Türkmenistan, Dünyanın en hızlı büyüyen 18 ülkesi arasında

Türkmenistan, dünya ekonomik kalkınmasının istikrarlı dinamiklerini geliştirmenin yanı sıra, istikrarlı ve hızlı bir büyüme sergileyen, dünyanın 18 ülkesinden biri haline gelmiştir. Bu, uluslararası bir danışmanlık şirketinin bir bölümü olan McKinsey Global Institute uzmanları tarafından yapılan bir çalışma ile kanıtlanmaktadır.

Çalışmada belirtildiği gibi, Türkmenistan, Çin, Singapur ve Kore Cumhuriyeti ile birlikte dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri listesine dahil edildi.

Listede yer alan ülkelerin ekonomilerinin büyümesini hızlandıran ana etkenler arasında, uzmanlar bu büyümeyi sürdürmek için hedeflenen devlet politikasını - rekabeti ve aynı zamanda büyük şirketlerin rekabet edebilirliğini teşvik etmek istedi.

Halen, Türkmenistan, Türkmengaz, Turkmenneft, Turkmenhimiya ve ülke için önemli ihracat kalemleri sağlayan diğerleri gibi bölgedeki en büyük devlet endişelerine sahiptir. Özel sektör işletmeleri de yoğun bir hızla gelişmektedir.

Orta Asya ülkelerinin ekonomik kalkınmasını değerlendiren McKinsey uzmanları, Türkmenistan’ın, küresel finansal krize rağmen, ekonomik büyümede neredeyse hiç yavaşlamayan bölgelerden biri olduğunu vurgulamaktadır.

Analistler ayrıca, genel olarak Orta Asya ülkelerinin, yalnızca hammaddelerde işlem yaptıkları ve katma değeri yüksek malların üretimini çeşitlendirmeyi reddettikleri zaman bir “hammadde laneti” nden kaçındıklarını belirtti.

Bu bağlamda, Türkmenistan sadece petrol ve gaz sektörünün gelişmesiyle sınırlı kalmamakta, ülke ekonomisini dinamik olarak çeşitlendirmektedir. Ülke, aktif olarak binlerce yeni işin yaratıldığı enerji endüstrisi, inşaat ve hafif endüstrisi geliştiriyor.

 -Ekonomi Bakanlığı Bülteni-Facebookta Paylaş