TÜSİAD/Bilecik: 2019 Temkinli Ama İyimserliği Bırakmayacağımız Bir Yıl Olacak- Bloomberght.Com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre;TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Bloomberg HT'ye ekonomideki son gelişmeleri yorumladı.

ABD ile karşılıklı yaptırımların kalkmasını değerlendiren Bilecik "Rahibi serbest bırakmamız, sonrasında Trump ve Cumhurbaşkanımızın olumlu ilişkileri ve gelen bu haber özellikle iş dünyası başta olmak üzere ülkemiz için olumlu bir haber" yorumunu yaptı.

Türkiye'de olağanüstü koşulları olan bir dönemden geçildiğini belirten Bilecik "Gelinen nokta itibariyle 2 sıkıntı devam ediyor. Biri finansa erişim, ikincisi ise nakit sıkışıklığı diyebileceğimiz likidite problemi. Yükün önemli bir kısmı özel sektöre kalmış vaziyette, olumlu gelişmelere rağmen bankaların finansmana erişimi ve dolayısıyla reel sektöre açılan finansmana erişim penceresi hala dar çizgide devam ediyor" diye konuştu.

En büyük sorunun enflasyon olduğunu kaydeden Bilecik "enflasyonla mücadele programıyla önemli kararlar alındı. Uygulanan programların istikrarla devam etmesi gerektiğnii düşünüyorum" dedi.

ÖTV İNDİRİMLERİNDE BÜTÇE ENDİŞESİ

ÖTV ve KDV indirimlerinin olumlu kararlar olduğunu belirten Bilecik "piyasalarda daralan bir talep var, bu doğrultuda alınan indirim kararlarının önemli hareketlilik getireceğini ümit ediyorum. Ama bunun bütçede sıkıntısı olur mu? Bakan Albayrak bütçeye sıkıntı yaratmayacağını söylese de bu konunun altını çizmek isterim. 2.si önümüzde seçimler var, yurtdışından bazı çevrelerden 'acaba seçim ekonomisi için hareketin başlangıcı mı' şeklinde eleştiriler geliyor, bu 2 konunun altını çizmek istedim" değerlendirmesini yaptı.

2018'in yabancı yatırımcı açısından kayıp bir yıl olduğunu belirten Bilecik yabancı yatırımcıların fazla temkinli yaklaştıkları süreç yaşadıklarını belirtti ve bunda Avrupa ve ABD ile kurulan ilişki modellerinin önemli bir etken olduğunu söyledi.

Bugünkü gelişmeler de başta olmak üzere bunun 2019'a yansımasının pozitif olacağını dile getiren Bilecik "eski rakamlara gelecek yapı olacağını düşünüyorum ama 2018 yabancı yatırımcı açısından kayıp bir yıl oldu, bu da ekosistemdeki parçaları da negatif olarak etkiledi" dedi.

Bilecik sözlerini şöyle sürdürdü;

"Yıl sonunda yüzde 3.8 civarında büyüme olabilir. Biz gelecek sene için yüzde 1 ile 2 asında büyüme olabilir diye düşünüyoruz, burada dış ilişkilerin yönetiminin çok önemli katkısı olacaktır.

2019 ihtiyatlı olmamız gereken bir yıl. Temkinli ama iyimserliği de elde bırakmamamız lazım. ABD ekonomisinin de ısındığını görüyoruz. Buna mukabil Fed hala Dövizi çağıracağız, faizi artıracağız diyor, buradan bakınca zaman zaman kur baskısı olacka gibi görünüyor. 2019 hem kontrollü temkinli ama iyimserliği bırakmamamız gereken bir yıl olacak"
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2169553-tusiadbilecik-otv-indirimleri-onemli-hareketlilik-getirecekDiğer Haberler
MERKEL : BİR BREXİT ANLAŞMASI SAĞLANMASI İÇİN SON DAKİKAYA KADAR ÇALIŞACAĞIZ
ALMANYA/MERKEL : BİR BREXİT ANLAŞMASI İSTİYORUZ
MERKEL : DAHA YAPILMASI GEREKEN ÇOK İŞ OLDUĞUNU BİLİYORUZ, NE KADAR HIZLI OLURSAK O KADAR İYİ
POMPEO: İRAN PETROL YAPTIRIMLARI İLE İLGİLİ DETAYLAR PAZARTESİ AÇIKLANACAK- BLOOMBERG HT
MNUCHIN: İRAN YAPTIRIMLARI PAZAR GÜNÜ 23:59'DAN SONRA GEÇERLİ OLACAK - BLOOMBERG HT
ABD/POMPEO : İSTİSNALAR, SEKİZ YETKİ ALANINI HEDEFLEYECEK
ABD /POMPEO : İRAN'DAN PETROL İTHAL EDEN SEKİZ ÜLKEYE İSTİSNA UYGULANMASI BEKLENİYOR, İSTİSNA GEÇİCİ OLACAK
ABD/POMPEO: PETROL FİYATLARINI DURAĞAN OLARAK KORUMAK İSTYORUZ
ALMANYA/MERKEL : İNGİLTERE, AVRUPA'NIN BİR PARÇASI OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEK, BİRLİKTE İYİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞABİLMEYİ İSTİYORUZ
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -841,8 milyon TL
Facebookta Paylaş