Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (İş Yatırım)

İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (17 Aralık 2020)
Hafta genelinde FOMC toplantısı, ABD'de destek paketi ve Brexit'e dair görüşmelere odaklanan piyasalarda hava iyimser yönde olarak, varlık fiyatlarını daha çok pozitif etkiledi. Fed'in beklenti dahilinde varlık alımlarında vadeyi uzatmaması ve mevcut alım hızını koruyacağını belirtmesi risk algısını desteklerken, bir yandan da USD endeksinin kritik 90 seviyesini aşağı kırması TL'yi de pozitif etkileyerek, Türk hazine eurotahvillerinde getirilerin daralmasına destek oldu.
Türk hazine eurotahvilleri, USD'nin zayıf seyrinin yanı sıra, TCMB'nin sıkı duruşu koruyacağı ve normalleşme adımlarını sürdüreceğini açıklaması ile de alım gördü. Getiri eğrisi genelinde 30-50 baz puan arası daralma kaydedilirken, yakın vade kıymetlerde performans, orta ve uzun vadeye göre oldukça kuvvetli oldu. Son ihraç olan beş yıl vadeli kıymet 4,60% getiri seviyesine kadar daralırken, Kasım ayında ihracı gerçekleşen on yıl vadeli kıymet 35 baz puanlık daralma sonrası 5,55% bölgesine çekildi. Uzun vade ise, bir süredir olduğu gibi, hareketi geriden takip ederek 6,30% getiri ile işlem gördü. Geçtiğimiz Cuma 400 baz puana yükselen ülke risk primi de 350 seviyesinin hemen altında gerileyerek kuvvetli bir performans sergiledi. Şirket kıymetlerinde hacimler zayıf kalmaya devam ederken, hazine kıymetlerine göre daha alımlar daha yavaş oldu. Lokal tarafta son dönem oldukça azalan şirket talebi bu hafta genelinde de benzer şekilde devam ederken, yabancı alımları daha çok uzun vade sermaye benzeri kıymetlere yöneldi. Kısa vadede yüksek getiri sunan sermaye benzeri kıymetlerde de likidite oldukça zayıf kalırken, talep daha çok bireysel veya yabancı yatırımcı kaynaklı oldu.
ABD hazine tahvillerinde hareketlilik, destek paketi, artan vaka sayıları, Fed toplantısı ve Brexit gibi, birden fazla etki yaratacak gelişmeye rağmen, zayıf kalmayı sürdürüyor. On yıl vadeli kıymet hafta genelinde 6-7 baz puanlık bantta işlem görürken, yine hafta genelinde hakim olan iyimserliğe rağmen, Fed öncesi ve sonrasında test edilen 0,95% seviyesini yukarı yönlü kırmayı başaramadı. Destek paketinde artan uzlaşı beklentileri ve son verilerde biraz daha negatif tarafta olan ekonomik verilere karşılık, büyümeye dair beklentiler ile tahvil getiri makası açılmayı sürdürdü, 2-10 yıl getiri farkı yukarı momentumu koruyarak 80 baz puanın üzerine çıktı. Almanya'da artan vakalar, tekrar uygulanmaya başlanan kısıtlamalar ve ECB'ye dair beklentiler sonrası oluşan getirilerde daralma tahminlerinin aksine, on yıl vadede geçtiğimiz Cuma'ya göre sekiz baz puanlık genişleme sonrası kıymet -0,56% bölgesinde işlem görüyorİş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.isyatirim.com.tr

                                 ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: ÜLKENİN DOĞU VE GÜNEYDOĞUSUNDA 3. AŞAMA KISITLAMA ÖNLEMLERİNE GEÇİLECEK
ROSATOM, AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ'NİN %49'UNUN SATIŞI İÇİN GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYOR -BN - BLOOMBERG HT
RUSYA: AB, EKONOMK YAPTIRIMLARINI 6 AY DAHA UZATTI
PUTİN: AB EKONOMİK YAPTIRIMLARI BİR 6 AY DAHA UZATTI
MEVDUAT BANKALARI TASFİYE OLACAK KREDİ KARTLARI 11 ARALIK'TA HAFTALIK % 0.07 DÜŞÜŞ İLE 7 MİLYAR 872 MİLYON TL
BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN VERDİĞİ KREDİLER, 11 ARALIK'TA HAFTALIK %0.20 ARTIŞ İLE 3 TRİLYON 518 MİLYAR TL
Facebookta Paylaş