Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

Endekslerde son dönemde izlenen pozitif seyir gelişmekte olan ülke kıymetlerine de yaradı. ABD'de yaklaşan seçimler öncesi belirsizlik artarken, destek paketine dair beklentiler varlık sınıflarında pozitif etki yarattı. Türkiye hazine kıymetleri de geçtiğimiz hafta yapılan faiz artışının ardından, döviz alımlarına getirilen vergide indirime gidilmesinin normalleşme adımı olarak görülmesi ve piyasada oluşan olumlu hava ile birleşmesi sonrası alıcılı işlem gördü. Bir diğer önemli gelişme ise, Türkiye Varlık Fonu'nun uzun süredir konuşulan eurobond ihracı için bankalara yetki vermesi oldu.
Türk hazine kıymetleri hafta başında satıcılı işlem görse de, son iki günde gelen alımlar ile Cuma kapanış seviyelerinin de altına çekildi. Getiri eğrisi genelinde geçtiğimiz haftaya göre 10-15 baz puan daralma olurken beş yıl vadeli kıymet 6% getiri seviyesine çekildi, on yıl vadeli kıymet ise 6,60% bölgesinde işlem gördü. Hafta başında 550 seviyesinin üzerinde bulunan beş yıllık ülke risk primi 520 baz puana gerileyerek tahvillerden daha iyimser bir tablo çizdi. Şirket kıymetlerinde 2021 vadede lokaller iki yönde aktif olurken, daha uzun vade kıymetlerde hacimlerde zayıflık dikkat çekti. Son dönemde olumsuz performans gösteren uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde ise oluşan pozitif ortam sonrası likidite oldukça zayıfladı. Yakın vade kıymetlerde 4%-5,25% arası getiriler bulunurken, Vakıfbank ve TSKB 2025 vade kıymetler 7,50-60% getiri ile alıcı buldu.
ABD hazine tahvilleri hafta ortasına kadar oldukça düşük oynaklıkla işlem gördü, ABD'de destek paketine dair görüşmelerin tekrar başlaması beklentileri pozitif yöne çekerek güvenli liman olarak kabul gören tahvillerde satışa etki etti. On yıl vadeli kıymetin getirisi sekiz baz puan genişleyerek 0,72% oldu. Alman on yıllık tahvil getirisi ise hafta boyunca dört baz puanlık dar bantta işlem gördü, dün ABD tahvillerine gelen satıştan etkilenen Alman on yıllıkları -0,52% getiri ile alıcı bulduİş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ABD'DE SENATO KOMİTESİ FACEBOOK, GOOGLE VE TWITTER CEO'LARINI İFADEYE ÇAĞIRMAYI ONAYLADI - BLOOMBERG HT
ABD'DE İMALAT SEKTÖRÜNDE PMİ EYLÜL'DE:53.2 (ÖNCEKİ:53.5)
DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI SERGEY LAVROV İLE TELEFONDA KARABAĞ KRİZİNİ GÖRÜŞTÜ- HABERTÜRK
AB/MİCHEL: BUGÜN BAŞTA DOĞU AKDENİZ VE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ OLMAK ÜZERE ULUSLARARASI SORULARA ODAKLANACAĞIZ
AB/MİCHEL: DAHA FAZLA İSTİKRAR VE DAHA FAZLA ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK İSTİYORUZ, YUNANİSTAN VE KIBRIS İLE TAM BİR DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ
IRAK'TA PETROL İHRACATI EYLÜL'DE 2.6 MLN VARİL/GÜN -BAKANLIK
TCMB, kotasyon repo imkanı ile 8.50 milyar TL verdi
Facebookta Paylaş