Yapı Kredi Yatırım GM Arısoy: Yüksek enflasyona karşı reel getiri arayan yerli yatırımcıların iştahı, piyasanın yönünde belirleyici olacak

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye sermaye piyasalarının öncü aracı kurumlarından Yapı Kredi Yatırım, “İki Yönlü Hikaye” başlıklı kapsamlı hisse senedi görünüm raporunu yayımladı. Rapora göre kurum, önümüzdeki dönem için iki aşamalı bir süreç öngörüyor. İlk aşamada, önümüzdeki haftalarda piyasaların yukarı yönlü seyretmesini ve Türk hisse senetlerinin küresel piyasalara göre daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. İkinci aşamada ise Eylül itibarıyla, piyasalarda son bir düşüş dalgası ile yeni dip seviyeler görülebileceği tahmin edilirken bu durumun alım yönlü kullanılabileceği öneriliyor. Ayrıca yılın ikinci yarısı için devam eden makro belirsizliklerin, piyasadaki dalgalı yapının devamını işaret ettiği belirtiliyor.

Riskli varlıklarda küresel ölçekte kısa süreli fakat keskin bir ayı piyasası karşı rallisi bekleyen Yapı Kredi Yatırım, sonrasında yeni diplerin olacağı bir son çeyrek tahmin ediyor. Yayınlanan raporda hisse senedi piyasalarındaki yeni dip seviyelerin FED’in yıl sonundan önce havlu atmasına neden olabileceği ve bunun da gelişmekte olan ülkeler, altın gibi emtialar ve maden şirketleri için destekleyici olabileceği belirtiliyor.

Raporda; FED’in muhtemel güvercin adımlarının gelişmekte olan ülkelere katkısı ve yerli yatırımcıların seçenek azlığının, BIST’te aşağı yönlü riskleri sınırlayacağı ifade ediliyor. İnceledikleri şirketler için ortalama yüzde 52’lik bir artış potansiyeli hesaplayan Yapı Kredi Yatırım, yılbaşından bugüne yüzde 60 nominal ve yüzde 23 endeksin üzerinde getiri sağlayan ‘Model Portföy’ünde fiyatlama gücü, yüksek brüt karlılık, düşük işletme sermayesi gereksinimi ve döviz uzun pozisyonu kriterlerine uyum oranı yüksek hisselere yer vermeye devam ediyor. Öte yandan raporda yıl sonu kar beklentisi yüksek olan sektörler arasında enerji, yiyecek-içecek, perakende, havacılık, savunma ve kimya gösteriliyor.

Yerli yatırımcının iştahı belirleyici olacak

2022 yılının ilk yarısının, Yapı Kredi Yatırım’ın Ocak ayında yayınladığı Strateji Raporu’nda yer verilen görüşlerle uyumlu seyrettiğini belirten Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, şu değerlendirmede bulundu: ‘‘Kısa vadede tarihi diplere gerileyen yabancı yatırımcı ilgisinin toparlanmasını beklemiyoruz. Yüksek enflasyona karşı reel getiri arayan yerli yatırımcıların iştahı, piyasanın yönünde belirleyici olacak. Yılın ilk yarısında enflasyonun yüzde 9 altında kalan getirisine rağmen BIST, diğer yatırım ürünlerine kıyasla en yüksek getiriyi sağlayan finansal araç oldu. Bu seyrin, yılın ikinci yarısında da devam etmesini bekliyoruz. İncelememiz altındaki şirketler için ortalama yüzde 52 artış potansiyeli hesaplıyoruz. Sektör ve hisse tercihlerinde ana temanın enflasyona karşı korunma olacağını düşünüyoruz.’’

Yatırımcılar, “İki Yönlü Hikaye” başlıklı raporun detaylarının yanı sıra Yapı Kredi Yatırım’ın yıl boyunca güncel önerilerinin yer aldığı raporlara Yatırım Dünyam platformu ve www.yatirimdunyam.com.tr web sitesinin yanı sıra Yapı Kredi Yatırım sosyal medya hesaplarından da ulaşabiliyor.

Yapı Kredi Yatırım Model Portföy Önerisi
Aksa Enerji
Alarko Holding
Anadolu Efes
Coca Cola İçecek
Ford Otosan
Koza Altın
Logo Yazılım
Mavi
TüpraşFacebookta Paylaş