Türkiye’de kripto madenciliği saldırıları ivme kazanıyor - KasperskyKuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
 
2022'nin ikinci çeyreğinde Kaspersky çözümleri, madencilerde 40 bin 788 yeni modifikasyon tespit etti. Türkiye'deki Kaspersky Security Network verilerine göre 2022'nin ikinci çeyreğinde kripto madencilerinden etkilenen kurumsal kullanıcı sayısı bir önceki çeyreğe göre artma eğilimindeydi.
Kripto madenciliği, kullanıcıların kripto para işlemlerini doğrulamak ve çalışmalarının karşılığında kripto para kazanmak için bilgisayarları, verileri, kodları ve hesaplamaları kullandığı bir süreçtir. Kripto madenciliği son derece yüksek miktarda kaynak tüketir ve pahalı bir uğraştır. Bu nedenle siber suçlular, bu işi başkalarının makinelerinde yapmanın yollarını arıyor.
Saldırganlar, cihaz sahiplerinin bilgisi olmadan kripto para birimi oluşturmak için güvenliği ihlal edilmiş cihazları kullanıyor. Örneğin kullanıcılara bir şifreleme komut dosyası veya programı yerleştiren kodu çalıştıran bir bağlantıya tıklamalarını teşvik eden meşru görünümlü bir e-posta göndererek ellerindeki kaynakları çalabiliyorlar. Diğer bir yöntem, web sitesine bir komut dosyası veya birden çok web sitesine reklam enjekte etmek şeklinde gerçekleştiriliyor. Hedeflenen kullanıcı web sitesini ziyaret ettiğinde veya virüslü reklam tarayıcılarında belirdiğinde, komut dosyası otomatik olarak yürütülüyor. Kurbanların bilgisayarlarında hiçbir kod saklanmıyor.
2019'da başkalarının kaynaklarıyla gizlice kripto para madenciliği yapan sekiz ayrı uygulama Microsoft Store'dan kaldırıldı. 2018'de Los Angeles Times'ın Cinayet Raporu sayfasında kripto hırsızlığı kodu keşfedildi. Ayrıca 2018'de CoinHive madencisinin Google'ın DoubleClick platformu aracılığıyla YouTube reklamlarında yayınlandığı tespit edildi.
Kaspersky Türkiye verileri, kurumsal sektördeki kripto madenciliği yazılımlarından etkilenen bilgisayar sayısının 2022'nin ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe kıyasla %11 arttığını gösteriyor. Bu dönemde saldırganların kurumsal segmentte kripto madencileri çalıştırma girişimi sayısı %22 arttı.
Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı David Emm, şunları söylüyor: “Önceden kripto madenciliği saldırıları özellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarları, bazen de Android akıllı telefonları hedef alıyordu. Bugün kripto hırsızları sunucuları, ağları ve hatta IoT cihazlarını içerecek şekilde genişliyor. Çünkü sunucular sıradan bilgisayarlardan daha güçlü ve daha fazla madencilik kapasitesine izin veriyor. Farklı bölgelerde farklı seviyelerde madencilik faaliyeti görmemizin nedeninin, ülkelerdeki farklı kripto para birimi benimseme düzeyleri ve kripto para birimi kurlarındaki dalgalanmalar olarak değerlendiriyoruz. Kripto paranın değeri yükseldiğinde, madencileri kullanan saldırganların faaliyetleri artıyor.”
Kaspersky uzmanları, kripto madenciliği saldırılarından korunmak için bireysel ve kurumsal kullanıcılara şunları öneriyor:
• Ev kullanıcıları için Kaspersky Total Security, kurumsal kullanıcılar için Endpoint Detection and Response ve Kaspersky Endpoint Security for Business gibi güvenilir uç nokta siber güvenlik çözümleri kullanın.
• İşletim sisteminizin ve tüm uygulamalarınız, özellikle web tarayıcılarınızın en son yazılım güncellemelerini ve yamalarını yükleyin.
• En yeni kripto hırsızlığı eğilimlerine karşı uyanık olun. Siber suçlular, güncellenmiş komut dosyalarını ve programları bilgisayar sisteminize yerleştirmek için sürekli olarak yöntem değiştiriyor ve yeni teslim biçimleri geliştiriyor. Kurumlar profesyonel siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekibin proaktif olarak olaylara müdahale etmesi ve en son siber güvenlik tehditlerine geçit vermemesi için Kaspersky MDR gibi yönetilen algılama ve yanıt çözümlerine yatırım yaparak kaynak tasarrufu sağlayabilir.
• Akıllı üretim cihazlarında ve IoT cihazlarında kripto madenciliğini önlemek için endüstriyel siber güvenlik çözümleri kullanın.
• Cryptojacking'i engellemek için tasarlanmış tarayıcı uzantılarını kullanın: minerBlock, No Coin ve Anti Miner gibi. Bunları popüler tarayıcılarda uzantı olarak yükleyebilirsiniz.
• JavaScript'i devre dışı bırakın. Çevrimiçi gezinirken JavaScript'i devre dışı bırakmak, şifreli kodun bilgisayarınıza bulaşmasını önleyebilir.
 
Kaspersky hakkında
Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.Diğer Haberler
İngiltere'nin 5 yıllık tahvil faizi %3.438 ile Kasım 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı, günlük artış 6 baz puan
TCMB bugün valörlü 2 hafta vadeli 500 milyon dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB yarın valörlü 2 hafta vadeli 1 milyar dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
Filipinler Merkez Bankası : Enflasyon beklentileri tırmandı
FİLİPİNLER MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 50 BAZ PUAN YÜKSELTTİ:%4.25 (BEKLENTİ: 4.25%, ÖNCEKİ: 3.75%)
EYLÜL AYINDA DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA HARCAMA YAPMA DÜŞÜNCESİ ENDEKSİ: 91.0 (ÖNCEKİ AY: 89.8) - TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 61321,6 milyon TL artıda
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 133328,5 milyon TL
EYLÜL AYINDA TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ: 72.4 (ÖNCEKİ AY: 72.2)
EYLÜL AYINDA HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ: 53.0 (ÖNCEKİ AY: 53.8) - TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
ÇİN'DE ŞANGHAY BİLEŞİK ENDEKSİ %0.3 DÜŞÜŞLE 3108,91 PUANDAN KAPANDI
Facebookta Paylaş