Yurt Dışı Piyasalar Bülteni (Yatırım Finansman Menkul Değerler)

ABD'deki Gelişmeler
¢ Kovid-19 salgınında vaka ve ölüm sayılarındaki artışın ivme kaybetmesi ve hükümetlerin tedbir önlemlerini gevşeterek ekonomilerin yeniden açılacağını duyurması piyasalardaki iyimserliği tetiklemişti. Ancak dün Çin'in Wuhan kentinde ve Güney Kore'de görülen yeni korona virüs vakaları piyasalarda ikinci dalga endişesi yaratırken, endeksler günü karışık bir seyir ile tamamladı.
¢ S&P500 endeksi yüzde 0,02 artıda gün sonu kapanışı gerçekleştirirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,45 oranında değer kaybetti. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,78 artışla pozitif yönde ayrıştı.
¢ S&P500 endeksi içerisinde sağlık sektörü kanıtlanan antijen testi haberlerini takiben en çok değer kazanan sektör olarak dikkat çekerken, günü yüzde 1,7'lik bir artışla tamamladı. Bununla birlikte en etkili kazanımlar, yüzde 0,7 artışla bilgi teknolojisi, yüzde 0,1 artışla iletişim hizmetleri sektörlerinde görüldü. Günün zayıf performansları arasında ise finans sektörü yüzde 1,9 oranında değer kaybı ile yer alırken, enerji sektörü günü yüzde 1,7'lik bir düşüşle tamamladı.
¢ ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in daha önce imza attığı anlaşmaya sadık kalıp kalmayacaklarını görmek istediğini ve böylece Çin ile varılan ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.
¢ New York Valisi Cuomo, bu Cuma günü eyalet çapındaki kısıtlamaları sona erdireceğini ve bazı düşük riskli işletmelerin yeniden açılacağını dile getirdi.
¢ Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ekonomideki kırılganlığın artmasına rağmen negatif faiz oranlarının araç setindeki daha zayıf araçlar arasında yer aldığını belirterek bu kararın destekçisi olmadığını dile getirdi.
¢ Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarının oldukça uzun bir süre sıfır düzeyinde kalmasını beklediğini, ancak diğer ülkelerdeki merkez bankalarının yaptığı gibi negatif faiz oranlarına başvurmayı beklemediğini belirtti. Evans ayrıca gelecek birkaç yıl içinde enflasyonda artışın pek mümkün olmadığını düşünüyor.
¢ Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, ABD bankalarının, korona virüs krizi sırasında hane halklarını ve işletmeleri desteklemek için iyi konumlandırılmış olduğunu belirtti.
¢ ABD 10 yıllık tahvil faizleri dört baz puan yükselişle yüzde 0,72 seviyesine yükseldi.
¢ Dolar endeksi ise yüzde 0,5 yükselişle 100,19 seviyesi üzerine tırmandı.


 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
BREZİLYA MERKEZ BANKASI TUTANAKLARI : DAHA BÜYÜK MALİ KIRILGANLIĞI OLAN GELİŞEN ÜLKELER KRİZDEN EN FAZLA ZARARI GÖRDÜ
BREZİLYA MERKEZ BANKASI TUTANAKLARI : NİSAN AYI RAKAMLARI ÖNCEKİ BEKLENENE KIYASLA CİDDİ ÖLÇÜDE DAHA DERİN EKONOMİK DARTALMAYA İŞARET EDİYOR
MEKSİKA'DA SANAYİ ÜRETİMİ MART'TA AYLIK % 3.4, YILLIK %5 DÜŞTÜ
ÇİN : TOPLAM TALEBİ ARTTIRACAĞIZ VE ÖZEL YATIRIMLAR İLE TÜKETİCİ HARCAMALARINI HIZLANDIRACAĞIZ
ÇİN : ORTA VE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN İŞ OPERASYONLARI HÜKÜMETİN DESTEKLEME ÖNLEMLERİYLE POZİTİF MARJİNAL DEĞİŞİKLİK GÖSTERDİ
ÇİN : KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ FİRMALAR KARIŞIK VE CİDDİ DURUMLA KARŞI KARŞIYA
ABD'DE NFIB KÜÇÜK İŞLETMELER İYİMSERLİK ENDEKSİ NİSAN'DA:90.90 (ÖNCEKİ:96.40)
ECB/KAZİMİR: PANDEMİ KAYNAKLI ALIMLARDA ACELEYE GEREK YOK, ÖNCELİK EKONOMİYİ ETKİLEYEN KAPANMANIN NASIL GEVŞEYECEĞİ OLMALI
ECB/KAZIMIR: PEPP'NİN ARTIŞINA KARŞI DEĞİLİM FAKAT KARAR TANELİ VERİ ÜZERİNDE TEMELLENMELİ
ECB/KAZIMIR: AB'NİN KRİZE MALİ CEVABI YETERSİZ, EUROGROUP ECB'NİN ÇABALARIYLA EŞLEŞMİYOR
ECB/KAZİMİR: ECB EYLEMLERİ KONUSUNDA TEK OTORİTE AVRUPA ADALET DİVANI'DIR
Facebookta Paylaş