TÜSİAD/Pazar: 2030 dijital hedefleri, Türk sanayisinin AB ile ilişkilerinin önümüzdeki yıllardaki ajandasını belirleyecek

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Dört eksenden oluşan ve Avrupa Birliği dijital dönüşüm hedeflerini somutlaştırmak ve ilerlemeyi ölçmek amacıyla geçtiğimiz aylarda açıklanan "Dijital Pusula: Avrupa'nın Dijital On Yılı" yol haritası TÜSİAD'ın düzenlediği webinarda ele alındı. TÜSİAD Yazılım Çalışma Grubu Başkanı Utku Barış Pazar ve DIGITALEUROPE Genel Direktörü Cecilia Bonefeld-Dahl'ın katılımıyla gerçekleşen "Dijital Pusula 2030: Avrupa'nın Dijital On Yılı" başlıklı webinarda, COVID-19 pandemisinin dijitalleşme olgusunun önemini her geçen gün arttırmasına ve dijital dönüşümün Avrupa Birliği'nin temel gündemini ve gelecek stratejisini oluşturmasına vurgu yapıldı.

Utku Barış Pazar: "2030 dijital hedefleri, Türk sanayisinin AB ile ilişkilerinin önümüzdeki yıllardaki ajandasını belirleyecek."

Webinarda Avrupa Birliği'nin dijital on yılını ve Dijital Pusula kavramlarını tüm boyutlarıyla değerlendirmeye çalıştıklarını ifade eden TÜSİAD Yazılım Çalışma Grubu Başkanı Utku Barış Pazar sözlerine şöyle devam etti: "Pandemi ve küresel iklim krizinin ivmelendirdiği 2030 dijital hedeflerinin AB'nin gelecekteki iç ve dış politikasına yön vereceğini ve Türkiye'nin de bu politikadan her boyutuyla etkileneceğini biliyoruz. Örneğin, 2030'da AB'de çalışan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Uzmanı sayısının 20 Milyona çıkarılması hedefi, Dijital Pusula'da da belirtildiği üzere Türkiye gibi ülkelerden de işgücü transferi ile mümkün olabilecek. Bir başka önemli konu da AB'nin dijital ticarette global iş birliklerine verdiği önem. Eylül ayında ilk kez toplanan AB-Amerikan Teknoloji Konseyi, Avrupa Birliği'nin dijital ve ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek için benzer mantalitedeki ülkelerle birlikte hareket edeceklerine dair önemli bir işaret. Yeşil dönüşümle dijital dönüşüm kavramlarını ikiz dönüşüm kavramı altında birleştiren DIGITALEUROPE'a göre dijital teknolojiler, 2030'a kadar, diğer endüstrilerdeki karbon salımını %20 düşürme potansiyeline sahip. Tüm bu unsurlarla birlikte 2030 dijital hedefleri, Türk sanayisinin AB ile ilişkilerinin önümüzdeki yıllardaki ajandasını belirleyecek"

Cecilia Bonefeld-Dahl: Uluslararası ortaklıklar, Avrupa "Dijital On Yıl" hedeflerinin önemli bir parçası.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan DIGITALEUROPE Genel Direktörü Cecilia Bonefeld-Dahl; "Avrupa, "Dijital On Yılı" için iddialı hedefler belirledi ve uluslararası ortaklıklar bunun önemli bir parçası. Dijital dünya doğası gereği sınır tanımıyor; bu nedenle Türkiye gibi yakın ortaklar ile birlikte en ileri düzeyde araştırma, yapay zeka gibi yeni teknolojilerin yüksek standartlarını belirleme ve karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı yeşil teknolojileri teşvik etmek için çalışmamız gerekiyor" dediDiğer Haberler
İNGİLTERE'DE YENİ OTOMOBİL KAYITLARI EKİM'DE %24.6 AZALIŞLA 106.265 ADET
ALMANYA'DA MAKİNE SİPARİŞLERİ EYLÜL AYINDA YILLIK %+65 -VDMA
ALMANYA'DA EYLÜL AYINDA YEREL MAKİNE SİPARİŞLERİ YILLIK %+3, YABANCI MAKİNE SİPARİŞLERİ YILLIK %+98 -VDMA
FAO'NUN DÜNYA TAHIL ÜRETİM TAHMİNİ 2 MİLYAR 793.3 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 2 MİLYAR 800.0 MİLYON TON)
FAO'NUN DÜNYA TAHIL STOK TAHMİNİ 819.2 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 817.5 MİLYON TON)
NORVEÇ MERKEZ BANKASI : ARALIK AYINDA POLİTİKA FAİZİ MUHTEMELEN ARTTIRILABİLİR
FAO'NUN DÜNYA BUĞDAY ÜRETİM TAHMİNİ 770.4 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 776.7 MİLYON TON)
FAO'NUN DÜNYA BUĞDAY STOK TAHMİNİ 282.1 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 284.3 MİLYON TON)
FAO'NUN DÜNYA PİRİNÇ ÜRETİM TAHMİNİ 518.2 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 519.7 MİLYON TON)
FAO'NUN DÜNYA PİRİNÇ STOK TAHMİNİ 187.6 MİLYON TON (ÖNCEKİ TAHMİN: 186.7 MİLYON TON)
FAO GLOBAL SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI ENDEKSİ EKİM'DE AYLIK +2.2% (EYLÜL: +1.5 %)
FAO GLOBAL ET FİYATLARI ENDEKSİ EKİM'DE AYLIK +0.7% (EYLÜL: 0.0 %)
Facebookta Paylaş