Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın: Türkiye ile İngiltere arasında 5. nesil savaş uçağı için görüşmeler sürüyorTürkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, dört yıllık görevinin ardından kısa süre sonra emekliye ayrılıyor.

Daha önce Bağdat ve Moskova Büyükelçilikleri’nde çalışan Yalçın, 2012'de Kuveyt Büyükelçiliği de yapmıştı.

Suriye’de iç savaşın Türkiye için ciddi risk olmaya başladığı dönemde ve ABD ile Rusya’nın savaşa müdahil olduğu zamanlarda, Dışişleri Bakanlığı'nda Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya-Pasifik’ten sorumlu Müsteşar Yardımcısı olan Yalçın, Londra'daki görevi öncesi 2016-2018 arası Dışişleri Bakanlığı Müsteşarıydı.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Yalçın, Türkiye ile İngiltere arasında savunma sanayi alanında işbirliğinin güçlendiğini, 5. nesil savaş uçağı için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
 
Yalçın, iki ülke arasında ticaret hacmi hedeflerinin de yakalandığını belirterek, "Yeni hedefler koymak lazım" dedi.

2017’de Türkiye ve İngiltere arasında yaklaşık 100 milyon sterlinlik bir anlaşma imzalandı, buna göre BAE Systems ve TAI birlikte 5. nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak, TF-X’in motorunu geliştirmek üzere anlaştı. Motorunun ortak üretimi için de Kale Grup’la Rolls Royce ortak bir girişim kurdu ama sonra bir ilerleme olmadı. Bu girişim ne durumda, proje durdu mu?

TF-X’in üretimiyle ilgili BAE System ile çalışılıyor. Motorunun nasıl olacağıyla ilgili çalışılma da devam ediyor. Burada Rolls Royce’un motor seçeneği üzerinde de görüşmeler sürüyor. Çekilmiş, bitmiş bir şey yok; kararlaştırılmış bir şey de yok. Bu devam eden bir süreç, olumsuz bir noktada değil.

2023 hedefi konmuştu, 2023’e girmek üzereyiz…

Evet, biz de o yüzden acele ediyoruz. Rolls Royce ile olan görüşmelerin olumlu mecrada ilerlediğini biliyorum, bizim beklentimiz olan bazı hususlar var, bununla ilgili nasıl geri dönüşler olacak, göreceğiz.

Nedir beklediği hususlar Türkiye’nin?

Onları ben samimi olarak bilmiyorum. Burada önemli olan Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki savunma sanayi işbirliği güçlenerek ilerliyor. Birçok parça, madde, alınıyor satılıyor. İngiltere'nin önleyici, sınırlayıcı bir yaklaşımı yok.

 BBC internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.bbc.com/turkce/articles/c9e1l933nr2oDiğer Haberler
Rusya Gelecek Yıl Buğdayda 80-85 Milyon Tonluk Rekolte Hedefliyor -BN/Bloomberg HT
Kremlin: Zaporizhzhia Nükleer Tesisi konusunda IAEA ile iletişimde kalmaya devam ediyoruz
Kremlin: Zaporizhzhia Nükleer Tesisinde ağır silahlar yok
Kremlin: Ukrayna yeni gerçeği kabul etmezse barışa doğru ilerleme mümkün değil
EURO BÖLGESİ ZEW EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ AYLIK -23.6 (BEKLENTİ: -25.7 ÖNCEKİ:-38.7 )
Almanya/ZEW: Enerji üretimindeki geçici istikrar ekonomik görünümde önemli bir iyileşmeye yol açtı
NEBATİ:DÜN VERİSİ AÇIKLANAN İSTİHDAMDAKİ ARTIŞIN ARDINDAN SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ YÜKSELİŞ, TÜRKİYE EKONOMİ MODELİNİN ÇIKTILARINI BİZLERE GÖSTERMEYE DEVAM ETMEKTEDİR
NEBATİ:EKİM AYI; ARA MALINDA, DAYANIKLI TÜKETİM MALINDA, SERMAYE MALINDA ÜRETİMİN GÜÇLENDİĞİ BİR AY OLURKEN YERLİ ÜRETİMİ VE İHRACATI ÖNCELEYEN POLİTİKALARIMIZ ÇERÇEVESİNDE SANAYİDE ÇARKLAR HIZLA DÖNMEYE DEVAM ETMEKTEDİR
NEBATİ:DURGUNLUK RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA OLAN DÜNYANIN GELİŞMİŞ EKONOMİLERİNDE SANAYİ ÜRETİMİ HIZ KESERKEN, TÜRKİYE'DE İSE SANAYİ ÜRETİMİ EKİM AYI İTİBARIYLA HEM AYLIK HEM DE YILLIK BAZDA GÜÇLÜ BİR ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR.
Fitch: 2022 yılında global çelik tüketiminin 60-65 milyon ton daralmasını ve kapasite kullanımının %80'den %77'ye düşmesini bekliyoruz
Facebookta Paylaş