Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

Küresel olarak artan vaka sayıları ve kapanmaların devreye girmesine karşılık, Asya tarafında toparlanma sinyalleri barındıran ekonomik verilerin ABD tarafında da benzer seyir izlemesi ve aşı konusunda atılan adımlar, risk algısını desteklemeye devam ediyor. ABD tarafında, beklenenden daha küçük olsa da, destek paketi konusunda sağlanan uzlaşı, tahvillerde satışa ve USD'nin değer kaybetmesine etki etti. Türk hazine eurotahvilleri hafta genelinde kısa ve orta vadelerde alım görürken, uzun taraf yatay seyir izledi. Vakıfbank'ın 2026 vadeli eurobond ihracının yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'de USD cinsi ihraç gerçekleştirerek dış piyasadan borçlanma sağladı.
Türk hazine kıymetleri hafta genelinde hafif alıcılı işlem gördü. Yeni ihraç olan beş yıl vadeli kıymet 5% seviyesinin altına daralırken, diğer bir yeni ihraç olan on yıl vadeli kıymet ise 5,90% seviyesine daraldı. Beş yıllık ülke risk primi de bu hafta genelinde on baz puan düşüşle 375 baz puana geriledi. Vakıfbank'ın, daha çok yenilenebilir enerji ve yeşil konut projeleri gibi yatırımlarda değerlendirmek üzere ihraç ettiği "Yeşil" bono, 6,625% seviyesinden $750 milyonluk borçlanma ile tamamlandı. İBB'nin ihracı, metro projelerinde kullanılmak adına, 6,60% getiri ile $580 milyon borçlanma ile gerçekleşirken, ihraca talep, tutarın dört katından fazla oldu. Şirket kıymetlerinde ise, düşük hacim ve yatay seyir devam etti. Yerli yatırımcılar daha çok ufak miktarda satış tarafında arz oluştururken, yabancı yatırımcı aktivitesi de iki hafta önceye göre daha düşük hacimde oldu.
ABD hazine tahvil getirileri, yaklaşık $900 milyarlık destek paketinde uzlaşma sağlanması ile satış gördü. Hafta başında 0,82%'ye daralan on yıl vade getirisi, toparlanma ve enflasyon beklentileri ile satış görerek 0,96% seviyesine kadar genişledi. Getiri eğrisi genelinde dikleşme de enflasyon beklentilerinin arttığına işaret ederken, 10-30 yıl vade getiri makası 75 baz puana yükseldi. Hafta ortasına kadar ABD tahvillerine paralel satış gören Alman on yılık tahvili ise, bugün gelen alımların ardından hareketin yarısını geri alarak -0,55% getiriye daraldı.İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş