Uluslararası Piyasalar - Günlük Rapor (İş Yatırım)

Eurotahvil Piyasaları
Hafta sonunda ABD seçimlerinde Biden’in zaferini ilan etmesi ile risk algısının artması, ABD hazine tahvillerine talebi hafta açılışında sınırladı. ABD açılışına kadar yatay seyir izlenirken, Covid’e çare olması beklenen aşının büyük oranda olumlu sonuç verdiği haberi risk algısını oldukça yükseltti ve tahvillerde de sert satış yarattı. On yıl vadeli kıymet yaklaşık 17 baz puan genişleyerek 0,97%’ye yükseldi ve Mart ayından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu. Bir yandan da Demokrat zaferi ile artan paket beklentileri, büyüme ve enflasyon beklentilerini de beraberinde getirerek vadeler arası getiri makasını artırdı, otuz yıl vadeli kıymet 1,75% seviyesine kadar genişleme gösterdi.

Türk hazine eurotahvilleri hafta sonunda yaşanan siyasal gelişmeler sonrası oldukça güçlü bir başlangıç gerçekleştirdi. TL’de yaşanan güçlü yükseliş ile diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla yüksek performans sergileyen hazine kıymeti getirileri 50-70 baz puan aralığında daralma gösterirken, beş yıl vadeli kıymet 5,80%, uzun vade ise 7% seviyesinin altında kapanış yaptı. Beş yıllık ülke risk primi de 80 baz puana yakın düşüş göstererek 455’e geriledi ve Temmuz ayı başından bu yana en düşük seviyesini gördü.
ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları
Pfizer tarafından geliştirilen Corona virüs aşısının ve BioNTech’in geniş örneklem grubunda enfeksiyonların%90’ından fazlasını önlediği duyurulmasıyla hisse piyasalarında hızlı yükseliş izlendi. Açıklamada aşı çalışmalarının 2021 yılının ortalarında başlanılacağı belirtildi. Aşı haberiyle birlikte özellikle küçük hacimli işletmeler, seyahat ve havayolları sektörleri ve sinema salonları gibi karantinalardan ve ekonomik aktivitelerin yavaşlamasından büyük zarar gören hisseler yükseldi. Carnival ve Cinemark %40 civarı artış gösterirken, karantina sırasında değerlenen Zoom Video Communications ve Peloton, normale dönüşün ufukta görüneceği umuduyla % 20’ye yakın değer kaybetti.

Endekslere baktığımız zaman, teknoloji ağırlıklı Nasdaq aşı haberinden diğer endeksler kadar yararlanamazken Dow Jones ve S&P500 endeksleri sırasıyla %2.9 ve %1.2 yükseldi. Nasdaq ise seans sonuna doğru artan satış baskısıyla %1.5 ekside kapanış yaptı. Petrol fiyatlarının yükselmesiyle her iki endekste de %10’un üzerinden değerlenen enerji sektörü, en çok kazandıran sektör oldu. Yine her iki endekste de haberden fayda sağlayamayan sektör tercihe dayalı tüketim malları oldu. Gün içerisinde tüm zamanların rekorunu kıran Dow Jones ve S&P500 endeksleri seansın son saatinde izlenen düşüşün etkisiyle kapanış bazında rekor kıramadı. S&P 500 endeksinde JP Morgan, Mastercard ve Bank of America %10 üzerinde değerlenerek aşı ile ilgili gelişmelere olumlu tepki veren sektörler arasına finansı da eklediler. Biogen, FDA’nın Alzheimer ilacını reddetmesi üzerine %28 ile en çok değer kaybeden hisse olurken Paypal ve Netflix %8 civarında değer kaybederek dikkat çektiler. Dow Joned endeksinde American Express ve Boeing sırasıyla % 21 ve %14 artarak en çok değerlenen hisseler oldular. Havayolu şirketlerinde American Airlines %15 ve Delta Airlines %17 primle öne çıktı. FAANG hisseleri ise habere pek olumlu tepki vermediler. Facebook ve Amazon %5 civarında değer kaybederken Microsoft ve Apple %2 üzeri değer kaybıyla kapandılar. Aşı haberini duyuran Pfizer ise %7.7 değerlendi. Gün içerisinde bilanço açıklaması yapan McDonald’s ise beklentinin üzerinde $2.22 hisse başı kar açıklamasıyla %5 civarında değer kazanırken seansı %1.5 değer kaybıyla sonlandırdı.

ABD seçim sonuçlarını yarattığı pozitif havayla güne başlayan Avrupa endeksleri aşı gelişmesiyle daha da fazla moral buldu. Ticaret savaşlarının sembolü haline gelen başkan Trump’ın gitmesiyle birlikte piyasaya olumlu hava hâkim oldu. Endekslere baktığımız zaman Euro Stoxx 50 %6.3 değerlenirken DAX ve FTSE100 endeksi %4.5 üzerinde artış kaydetti. DAX endeksinde en çok değerlenen sektör finans olurken FTSE100 ve Euro Stoxx 50 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji oldu. Airbus, Total ve BNP Paribas %15’den fazla artarak dikkat çekerken, Rolls Royce %43.76 değer kazanarak en çok artan hisselerden biri oldu. DAX endeksinde ise Allianz %10.67, Continental %10 ve Bayer %8 değerlenerek seansı sonlandırdı.

Gün içerisinde önemli bir ekonomik veri paylaşılmazken, dün açıklanan verilerde %9.2 artması beklenen Çin ihracatı %11.4 artarken %8.6 artması beklenen ithalat %4.7 artış gösterdi. Yarın Japonya’da mali bütçe açıklanırken Çin tarafında TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Avrupa bölgesinde İngiltere’de işsizlik oranları, Fransa’da endüstriyel üretim ve Almanya’da ZEW beklentileri takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)
Aşı haberi ile kısa süreli düşüş izlenen Dolar endeksinde akabinde gelen toparlanma ABD seansında hız kazandı. Dolar endeksi günü %0,6 primle 92,80 seviyelerinde sonlandırdı ve son aylarda destek bulduğu 92,10 seviyelerinden dönmüş olması dikkat çekti. Gelişmiş ülke para birimleri arasında karışık seyir izleyen dolar, Japon yeni karşısında %1.9 değerlenirken Norveç kronu karşısında %1.3 değer kaybetti. Güne pozitif başlayan EURUSD paritesi ise geçen hafta aldığı kazançları büyük oranda geri verdi. Düşüşün devam etmesi durumunda 50 günlük ortalamanın bulunduğu 1.1775 seviyesi ilk destek noktası olarak izlenecektir. GBPUSD paritesi ise dalgalı seyrettiği günde, 1.3160 düzeyinden yatay kapattı.

Aşı haberinin değer kaybettirdiği bir diğer güvenli liman ise spot altın oldu. Güne 1955 seviyesinden başlayan altın, haber sonrası 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının altına indi. Günün kapanışı 1865 seviyelerinde gerçekleşti. Spot gümüş ise %5.5 civarında değer kaybederek 24.2 seviyelerinden alıcı buldu. LME metallerinde ise nikel %2,5 değerlenirken alüminyum ve bakır hafif değer kaybetti. Aşı haberi ile birlikte talep yönünde toparlanma beklenen petrolde ise yüksek değer artışları izlendi. Aralık vade WTI petrol %7,7 değerlenerek 40 seviyelerinden işlem görürken Ocak vadeli Brent petrol %6,8 değerlenerek 42.10 seviyesinden işlem gördü.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.