TÜSİAD/Kaslowski: Korona krizinden etkilenmeyen neredeyse hiçbir sektör yok- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Bloomberg HT'de Ali Çağatay'ın konuğu oldu. Kaslowski koronavirüs salgınının tüm sektörleri etkilediğini, birçok sektörde ani duruş olduğunu belirtti. Kaslowski konuya ilişkin olarak "normalleşme sürecinin ilk fazına girmişken ekonomi dünyası nasıl olacak bakıp ona göre yatırımlarımızı ve protokollerimizi hayata geçirmemiz lazım..

Üretim açısından farklı sektörler etkilendi. Etkilenmeyen hiçbir sektör neredeyse yok, belki gıda ve telekom, ama restoranların, otellerin kapatılmasıyla gıdada da bu dönemde arz fazlası söz konusu" yorumunu yaptı. Cumhurbaşkanı'nın yakın zamanda da tarım ve gıda konusunda bir Bilim Kurulu oluşturacağını, TÜSİAD olarak bu adımı desteklediklerini kaydetti.

Dijitalleşmenin önemine değinen Kaslowski çalışmalarında buna yer veren şirketlerin krizden daha sağlam çıktığını ifade ederek "Dijitalleşme denince evden çalışma altyapısını hazırlamış olan, otomasyona yatırım yapan reel sektör çok daha verimli ihracat yapabiliyor ve bu dönemde daha sağlıklı çalışabiliyor" diye konuştu.

Koronavirüs döneminin 'hızlı küreselleşme' döneminden kalan bazı dengesiz durumları düzeltmek için bir fırsat olacağını belirten Kaslowski "Bu eski krizlere benzemiyor, bir sağlık krizi, dünyada güvenli liman kalmadı. Küresel bir kriz ve küresel biçimde çözmemiz gerekecek" ifadesini kullandı.

Virüs krizi sonrası AB ile ilişkilerin ne yönde ilerleyeceği sorusuna ise Kaslowski şu yanıtı verdi, "Geçen hafta iş dünyası Avrupa Komisyonu'na toparlanmaya yönelik bir plan verdi ve bu planda Gümrük Birliği'nin modernizasyonunun stratejik olduğunu, Avrupa'nın tedarik zincirine güven sağlayacak adım olacağını söylediler. AB ile ortak bir hikaye yaratmak, yolumuzu daha da derinleştirip farklı sektörlere ve sahalara girmemiz benim inandığım bir çıkış yoludur"
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/tusiad-baskani-kaslowski-korona-krizinden-etkilenmeyen-neredeyse-hicbir-sektor-yok-2254876Diğer Haberler
SSB/ DEMİR: (S-400 KURULUMU) KENDİ MECRAINDA DEVAM EDİYOR
G. AFRİKA'DA İŞ DÜNYASI GÜVEN ENDEKSİ NİSAN'DA: 77.8 (ÖNCEKİ:89.9)
ECB/MAKHLOUF: BENCE EN GERÇEKÇİ OLAN ECB UZMANLARININ %12'LİK DARALMA TAHMİNİ, PLANLAMA BU TAHMİN TEMELİNDE OLMALI
ECB/MAKHLOUF: ALMAN MAHKEMESİNİN KARARI AVRUPA ADALET DİVANI KARARINA TERS GÖRÜNÜYOR
İRLANDA MERKEZ BANKASI BAŞKANI: BREXİT İRLANDA İÇİN HALEN BÜYÜK ZORLUK
ECB/MAKHLOUF: ALMAN MAHKEMESİ KARARININ AKSİYONLARIMIZA ETKİSİ OLMAYACAK
ECB/MAKHLOUF: ALMAN MAHKEMESİNİN KARARI ECB'NİN İŞİNİ YAPMASINA ENGEL OLMAZ
Facebookta Paylaş