ATO Başkanı Baran: "Türkiye her zaman için KKTC'nin eşit hak ve hürriyetinin olduğu bir anlaşma zemini aramaktadır"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kıbrıs'ı uğruna can verecek topraklardan biri olarak gördüklerini belirterek, "Türkiye her zaman için KKTC'nin eşit hak ve hürriyetinin olduğu bir anlaşma zemini aramaktadır." dedi.

Odanın ekim ayı olağan meclis toplantısı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, milletvekilleri ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Baran, buradaki konuşmasında, Kıbrıs'ı uğruna can verecek topraklardan biri olarak gördüklerini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının adada eşit şekilde, barış ve huzur içinde yaşamını sürdürmesini önemsediklerini vurgulayan Baran, bu eşitliği sağlayacak tüm çözüm önerilerini desteklediklerini bildirdi.

Baran, 2004 yılındaki Annan Planı'nı anımsatarak, "2004'te Avrupa Birliği (AB) dedi ki 'Annan Planı'nı kabul eden taraf AB'ye girebilir.' Ancak AB'ye planı kabul etmeyen tarafı aldılar. Yani bizim düşmanlarımız mert değil. Bize verdikleri sözü tutmadılar. Annan Planı'na biz 'evet' dedik, Rumlar 'hayır' dediler ve AB'ye girdiler." ifadelerini kullandı.

AB'nin adada çözümü ve çözüm isteyen tarafı da bildiğini belirten Baran, AB'nin yanlış davrandığını kaydetti.

Baran, Avrupa Komisyonunun son Türkiye Raporu'nda, AB'nin Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs için taraflı bir yaklaşımının söz konusu olduğunu dile getirdi.

Bu durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Baran, "Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta KKTC'nin içinde olmadığı, taraflardan biri olmadığımız hiçbir anlaşmayı Türkiye imzalamaz, imzalamayacaktır. Türkiye her zaman için KKTC'nin eşit hak ve hürriyetinin olduğu bir anlaşma zemini aramaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Baran, her zaman KKTC'nin yanında olduklarını sözlerine ekledi.Diğer Haberler
BIST 100 ENDEKSİ BUGÜN %1.58 YÜKSELDİ (1455), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 34 MİLYAR 582 MİLYON TL OLDU
GOLDMAN SACHS, TCMB'NİN GELECEK 3 TOPLANTIDA FAİZLERİ 100 BAZ PUAN İNDİRMESİNİ BEKLİYOR
KANADA'NIN YENİ YARDIM ÖNLEMLERİNİN TOPLAM MALİYETİ 7.4 MYR K. DOLARI -MALİYE BAKANI
BARCLAYS, TÜRKİYE'DEN 2021 YILININ KALANINDA MAKSİMUM 100 BP FAİZ İNDİRİMİ GÖRMEYİ BEKLİYOR, MUHTEMELEN KASIM AYINDA
BARCLAYS, TÜRKİYE'DE TÜFE'NİN YIL SONUNDA %15,5 OLMASINI BEKLİYOR, 2021 SONU ABD DOLARI İÇİN 9,7 TL TAHMİNİNİ TEYİT ETTİ
PELOSİ: DEMOKRATLARIN HARCAMA PLANI YAKINDA GEÇECEK
ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI PELOSİ: BÜTÇE HARCAMA PLANI ÜZERİNDE ANLAŞMA GERÇEKLEŞTİRME KONUSUNDA BÜYÜK İLERLEME MEVCUT
ABD'DE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI EYLÜL'DE:%+7.0 (ÖNCEKİ:%-2.0)
ABD'DE ÖNCÜ GÖSTERGELER ENDEKSİ EYLÜL'DE:%+0.2 (BEKLENTİ:%+0.4 ÖNCEKİ:%+0.9)
Facebookta Paylaş