Uluslararası Piyasalar - Günlük Rapor (İş Yatırım)

Eurotahvil Piyasaları
ABD hazine tahvilleri, Yellen’in faizlere dair açıklamalarına rağmen, günü iniş çıkışla geçirdi. Geçtiğimiz hafta 1,69%’ye kadar genişleyen on yıl vadeli tahvil, ABD endekslerinde yaşanan satışlar sonrası alım görerek 1,55%’ye kadar daralırken, bu seviyelerden tekrar satışa geçilmesi ile 1,59% seviyesinde kapanış yaptı.
Türk hazine eurotahvilleri, dün Londra’nın tatil nedeniyle kapalı olması sonrası oldukça düşük likidite ile işlem gördü. Bugün USD’de alımlar ve piyasanın olumsuz tonda işlem görmesine rağmen, kıymetler alıcılı işlem gördü. Yakın vade kıymetler yine lokal talebi ile daha güçlü olurken 8-9 baz puan daraldı, orta ve uzun vade ise 3-5 baz puan daralma gösterdi. Beş ve on yıl vadeli kıymetler sırasıyla 5,40% ve 6,60% bölgesinde işlem görürken, beş yıllık risk primi 420 seviyesinde kapanış yaptı.
Şirket kıymetlerinde zayıf likidite koşulları hakim olmaya devam ediyor. Yabancıların finans dışı şirketlerin yanı sıra, bankalarda da 2021-2025 vade arasında alımlara devam etmesi dolaşımdaki kıymet miktarını oldukça sınırlarken, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde de benzer durum söz konusu. İş Bankası 2024 vadeli kıymet 5% seviyesinin altına daralırken, geçtiğimiz hafta ihraç olan Pegasus bugün $0,50 primlendi.
ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları
ABD vadeli endeks kontratlarının seans açılışına doğru satıcılı bir seyri işaret ettiği günde S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0,67 ve %1,88 oranlarında değer kaybetti. Dow Jones endeksi ise pozitif ayrışmayı başararak günü yatay sonlandırdı. Piyasa oyuncuları tarafından teknik düzeltme olarak yorumlanan hareket, eski FED başkanı ve güncel maliye bakanı Yellen’nın yorumları ardından ise kalıcılık sağladı. Yellen, trilyonlarca dolarlık hükümet teşvik harcamalarının ABD ekonomisinin toparlanmasında önemli rol oynadığını ancak, ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için ise faizlerin bir miktar yükselmesi gerekebileceğini söyledi. Yapılan haberle göre Başkan Biden 4 Temmuz tarihine kadar yetişkinlerin %70’nin en az bir doz aşılanmasını hedefliyor. Benzer satıcılı bir tablonun Avrupa’da da görüldüğü seansta DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri günü sırasıyla %2,49, %1,89 ve %0,67 oranlarında kayıplarla tamamladı.
S&P 500 endeksinde yer alan on sektörden beşi günü kazanımlara tamamlarken, teknoloji ve takdirsel tüketim hisselerinde sırasıyla %1,89 ve %1,24 oranında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Sanayi ve finansallarda sırasıyla %1,04 ve %0,7 oranlarında görülen kazanımlar ise endeksi destekledi. İlaç üreticisi Pfizer, seans öncesinde paylaştığı bilanço ile beklentilerin üzerinde HBK ve gelir açıkladı. Şirket, Covid-19 aşı satışlarının beklenenden daha güçlü olmaya devam ettiğini ve yıl için olan hedefini yükselttiğini paylaştı.. Ek olarak, The New York Times’a konuşan federal yetkililere göre, Gıda ve İlaç İdaresi, aşının 12-15 yaş arası ergenlerde kullanılması için yetki verecek. Satıcılı seyrin hakim olduğu seansta şirket hisseleri günü %0,3 oranında artıda tamamladı. Son dönemde oldukça primlenen Biontech hisselerinde ise kar realizasyonları görüldü ver şirket hisseleri günü %15,33 oranında ekside tamamladı. Epic Games’in Apple’a karşı açtığı davanın bir parçası olarak ortaya çıkarılan e-mailler, Facebook’un App Store üzerinden Apple ile yürüttüğü savaşın Steve Jobs dönemine kadar uzandığını ortaya çıkardı. Nasdaq endeksinin % 2’nin üzerinde değer kaybettiği seansta Big Tech hisselerinde kuvvetli satışlar izlendi. Netflix % 1,16, Microsoft %1,62,Amazon %2,2, Facebook % 1,3, Apple% 3,54 ve Alphabet % 1,55 oranlarında değer kaybetti. Dow Jones endeksinde yer alan Dow Inc %2,59, Caterpillar %2,3 ve JP Morgan %1,38 oranlarında primlenerek öne çıktı.
DAX endeksinde yer alan tüm sektörler bugün değer kaybederken, iletişim hizmetleri hisseleri günü yatay negatif tamamlayarak en iyi performans gösteren sektör oldu. Teknoloji ve gayrimenkul sektörlerinde %4 civarında görülen kayıplar ise endeksi aşağı çekti. Endekste yer alan şirketlere yönelik haber akışının sakin olduğu günde Infineon Technlogies’in açıkladığı bilanço öne çıktı. Şirket, yarı iletkenlere olan talebin arzı aşmaya devam etmesi nedeniyle 2021 mali yılının ikinci çeyreğine ilişkin net karın ve gelirin arttığını belirtti. Ancak, şirket hisseleri %5,9 oranında değer kaybederek endekste en kötü performans gösteren şirket oldu. Deutsche Telekom günü yatay tamamlarken, otomotiv üreticileri Daimler, BMW ve Volkswagen günü %2,69 ila %4,67 arasında ekside sonlandırdı. Merck %5,19, Siemens %3,37 ve SAP %3,33 oranlarında değer kaybetti.
ABD’nin tahminlerin altında, %1,1 seviyesinde açıkladığı Mart ayı fabrika siparişleri yatırımcılar tarafından takip edildi. Mart ayı ticaret dengesi beklentilere paralel$ 74,4 milyar seviyesinde açık verirken, aylık bazda dayanaklı mal siparişleri %0,5’den %0,8’e revize edildi. Avrupa’da ekonomik veri akışının sakin olduğu günde İngiltere Mortgage başvuru (ev kredisi) onayları beklentilerin altında 82,7 bin olarak duyuruldu.
Piyasalar ABD’nin yarın aylık bazda duyuracağı ADP istihdam raporunu, ISM hizmet endeksini ve haftalık bazda MBA Mortgage (ev kredisi) başvurulanı takip ediyor olacak. Avrupa genelinde Nisan ayı hizmet ve bileşik PMI verilerinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği önem kazanacak.
Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)
Son iki haftayı 90,400-91,400 bandında geçiren USD endeksi, bugün seans genelinde alıcılı işlem gördü. Dün 91 seviyesinin hemen altında yapılan kapanışın ardından, bugün USD talebi ile üst band gün içinde iki kez test edildi fakat, hareketin devamı gelmedi. Akşam saatlerinde ABD Hazine Bakanı Yellen’in, ekonomide ısınmanın önüne geçmek için faizlerin yükselmesi gerektiğine vurgu yapması USD’ye destek oldu ve G-10 para birimlerine karşı kazanımları beraberinde getirdi. Son dönemde alıcılı işlem gören Euro gün içinde 1,20 seviyesine kadar çekildikten sonra alım görse de, kapanışı 1,2010 seviyesinden yaptı.
USD’de gün içinde yaşanan güçlenmeye karşılık, spot altın $1,799’a kadar yükseliş gösterdi. USD’de bir süredir izlenen zayıf seyir ve ABD tahvil getirilerinde oynaklığın azalması altın fiyatlarını desteklerken, 100 günlük hareketli ortalamayı kırmakta zorlanan altın, Yellen’in faizlerde yükselişe yaptığı vurgu sonrası satış görerek $1,775 seviyesinde kapanış yaptı.
Küresel toparlanmaya dair gelişmeler, USD’ye dair tekrar negatife dönen beklentiler ve OPEC+ üyelerinin, talebin önüne geçmeyecek şekilde, bu ay itibariyle arzı yavaş yavaş artırmayı hedeflemesi petrol fiyatlarını desteklemeyi sürdürüyor. Temmuz vade Brent kontratı gün içinde $69 seviyesine kadar tırmanarak Mart ayında gördüğü zirveleri tekrar test ederken, kapanışı 1,9% primle $68.85 seviyesinden gerçekleştirdi.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.