Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanı Skrekas, ABD'li enerji devi ExxonMobil'in doğal gaz aramaya başladığını açıkladıAvrupa'nın Ukrayna savaşı nedeniyle alternatif enerji kaynakları arayışına girdiği bir dönemde Yunanistan'dan doğal gaz aramaya yönelik art arda açıklamalar geliyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis'in mesajlarından birkaç gün sonra Enerji ve Çevre Bakanı Kostas Skrekas Perşembe günü, devlet televizyonu ERT'ye yaptığı açıklamada, ABD'li enerji devi ExxonMobil'in gemisinin halihazırda bölgede doğal gaz aramaya başladığını söyledi.

Mitsotakis, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Girit adasının güneybatısında doğal gaz bulmaya yönelik sismik araştırmalara başlayacaklarını açıklamıştı.

Yunanistan'da doğal gaz arama faaliyetlerinin başlamasının Türkiye ile deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerilimi yeniden artırmasından endişe ediliyor. Proje çevreci gruplar tarafından da ağır eleştirilere maruz kalıyor.

  "Gemi yola çıktı. Şu anda kabloları döşüyor" diyen Skrekas, "Girit'in güneybatısında var olduğunu tahmin ettiğimiz rezervler ve Mora Yarımadası, madencilik sektörünün yeni bir iş alanı bulmak için son umudu olabilir. Güneydoğu Avrupa bölgesinde, bizim bölgemizde" ifadelerini kullandı. Skrekas diğer yandan, "Sondaj yapıp ne olduğunu görene kadar gerçekten var mı, her şey spekülasyon düzeyinde" dedi.

Bakan Skrekas, sismik testlerin rezervlerin varlığına işaret etmesi durumunda, keşif amaçlı sondajın 2025 yılında başlayabileceğini vurguladı.

 Deutsche Welle Türkçe (DW) internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.inspiredminds.de/tr/yunanistandan-do%C4%9Fal-gazda-kritik-hamle/a-63709920Diğer Haberler
Brezilya'da IPCA enflasyon Ekim'de aylık %+0.59, yıllık %+6.47
Yunanistan Merkez Bankası'na göre ekonomik büyüme % 6.2 olarak bekleniyor
Europe Stoxx 600 endeksi pozitife döndü, %0.15 artışla seyrediyor
BANKACILIK SEKTÖRÜ MEVDUAT VE FONLARI 4 KASIM'DA HAFTALIK %0.10 ARTIŞ İLE 8 TRİLYON 685.3 MİLYAR TL
MEVDUAT BANKALARI TASFİYE OLACAK TÜKETİCİ KREDİLERİ 4 KASIM'DA HAFTALIK %0.69 ARTIŞ İLE 21 MİLYAR 891 MİLYON TL
BANKACILIK SEKTÖRÜ YABANCI PARA MEVDUATLARI 4 KASIM'DA HAFTALIK %0.03 AZALIŞ İLE 4 TRİLYON 552.3 MİLYAR TL
Facebookta Paylaş