Türk Hava Yolları 1Ç21 Bilanço Değerlendirmesi (ICBC Turkey Yatırım)

1Ç21 Bilanço Değerlendirmesi
Sürpriz net kar - THY 2021’in ilk çeyreğinde 61 milyon dolar net kar açıkladı. Konsensüs beklentisi 37 milyon dolar zarar şeklindeydi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 327 milyon dolar zarar elde etmişti.
Satışlar düştü - Şirket 2020’nin ilk çeyreğinde 13,5 milyon yolcu taşırken, 2021’in ilk çeyreğinde 6,4 milyon yolcu taşıdı. Bunun sonucunda yolcu gelirleri 1,99 milyar dolardan 901 milyon dolara geriledi. Kargo operasyonlarından elde edilen gelir bir önceki yıla göre %77 yükseldi. Kargo faaliyetlerinin ciro katkısı %18’den %46’ya yükseldi. Bunların sonucunda şirketin ilk çeyrek net satışları yıllık bazda %29 düşüşle 1,80 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
Karlılık iyileşti - Şirketin brüt kar marjı faaliyetlerdeki ciddi yavaşlamaya rağmen 730 baz puan iyileşti ve %9,6’ya yükseldi. Ortalama jet yakıtı fiyatı dolar bazında %19 düştü. Jet yakıtı harici giderlerin ciroya oranı geçen yıla paralel %67 seviyesinde kaldı. Zayıf trafik ve kur sebebiyle, uçuşlarla ilgili giderler (havaalanı giderleri, yiyecek/içecek, yer hizmetleri) ve personel giderleri geçen yılın oldukça gerisinde kaldı. Bunun sonucunda FAVÖK marjı %4,2’den %22,8’e yükseldi.
Kur farkı karı - Şirket 2020’nin ilk çeyreğinde 103 milyon dolar kur farkı ve türev zararı elde ederken bu yılın ilk çeyreğinde 106 milyon dolar gelir elde etti. Ayrıca, çoğunluğu kur farkından kaynaklanan 31 milyon dolarlık vergi geliri de sonuçlara olumlu yansıdı.
Net borç azaldı - THY’nin net borcu 4Ç20’deki 14,9 milyar dolardan 14,2 milyar dolara indi. Bunun sonucunda net borcun FAVÖK’e oranı 7,1 seviyesine geriledi (4Ç20: 8,6x).
Değerleme - Hisse son bir yılda %23 yükseldi ancak BIST-100 endeksine görece %17 daha zayıf bir performans gösterdi. Ancak son iki hafta endeks %7 yükselirken hisse aşılama ve tam kapanma sonrası normalleşme beklentileri ile %19 yükseldi. 2021 tahminlerimize göre 6,5 F/K ve 6,5 FD/FAVÖK çarpanlarından işlem gören Türk Hava Yolları için 14 TL hedef değeri ile TUT önerisinde bulunuyoruz. ICBC Turkey Yatırım Menkul Değerler AŞ
 icbcyatirim.com.tr

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ABD'DE SAVUNMA SANAYİ HARİÇ SİPARİŞLER MART'TA: % +1.1
ABD'DE FABRİKA SİPARİŞLERİ MART'TA:%+ 1.1 (BEKLENTİ:%+2.0 ÖNCEKİ:%-0.8).
ABD'DE NAKLİYE SEKTÖRÜ HARİÇ SİPARİŞLER MART'TA: %+1.9 (ÖNCEKİ:%-0.6)
FİTCH İŞ BANKASI'NIN NOTUNU B+ OLARAK TEYİT ETTİ, GÖRÜNÜM NEGATİF
FİTCH YAPI KREDİ BANKASI'NIN NOTUNU B+ OLARAK TEYİT ETTİ, GÖRÜNÜM NEGATİF
Facebookta Paylaş