(Yenileme) Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi % 6.93 geriledi

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 6,93 gerileyerek 61,52 değerini almıştır. Ön endeks değeri 54,76 olarak gerçekleşmişti
Nihai endekste hem gerilemenin azaldığını hem de alt sorularda farklılaşma olduğunu izliyoruz. Ön endekste önceki aya göre tüm alt kalemler düşüş gösterirken, nihai endekste Türkiye Ekonomisine ilişkin beklentilerde bir miktar iyileşme yaşanıyor.

TCMB’nin Ekim ayı toplantısından sonra döviz kurlarında ve faizlerde yaşanan sert yükseliş ile pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi Kasım ayının ilk yarısında Tüketici Güveninde önemli düşüşe yol açmıştı. Kasım ayının ikinci yarısında hem ekonomi yönetiminin değişimi hem de MB’nin güçlü faiz artırım beklentisiyle finansal piyasalarda olumlu bir hava esmeye başladı ve alt endekslerde gerileme hızı düştü.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 2,85 gerileyerek 74,75 değerini aldığını izliyoruz.

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 23,32 oranında gerileyerek 34,82 değerini almıştır.

Sonuç olarak, geçtiğimiz ay ekonomi yönetimindeki değişim ve MB para politikasındaki doğrudan sıkılaşmanın Türkiye Ekonomisine ilişkin beklentileri önceki aya göre bir miktar olumlu etkilediğini fakat tüketim eğilimindeki sert düşüşün ön endekse çok yakın seyrettiğini izliyoruz.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/bloomberg-ht-tuketici-guveni-kasim-da-geriledi-2269757Diğer Haberler
BHT TÜKETİM EĞİLİMİ ENDEKSİ KASIM'DA YÜZDE 23,32 GERİLEYEREK 34,82 OLDU
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 446,2 milyon TL ekside
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 25339,1 milyon TL
TÜRKİYE İMALAT SANAYİ SATIN ALMA YÖNETİCİLERİ ENDEKSİ KASIM AYINDA: 51.4 (ÖNCEKİ AY: 53.9)
BHT TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ KASIM'DA YÜZDE 6,93 GERİLEYEREK 61,52 OLDU
BHT TÜKETİCİ BEKLENTİ ENDEKSİ KASIM'DA YÜZDE 2,85 GERİLEYEREK 74,75 OLDU
Facebookta Paylaş