Türkmenistan ile BM arasında yeni anlaşmalar imzalandı

ürkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı’nda ülkenin devlet kurumları ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) arasında bir dizi anlaşmalar imzalandı. Bunun için bakanlıkta bir tören düzenlendi.
Türkmenistan ile UNFPA arasında 2016-2020 işbirliği programı kapsamında 4.eylem planı hayata geçirilmektedir. Türkmenistan Hükümeti ve UNFPA tarafından ortaklaşa finanse edilen Program, nüfus dinamikleri üzerine gerçek verilerin analizini ve bunların sürdürülebilir kalkınma ile ilişkilendirilmesi yönünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde sağlıklı bir hamileliği ve sağlıklı çocukların doğumunu, doğum evlerinde koşulların iyileştirilmesini için Güvenli Annelik Programı uygulanmaktadır.
Bakanlıkta düzenlenen törende bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı ile UNFPA arasında entegre üreme sağlığı hizmetlerinin kalitesini artırmak ve sürdürülebilir ulusal kalkınma için ayrıştırılmış veriler konusundaki projelere imza atıldı. Ayrıca, Türkmenistan Milli Eğitim Bakanlığı ve UNFPA Arasında “Üreme Sağlığı Bilgisine Gençliğin Erişiminin Artırılması” projesi ve Türkmenistan Devlet Başkanlığı’na bağlı Kamu Yönetimi Akademisi ile UNFPA arasında "Ulusal stratejileri geliştirmek için sürdürülebilir verileri planlamak için nüfus verilerini kullanmak" projesi kapsamında belgeler imzalandı. Bunun yanı sıra Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı ile UNFPA arasında erkeklerin üreme sağlığını güçlendirmek için bir ortak finansman anlaşması imzalandı. Söz konusu anlaşmalar, Türkmenistan ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile verimli işbirliğini geliştirmeye katkıda bulunacaktır.

 -Ekonomi Bakanlığı Bülteni-Facebookta Paylaş