETİM MEKANİZMASI ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK
ALBAYRAK: FIRSATÇILIK, STOKÇULUKLA ETKİN MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEK
ALBAYRAK: YIL OSNUNA KADAR BAŞVURULARI NETİCELENDİRECEĞİZ
ALBAYRAK: BANKALARIMIZ DA ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK VERECEKLER
ALBAYRAK: BANKALARIMIZ 1 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN YÜKSEK FAİZLE KULLANILMIŞ OLAN KREDİLERİN FAİZ ORANLARINDA % 10 İNDİRİM YAPACAKLARINI BEYAN ETTİLER
ALBAYRAK: KÜRESEL OLARAK ÇOK BÜYÜK BİR EDĞİŞİM OLMADIĞI SÜRECE ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA YIL SONUNA KADAR ZAM YAPMAYAACĞIZ
ALBAYRAK: BEKLEYEN KDV İADE ÖDENME SÜREÇLERİNİ HIZLANDIRMAYI PLANLIYORUZ
ALBAYRAK: TOPYEKÜN MÜCADELEYE KATILACAK TÜM FİRMALARIMIZ BELİRLENEN LOGO İLE BİRLİKTE ASGARİ % 10 KAMPANYASINI UYGULAYACAKLARINI TAAHHÜT ETTİLER
ALBAYRAK: BU İNDİRİMLER, HALİHAZIRDA YAPILMASINA KARAR VERİLEN İNDİRİM KAMPANYALARINA EK OLACAK
ALBAYRAK: İNDİRİM KAMPANYASINDA ENFLASYON SEPETİNDEKİ TÜM MARKALAR TÜM KALEMLERV AR
ALBAYRAK: KAMU BU SÜREÇTE ÖNCÜ OLACAK
ALBAYRAK: BU HAREKETE KATILIM İÇİN TÜM FİRMALARIMIZIN ASGARİ % 10 İNDİRİM YAPMALARI VE BU İNDİRİMİ YIL SONUNA KADAR SÜRDÜRMELERİ KONUSUNDA MUTABIK KALDIK
ALBAYRAK: OLUŞAN KÖPÜĞÜN DENGELENME SÜRECİYLE BİRLİKTE AŞAĞI YÖNLÜ İVMELENME SÜRECİNİN BAŞLAMASI GEREKİYOR
Facebookta Paylaş