Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (13 Kasım)
ABD'de seçim sonuçlarının Demokratlar lehine büyük oranda kesinleşmesi ve Covid'e karşı aşı çalışmalarında en belirgin ilerlemenin kaydedilmesi küresel piyasalarda alımları tetiklerken, Türkiye'de hafta sonunda yaşanan politik gelişmeler sonrası piyasada normalleşme adına oluşan güçlü beklenti Türk eurotahvil kıymetlerinde oldukça güçlü alımlara etki etti. Yabancıların uzun süredir eurotahvil tarafında düşüş gösteren ağırlıkları, açıklamalar sonrası oluşan iyimserlikle güçlü talebe dönüşürken, lokal taraf daha çok satış tarafında aktif oldu.

Hazine eurotahvilleri hafta başında TL'de yaşanan toparlanma ile alıcılı açılış yaptı. İyimserliğin, gelen açıklamalar sonrası kuvvetlenmesi ile alımlar güçlendi. Geçtiğimiz hafta kapanışından bu güne hazine kıymeti getirileri 100-125 baz puan arası daralma kaydederken, beş yıl vadeli kıymet 5% getirinin altına çekildi, on yıl vadeli kıymet ise 5,70% seviyesinde kapanış yaptı. Uzun tarafta getiri 6,50% bölgesine daralırken, beş yıllık ülke risk primi dün 400 baz puanın altına çekilerek geçtiğimiz hafta kapanışına göre yaklaşık 140 baz puan geriledi ve Mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Şirket kıymetleri ise, hafta başında hazine tahvillerini geriden takip ederken, Salı günü başlayan alımların ardından finansallarda 70-100 baz puan arası daralma gösterdi, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde de zayıf likiditenin de etkisiyle daralma daha kuvvetli oldu. İş Bankası 2024 vade kıymet geçtiğimiz hafta 7% seviyesinin üzerinde olup, bu hafta 6% seviyesine kadar daralırken, Akbank 2028 vadeye göre 130 baz puan kadar daralma yaşadı.

ABD hazine tahvilleri, Demokrat zaferine rağmen, "Mavi Dalga"nın gerçekleşmemesi ile fiyatlandı. Bir yandan da aşıya dair gelişmeler risk iştahını artırarak güvenli liman kıymetlerden çıkışa etki ederken, on yıl vadeli kıymet geçtiğimiz haftaya göre 15 baz puan genişleyerek 0,96% seviyesine kadar yükseldi. Büyüme ve enflasyon beklentileri de getiri eğrisinde dikleşmeye etki ederken, vadeler arası getiri makası artış gösterdi. Alman on yıllıkları hafta başına göre yaklaşık 20 baz puan genişledikten sonra, gelen alımlarla -0,53% seviyesinde işlem görürken, Avrupa tarafında göze çarpan gelişme, Yunan iki yıl vadeli kıymetinin de eksi getiriye geçmesi oldu.İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.