TÜSİAD Başkanı Kaslowski: Kuşak ve Yol inisiyatifi Türkiye ile Çin arasında ekonomik ve ticari işbirliğinde hızlandırıcı rol oynadı

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye ile Çin arasında ekonomik ve ticari işbirliğinde hızlandırıcı rol oynadığını belirtti.

Simone Kaslowski Beijing'de devam eden 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nu önemli bir diyalog platformu olarak niteledi ve yeni ticari işbirliği fırsatları aramak için TÜSİAD heyetinin zirveye katıldığını söyledi.
Simone Kaslowski Kuşak ve Yol çerçevesinde Türkiye-Çin işbirliğinin ufkuna ümitle bakıyor.
Çin'in Türkiye'nin 3. büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çeken Simone Kaslowski, Türkiye'de yatırım yapan Çinli şirket sayısının arttığını ve Çin'den gelen yatırımın Türkiye ekonomisinde çok önemli rol oynadığını kaydetti.
Simone, iki tarafın altyapı tesisleri, lojistik, sürdürülebilir enerji, enformasyon teknolojisi, yiyecek, içecek ve turizm alanlarında işbirliğini güçlendirmesini beklediğini ifade etti.
Simone Kaslowski, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye'nin uzun vadeli hedeflerine yakın olduğunu ve Türkiye'nin Asya'yı Avrupa'ya bağlayan coğrafi avantajından yararlanarak Orta Koridor ile Kuşak ve Yol arasında eşgüdüm sağlaması, Çin dahil ipek yolu güzergahında yer alan ülkelerle daha etkili ekonomi işbirliği yapması gerektiğini söyledi.
Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından açıklanan verilere göre, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ileri sürülmesinden sonraki 5 yılda, iki ülkenin ticaret hacmi 100 milyar ABD dolarını aştı.
Türkiye'de fiilen değerlendirilen Çin yatırımı yüzde 120 oranında arttı. 1000'den fazla Çin sermayeli şirket Türkiye'de şube açarak büyük istihdam sağladı. 2018 yılında Türkiye'ye giden Çinli turist sayısı yüzde 60 artarak 400 bini buldu.
Simone Kaslowski birçok kez Çin'i ziyaret ederek Çin ekonomisinde meydana gelen değişikliği gözleme fırsatı buldu.
Simone, hızla büyüyen Çin ekonomisinin büyük hareketlilik gücüne sahip olduğunu savunuyor. Bunun yanı sıra yapay zekâ, bulut bilişim, mobil ödeme, büyük veri analizi gibi alanlarda kaydedilen başarıların kendisinde derrin izlenim bıraktığını söylüyor. Simone, Çin'in kapsamlı bir reform sürecinde olduğunu belirterek, Çin'in gelişmesini ve dünya ekonomisindeki etkisini Türkiye'nin yakından izlediğini dile getirdi.
 
Çin Uluslararası Radyosu
Diğer Haberler
BİST 100 ENDEKSİ BUGÜN % 0.30 YÜKSELDİ (94783), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 5 MİLYAR 447 MİLYON TL OLDU
MORGAN STANLEY, ABD'NİN 2. ÇEYREKTEKİ GSYİH'SININ 1. ÇEYREKTEKİ İHRACATTAKİ CANLANMA VE STOKSAL KAZANÇLAR İLE %+1.1 BÜYÜMESİNİ BEKLİYOR
BEYAZ SARAY/HASSETT: TİCARETİM İLK ÇEYREKTE BU KADAR POZİTİF OLMASININ SEBEBİ ÇİN'DEN YAPILAN İTHALATIN ÖNCEKİNE KIYASLA KESKİN BİR ŞEKİLDE GERİLEMESİYDİ
BEYAZ SARAY/HASSETT: EKONOMİK BÜYÜME İLK ÇEYREKTE GERÇEKTEN ÇOK FAZLA GÜÇLÜYDÜ
BEYAZ SARAY/HASSETT: 2019 YILINDA EKONOMİNİN POTANSİYELİ KONUSUNDA İYİMSERİM
Facebookta Paylaş