TÜRKONFED Başkanı Sönmez: Finansmana erişim inanılmaz zorlaştı - DünyaDünya internet sitesinde yayınlanan habere göre; TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, KGF destekli 150 milyar TL’lik paketin açıklanmasına rağmen henüz işleme alınmadığını, işletmelerin destek beklentilerinin devam ettiğini söyledi. Adana’daki basın toplantısında gündem konularını değerlendiren

Sönmez, sanayicinin finansmana ulaşmakta yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, “Kredi alabilecek olsak da yüzde 50’lere dayanan kredi faizi, ne yazık ki yatırım yapmaktan uzaklaştırıyor” diye konuştu. Sönmez son dönemde yaşanan “stok” tartışmalarına da değinerek, sanayicilerin ülke için katma değer yaratmaktan başka maksadının olmadığını belirtti, “Biz ekonomimizin, ekonomi yönetimimizin paydaşıyız, destekçisiyiz, ortağıyız” ifadelerini kullandı. Sönmez, köklü yapısal reform çağrısı da yaptı. TURKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, son dönemde finansmana erişimin ‘inanılmaz zorlaştığını’ söyledi. İşletmelerin, finansmana erişebildiği oranda üretime, yatırıma ve istihdama destek verebileceğini belirten Sönmez, hükümet ve ekonomi yönetiminin, özel sektörü kendisine ‘ortak’ olarak görmesi gerektiğini vurguladı.

Bünyesinde 30 federasyon ve 286 dernek ve 50 bini aşkın şirketin bulunduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Sönmez, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Göreve gelmesinin üzerinden dört ay geçen Başkan Sönmez’in açıklamalarında, son günlerde işletmelerin finansmana ulaşmada yaşadığı sorunlar öne çıktı. İşletmelerin finansmana erişiminin ‘inanılmaz zorlaştığını’ ifade eden Sönmez, “Kredi alabilecek olsak da yüzde 50’lere dayanan kredi faizi, ne yazık ki yatırımcıyı yatırım yapabilecek durumdan uzaklaştırıyor. Bizler ekonomimizin, ekonomi yönetimimizin paydaşlarıyız, onların ortaklarıyız. Dolayısıyla yapmış olduğumuz çalışmaların, ülkeye bir katma değer yaratmanın dışında olmadığını da belirtmek istiyorum” dedi.

“İşletmeler 150 milyar liralık paketi bekliyor”

Hükümet tarafından KGF destekli 150 milyar TL’lik paketinin açıklanmasına rağmen henüz işleme alınmadığını hatırlatan Sönmez, şöyle devam etti: “İşletmelerimizin bu yöndeki beklentileri devam ediyor. Böyle bir dönemde kredi musluklarının bırakın kapanmasını, kısılması dahi ekonomide çarkları yavaşlatan bir süreci başlatabilir. Dolayısıyla işletmelerimiz, finansmana ne kadar uygun şartlarda ve ne kadar kolay erişebilirse, üretime, yatırıma ve istihdama da aynı oranda destek verebilir. Bu noktada özel sektör, kalkınmanın karşısında değil yanındadır, destekçisidir; yani ortağıdır. Hükümetimizin ve ekonomi yönetimimizin, kendisine özel sektörü ortak olarak görmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla özel sektörün, üretimde devamlılık sağlayabilmek adına gerçekleştirdiği stok mantığını, piyasada fiyat yükseltme ve manipülasyon odaklı stokçuluk anlayışından ayırmak ve öyle değerlendirmek daha uygun olacaktır.”