YASED/Erdem:Cari açık ve enflasyonla mücadele en önemli gündemimiz olmalıdır

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği olarak, ekonomimizde yaşamakta olduğumuz olağanüstü gelişmeler sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Yeni Ekonomik Yaklaşımı ve bu hafta Merkez Bankası’nın piyasalara tekrar istikrar ve işlerlik kazandırılması için aldığı tedbirleri son derece önemli adımlar olarak görüyoruz.

Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği bu süreçte yaşanan finansal zorlukların, milletçe dayanışma içinde aşılacağına olan inancımız tamdır. Türkiye’ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin birçoğu 100 yıldan uzun süredir ülkemizde faaliyet göstermekte ve ülkemizin üretim, ihracat, işgücü ve teknolojik alanlarda büyümesine çok büyük katkı sağlamaktadırlar.

Uluslararası şirketlerin ülkemize inancı ve güveni tamdır. Daha fazla istihdam, daha fazla üretim ve ihracat için çalışarak, ülkemizin bu zor günlerden çıkmasına destek vermeye devam edeceklerdir.

Cari açık ve enflasyonla mücadele en önemli gündemimiz olmalıdır. Bu noktada, döviz ihtiyacımızın uzun vadeli uluslararası doğrudan yatırımlarla finanse edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Hükümetimizin son onbeş yılda daha fazla uluslararası yatırım çekmek için attığı adımlar ve Türkiye’de üretim yapan, ihracatımıza önemli katkıda bulunan ve istihdam yaratan tüm şirketleri birer Türk şirketi olarak görmesi yatırımcılara güven vermektedir.

Serbest piyasa kuralları çerçevesinde ülkemizin küresel rekabet gücünün artırılması, hukukun üstünlüğü ve öngörülebilirlik alanında atılan adımlar, nitelikli insan kaynağının artırılarak kapsamlı bir istihdam stratejisinin oluşturulması ve ülkemizin bölgesel bir merkez olarak konumlandırılması uluslararası rekabette bizi bir adım öne geçirecektir.

AB Üyelik sürecinin devam etmesinin ve Gümrük Birliği Modernizasyonunun Türkiye-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde kritik bir öneme sahip olduğunu da vurgulamak isteriz.

YASED olarak 5 kıtadan, 25 ülkeden Türkiye ye doğrudan yatırım yapmış üyelerimizin katkılarıyla ülkemizde ekonomik istikrarı ve büyümeyi sağlayacak tüm ekonomik ve yapısal reformlara destek vermek üzere hazır olduğumuzu bir kez daha yineleriz.Diğer Haberler
ALBAYRAK: BİR İKİ HAFTA İÇİNDE EK FONLAMA KAYNAKLARINI AÇIKLAYACAĞIZ
ALBAYRAK: YIL SONUNDA FAİZ DIŞI FAZLA 6 MİLYAR TL OLACAK
ALBAYRAK: IMF PLANIMIZ YOK
ALBAYRAK:BİR DİĞER ÖNCELİĞİMİZ YAPISAL REFORMLAR
ALBAYRAK: BANKACILIK SEKTÖRÜNE DESTEK SAĞLAMAKTA TEREDDÜT ETMEYİZ
ALBAYRAK: ÜLKE İÇİ TÜM ZORLUKLARIN FARKINDAYIZ
BEYAZ SARAY/KUDLOW: MEKSİKA İLE BİR TİCARET ANLAŞMASI YAKIN
TCMB, 1 ay vadeli, 300.00 milyon dolar tutarlı, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi açtıı
TRUMP: ŞİRKET KAZANÇLARI HER ZAMANKİNDEN DAHA YÜKSEK, ENFLASYON DÜŞÜK VE İŞ DÜNYASI İYİMSERLİĞİ HİÇ OLMADIĞI KADAR YÜKSEK
TRUMP: EKONOMİMİZ HER ZAMANKİNDEN DAHA İYİ
ALBAYRAK VE SCHOLZ 21 EYLÜL'DE BERLİN'DE BİRARAYA GELECEK
ABD'DE PHİLADELPHİA FED ÖDENMİŞ FİYATLAR ENDEKSİ ENDEKSİ AĞUSTOS'TA: 55.0 (ÖNCEKİ: 62.90)
Facebookta Paylaş