Döviz Sepeti Kaç TL, Günlük Sepet Kur Oranı Nedir

Merkez Bankası Döviz Sepeti Kuru, 30 Mart 2020, Pazartesi itibariyle Alış Kuru 6,8655 TL'dir ve Satış Kuru 6,87785 TL'dir.
Merkez Bankası Sepet Kuru Ne Kadar?
Alış Satış
6,8655 TL 6,87785 TL
Uluslararası Piyasa Döviz Sepeti Kuru, 31 Mart 2020, Salı itibariyle Alış Kuru 6,9096 TL'dir ve Satış Kuru 6,914 TL'dir.
Serbest Piyasa Sepet Kur Kaç TL Oldu?
Alış Satış
6,9096 TL 6,914 TL

Sepet Kur Neden Önemlidir? Döviz Sepeti Ne İşe Yarar?

Türkiye'de sepet kur değeri hesaplanırken Amerikan Doları ve Euro değerleri baz alınmaktadır. Sepet kur hesaplanırken TCMB dolar kuru ile euro kuru toplanır ve sonuç olarak yarısı sepet kur değeri olmaktadır. Sepet kur genellikle dış ticaret işlemlerinde kullanılmaktadır. Türkiye ithalatını ve dış borçlanmasını genellikle Dolar (USD) ile yapan bir ülkedir. İhracat ve hizmet gelirlerinin bir kısmı ise ağırlıklı olarak Euro (EUR) ile yapılmaktadır. Türk lirasının bu sepet kur değeri karşısındaki önemi işte burda ortaya çıkmaktadır. Sepet kur dış ticaret hesaplamaları yapılırken maliyet ve verimlilik analizlerinin yapılmasında kullanılıyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının döviz politikaları belirlenirken döviz sepeti kuru önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Kur sepeti değeri = (1 Dolar + 1 Euro) / 2 formülü ile hesaplanmaktadır.


Facebookta Paylaş


Tatil rezervasyonu