Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye-Libya deniz yetki alanlarını belirleyen mütabakatı tanımıyoruz - BBC

BBC internet sitesinde yayınlanan habere göre; Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen mütabakatın Yunanistan tarafından tanınmadığını ve yok hükmünde olduğunu söyledi.

6 Nisan'da Libya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında temaslarını Yunanistan'da yayın yapan Star TV kanalına değerlendiren Miçotakis, söz konusu mütabakatla Yunanistan'ın egemenlik haklarınının bütünüyle gözardı edildiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını da belirten Miçotakis, "Libya'nn komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diye konuştu ve bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de anımsattığını aktardı.

Bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda mutabık kaldındığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Röportajda "Türkiye Yunanistan ilişkilerinde 2020 bezeri bir gerginliği bekleyip beklemediği" yönündeki bir soruya ise Miçotakis, "Oruç Reis araştırma gemisinin tekrar bir gerginlik yaratacağına inanmadığını" söyledi.

Türkiye ile AB arasında yeniden başlayan istikşafi görüşmelerde ortaya konan pozitif gündemin, her an değişebileceğinen de bahseden Miçotakis, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik tutumunun belirleyeceğini savundu.

 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56673646Diğer Haberler
ECB/REHN: VİTESTEN ÇIKMADAN ÖNCE ÜZGÜN OLMAKTANSA GÜVENDE OLUNMALI
ECB/HOLZMAN: UMARIM 2.ÇEYREĞİN SONUNA KADAR PEPP ALIMLARI AZALTILABİLİR
ECB/REHN: KRİZ DESTEKLERİNDEN ÇIKMADAN ÖNCE TOPARLANMANIN KALICI OLDUĞUNU GÖRMEK GEREK
ECB/REHN: YILIN 2.YARISI VE 2022'DE TOPARLANMANIN GÜÇLENMESİNİ BEKLİYORUM
ECB/REHN: ABD TEŞVİKİNDEN POZİTİF YAYILMA GÖRÜYORUM
ECB/REHN: PARA POLİTİKASI STRATEJİMİZİ YENİDEN DÜŞÜNME ZAMANI
HONG KONG'DA HANG SENG ENDEKSİ %1.16 ARTIŞLA 29008,07 PUANDAN KAPANDI
ECB/HOLZMANN: EĞER PEPP ESNEKLİĞİNE GEREK DUYULMAZSA KULLANILMAZ
Facebookta Paylaş