Yabancıların Hisse & DİBS İşlemleri (Bizim Menkul)

Yabancılardan Art Arda 3 Hafta Menkul Kıymet Alımı…

20 - 27 Kasım haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 234,1 milyon dolar hisse senedi alırken 147,2 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı. Yurt içi piyasalar, yeni ekonomi yönetiminin piyasalara verdiği sadeleşme ve şeffaflık mesajları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapısal reform söylemlerinden destek almaya devam ederken Türk Lirasına olan güven arttı. BIST100 Endeksi 20 - 27 Kasım tarihleri arasında %0,36 değer kazandı. 2 yıllık gösterge tahvil faizinde ise 49 baz puan artış yaşandı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler toplam 4.406,0 milyon dolarlık hisse senedi, 7.001,9 milyon dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2020 yılında toplam 11.407,9 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 4.503,2 milyon dolarlık hisse senedi ve 6.956,7 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 11.459,9 milyon dolar yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 27 Kasım itibariyle %51,5 olurken önceki haftada bu oran %49,7 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %61,8 idi.

Rapor için tıklayınız.
https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4511/yabancilarin-hisse-dibs-islemleri-03.12.2020.htm

 BMD Araştırma
 Bizim Menkul Değerler A.Ş.
 bmd.com.tr
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İNGİLTERE BAŞBAKANLIK SÖZCÜSÜ: MÜZAKERE EKİPLERİ TİCARET GÖRÜŞMELERİNDEKİ FARKLILIKLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞIYOR
İNGİLTERE BAŞBAKANLIK SÖZCÜSÜ: İNGİLİZLER MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA BİR TİCARET ANLAŞMASINI GÜVENCEYE ALMA KONUSUNDA ODAKLANMAYA DEVAM EDİYOR
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 7,8472 Satış: 7,8614 Euro Alış: 9,5106 Satış: 9,5277
İSVİÇRE MERKEZ BANKASI: PERAKENDE BİR MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARASI ÇIKARMA PLANIMIZ YOK
İSVİÇRE MERKEZ BANKASI: HENÜZ DİJİTAL BİR FRANK NOKTASINDA DEĞİLİZ, İSVİÇRE'DE NAKİT ÖNEMLİ OLMAYA DEVAM EDECEK
İSVİÇRE MERKEZ BANKASI: TOPTAN İŞLEMLERDE DİJİTAL PARA KULLANIM TESTİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI
İSVİÇRE MERKEZ BANKASI: BIS VE 6 BORSA İLE YAPILAN TEST DİJİTAL PARAYLE ÖDEMELERİN FİZİBL OLDUĞUNU GÖSTERDİ
Facebookta Paylaş