Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün yapımına haziran sonunda başlanacağını, her biri 350 milyon dolardan 6 köprü yapılacağını söyledi - Hürriyet

Hürriyet internet sitesinde yayınlanan habere göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün yapımına haziran sonunda başlanacağını, her biri 350 milyon dolardan 6 köprü yapılacağını söyledi.
Bakan Karaismailoğlu, gemilerin geçiş için neden kanalı tercih edecekleri yönündeki soruya, “İstanbul Boğazı’nda emniyetli geçiş sayısı 25 bin, gün geçtikte İstanbul Boğazı’ndaki gemi geçiş sayısı artacak ve gemiler günlerce beklemek zorunda kalacaklar ve bekleme sürelerini, maliyetlerini hesaplayacaklar ona göre Kanal İstanbul’u seçecekler” dedi.

TANESİ 350 MİLYON $

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprülerin maliyetinin 140 milyar TL olduğunu iddialarını reddederek, “Köprülerin bir tanesinin maliyeti 350 milyon dolar, bunun hesabını bilen biri bu iddiaları söylemez. Önümüzdeki 100 yılı planlayan bir ülke olarak lojistik hareketleri, gemilerin hareketliliği var... Bu proje kaçınılmazdır. Dünya ekonomisinde ilk 10’a oynayan Türkiye’de böyle mega projeler yapmak zorundayız. Türkiye dünyanın lojistik merkezi niye olmasın?” diye konuştu.

 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kanal-istanbula-ilk-kopru-haziranda-41796799