85. Bitfinex Alpha Raporu yayımlandı: 2024’te Bitcoin’in yükselişi düz bir çizgide gerçekleşmeyecek

Bitfinex Alpha Raporu’na göre kripto varlıkları için 2024’e dair olumlu görüşler hâkim. Öngörülere göre Bitcoin’in toparlanma gücünü sürdürdüğü ancak piyasanın sürekli bir yükseliş yaşamayacağı belirtiliyor. 2024’te fiyatların “aşırı risk iştahı” alanında uzun süreli kalması beklenirken bu durum boğa piyasasının sinyali olarak kabul ediliyor.
 
Bu hafta yapılan analizlere göre önümüzdeki dönemde Bitcoin ve tüm kripto varlıklarının geleceği konusunda olumlu gelişmeler bekleniyor. 2023 yılında Bitcoin, itibar kaybına uğramasına ve yasal düzenlemeler nedeniyle zorluklarla karşılaşmış olmasına rağmen toparlanma gücünü sürdürdü ancak bu durum Bitcoin piyasanın ilerleyen dönemde sürekli bir yükseliş yaşayacağı anlamına gelmiyor. Aksine geçmiş piyasa hareketlerine bakıldığında, fiyatlarda hızlı bir geri çekilme yaşanması olasılığının oldukça yüksek olduğu açığa çıkıyor.
 
Cari toplam piyasa değeri yaklaşık 1,6 trilyon dolar olan kripto piyasasının, ilerleyen günlerde 3,2 trilyon doları aşabileceği ve varlık değerlerinin bu aralıkta hareket edeceği öngörülüyor. Yapılan açıklamalara göre fiyat hareketlerini tahmin etmek için farklı ölçütler, duyarlılık göstergeleri ve bu göstergelerin piyasa döngüsünde benzer noktalardaki performansına odaklanmak doğru bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. Kripto korku ve risk iştahı endeksine göre, 2024 yılında fiyatların “aşırı risk iştahı” alanında uzun süre kalma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Bu durum Boğa piyasası sinyali olarak kabul edilirken, BTC’de yeni zirveler yaşanma olasılığına da işaret ediyor.
 
2024’te kurumsal yatırımcıların kripto varlıklarına olan ilgisinin artması bekleniyor
 
Uzun süredir beklenen Bitcoin ETF’sinin etkisiyle 2024’te kurumsal yatırımcıların kripto varlıklarına olan ilgisinin artması bekleniyor. Bu durumun kurumsal yatırımcıların yatırımlarını daha riskli kripto varlıklarına yönlendirmelerine neden olabileceği belirtiliyor ancak 2024 yılı ortalarına kadar kurumsal yatırımcıların ağırlıklı olarak Bitcoin’i tercih etmeye devam etmesi bekleniyor.
 
Kısa vadede ise Bitcoin’in şu anki piyasa değerlerine realize edilen değerleriyle ilişkili olarak bakmak için MVRV ölçütü yol gösterici oluyor. Mevcut değerlemelere göre şu anda piyasa ortamı Haziran 2019 ve Temmuz 2016’da görülen fiyatların toparlanmadan önce düşüşe geçtiği dönemle benzerlik gösteriyor. Bu durum, fiyat beklentisinin 44 bin dolarla 45 bin dolar bandında takılıp kalması ya da bu aralıkta bir süre hareket etmesinin ardından geri çekilme yaşanması olasılığını güçlendiriyor.
 
Analizlere göre piyasa şu anda sağlıklı durumda
 
2024 halving yılı olduğu için Bitcoin madencilerinin faaliyetlerini izlemek önem arz ediyor. Madenciler, faaliyetleri sonucunda elde ettikleri Bitcoin’i piyasaya satarak kâr elde ediyor. Halving sonrasında Bitcoin’in yalnızca yarısının kazanılma olasılığıyla karşı karşıya kalan madencilerin, faaliyetlerini verimli ve karlı bir biçimde yürütmeye devam edebileceklerini ispatlamaları gerekiyor.
 
Puell Multiple analizine göre piyasa şu anda sağlıklı durumda ve beklentiler madenci satışlarının sınırlı olacağı yönünde. Bu durum, satışların rahatlıkla karşılanabileceğini ve Bitcoin fiyatlarında sürekli artışın mümkün olduğunu gösteriyor. Madencilerin makinelerini geliştirmesi ve finanse etmek için ellerindeki bir miktar BTC’yi satmaları gerekeceğinden, önümüzdeki 2 ay içinde arzda bir miktar artış yaşanabilir fakat madencilerden gelen döviz girişlerinin yılın büyük bir kısmında düşük kalması bekleniyor. Fiyatlar yükseldikçe madencilerin satış yapma ihtiyacı da azalıyor. Bunun yanında, kilit rol oynayan pazarlarda Bitcoin kullanımının giderek yaygınlaşması ve benimsenmesi geleceğe yönelik olumlu beklentileri artırıyor.
 
Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanımı yaygınlaşıyor
 
El Salvador’da resmi para birimi olarak kabul edilen Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanımı yaygınlaşıyor. 2024 yılı boyunca Bitcoin cinsinden işlem yapılmasını destekleyecek altyapının güçlendirilmesine odaklanılması bekleniyor. Bu durum işlem yoğunluğunun daha da artmasına katkı sağlayabilir. Yaşanan gelişmelere ek olarak, kamusal farkındalığı artırmaya yönelik çabalar ve özellikle resmi bankacılık sisteminden çıkarılmış kişilere yönelik Bitcoin eğitimleri dikkat çekiyor.
 
Arjantinliler arasında da nispeten istikrarlı ve enflasyonist olmayan bir varlık olarak kripto varlıkların kullanımının giderek yaygınlaşması ihtimali öne çıkıyor. Arjantin’in El Salvador ile aynı yolu izlemesi olası gözükmezken, Arjantin’deki yeni iktidar vatandaşları için ekonomik istikrarı sağlamak istiyor ve Bitcoin gibi merkeziyetsiz varlıklara önem veriyor. Bu nedenle yüksek enflasyon oranlarına ve ekonomide sürekli dalgalanmalara maruz kalan ülkelerde vatandaşların birikimlerini devalüasyon ve enflasyona karşı koruma amacıyla kripto para birimlerine yönlendirmeleri mantıklı gözüküyor. 2024 yılı öngörülerine göre piyasa koşullarına bağlı olarak küresel çapta yatırımcı sayısının 850 ila 950 milyona çıkması bekleniyor.
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Aralık ayında gıda ve alkolsuz içecekler TÜFE yıllık %+72.01
(B) İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE; aylık %+2,39 , yıllık %+68,02
Aralık ayında konut TÜFE yıllık %+40.39
Aralık ayında ulaştırma TÜFE yıllık %+77.14
(C) Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE; aylık %+2,31, yıllık %+70,64
(D) İşlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünleri hariç TÜFE; aylık %+2,45, yıllık %+61,20
Aralık ayında gıda ve alkolsuz içecekler TÜFE aylık %+4.81
Aralık ayında konut TÜFE aylık %+4.97
(E) Alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE; aylık %+3,04, yıllık %+64,53
Aralık ayında ulaştırma TÜFE aylık %-0.14
Facebookta Paylaş