YASED Başkanı Sargın: Yeni Ekonomi Programı hedeflerine ulaşılması uluslararası yatırımları artırır?"

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan hedeflere ulaşılmasının yeni uluslararası doğrudan yatırım girişlerine katkıda bulacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile ilgili açıklama yapan Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, Yeni Ekonomi Programı’nda hedeflendiği gibi hem iç talebin artması hem de büyüme hedefinin yakalanması halinde kredi kanallarının da açılmasıyla yatırım ortamının canlanacağını anlattı. Programdaki hedeflerin öngörülebilirliğe katkı sağlayacağını söyleyen Sargın, dengelenme sürecinin tamamlanarak ekonomide değişim sürecinin başlatılmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi.

2020-2022 yılları arasında öngörülen yüzde 5’lik büyüme hedefinin Türkiye’deki şirketlerin ve yatırımların da büyümesini sağlayacağını anlatan Sargın, YEP’te belirlenen 2022 yılında yüzde 4.9’a kadar gerileyen enflasyon hedefinin tutturulması halinde iç piyasanın da canlanarak bu büyümeye destek vereceğini kaydetti.

Ana teması ‘Değişim Başlıyor’ olan YEP incelendiğinde reel sektör odaklı ve ihracatla büyümeye işaret edildiğini ifade eden Sargın, şunları söyledi: “Açıklanan YEP’te 2022 yılında yüzde 5’lik büyümenin yanı sıra cari açığın sıfır olması hedefleniyor. Bu bize ihracat ve üretime dönük ekonomi politikaları geliştirileceğini gösteriyor. 11. Kalkınma Planı hedefleriyle uyumlu bir program görüyoruz. Proje bazlı yatırım teşvik sistemi başta olmak üzere Kalkınma Planında yer alan öncelikli sektörlerin desteklenmesi, finansal sektörün rahatlatılarak şirketlerin büyümelerinin önünün açılması, katma değerli üretim ve nitelikli istihdamın artırılması gibi adımlar hayata geçirilirse ülkemizin bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu uluslararası doğrudan yatırım akışı da artacaktır.”Diğer Haberler
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: (BREXİT) AB'NİN BİR ÇÖZÜM GÖRMEYİ İSTEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: (BREXİT) AB'NİN BİR GENİŞLEMEYİ ENGELLEMESİ KONUSUNDA HERHANGİ BİR İSTEKTE BULUNMADIK
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: (BREXİT) BEN BİR AVRUPA YANLISIYIM
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: (BREXİT) MÜZAKERELER,İN NEREYE GİTTİĞİNİ TAHMİN ETMEK ZOR
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: ( BREXT ANLAŞMASINI İSTEMEDİĞİNE YÖNELİK SORUYA) İSTEMEDİĞİM KONUSU GERÇEK DIŞI
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 15330,9 milyon TL artıda
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 23200,4 milyon TL
TÜRKİYE İMALAT SANAYİ SATIN ALMA YÖNETİCİLERİ ENDEKSİ EYLÜL AYINDA: 50 (AĞUSTOS: 48,0)
BLOOMBERG HT TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ EYLÜL AYINDA:77.22 (ÖN ENDEKS: 72,27 , AĞUSTOS: 73,45)
Facebookta Paylaş