ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi: İncirlik ve Yunanistan’daki üsler farklı misyonlar - VOA

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden İncirlik Üssü’ne alternatif olarak Girit Adası’nın değerlendirildiği yönündeki iddialara ilişkin açıklama geldi. Yetkili, “Elma ve armut kıyaslanmaz“ yanıtını vererek iki üssün farklı görev kapsamında olduğunu belirtti.

11 Eylül’de Washington Examiner adlı muhafazakar internet sitesine konuşan ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson, Amerikalı yetkililerin ABD’nin Adana’daki İncirlik Üssü’nden çekilmek için hazırlık yaptıklarını ve İncirlik’e alternatif olarak Girit Adası’nın değerlendirildiğini iddia etmişti.

“İncirlik ve Yunanistan’daki üsler farklı misyonlar”

İddialar, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Yunanistan ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine soruldu.

Yetkililere, Yunanistan Savunma Bakanı’nın Girit Adası’nın kuzeybatısındaki Suda’daki üssün genişletilmesi ya da orada ikinci bir üs inşa edilmesinin planlandığına ilişkin sözleri hatırlatıldı.

Soruyu cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Türkiye’deki operasyonlarımız açısından elma ve armutları karşılaştırıyorsunuz. Türkiye’deki operasyonlarımız önemli ama Yunanistan’da yaptıklarımızdan farklı. Yunanistan'la daha önce üç üs konusundaki maddelerde uzlaşma sağlanmıştı. Kuzeydoğudaki Alexandroupoli (Dedeağaç), Hava Kuvvetleri’ne ait drone’ların bulunduğu Larissa ve 101. Hava İndirme Tugayı’nın kışın yeniden gideceği ve Avrupa’daki havacılık birimlerimiz için eğitim merkezi olarak kullanılan Stefanovikeio. Suda Körfezi’nde de üssün kapsamını ikili savunma işbirliği anlaşması bağlamında genişlettik” şeklinde konuştu.

Kimliğinin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Yunanistan’daki üs konusuyla İncirlik’in birbirinden farklı misyonlar olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İncirlik’teki üssün kara ile çevrili olduğu, Suda’daki üssünse deniz üssü niteliği taşıdığını kaydetti.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-disisleri-bakanligi-yetkilisinden-incirlik-aciklamasi/5602575.htmlDiğer Haberler
ÇİN'DE NBS İMALAT DIŞI PMI EYLÜL'DE: 55.9 (ÖNCEKİ: 55.2)
ÇİN'DE NBS İMALAT PMI EYLÜL'DE: 51.5 (BEKLENTİ: 51.2, ÖNCEKİ: 51.0)
ÇİN'DE NBS BİLEŞİK PMI EYLÜL'DE: 55.1 (ÖNCEKİ: 54.5)
ÇİN'DE CAIXIN İMALAT PMI EYLÜL'DE: 53.0 (BEKLENTİ: 53.1, ÖNCEKİ: 53.1)
BIST 100 ENDEKSİ BUGÜN %0.19 YÜKSELDİ (1123), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 35 MİLYAR 152 MİLYON TL OLDU
Facebookta Paylaş