BDDK Haziran 2022 Mali Analiz(Şeker Yatırım)

Haziran ayında rekor yüksek 37 milyar TL net kar, çeyreksel artış %67
Aylık olarak yayınlanan BDDK datasına göre, Türk bankacılık sektörü net kar rakamı Haziran ayında 37 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. (Aylık %9 artış).
Sektörünün 6 aylık kümülatif karı ise Haziran ayında 169,1 milyar TL, yıllık kar artışı ise %401 seviyesinde gerçekleşti. Sektörün kümülatif özkaynak getirisi aylık bazda 101 baz puan toparlanarak %42,0 seviyesine ulaşırken, sermaye yeterliliği oranı ve çekirdek sermaye yeterliliği oranları %18,1 ve %13,8 seviyelerinde gerçekleşti.
Çeyreksel bazda karşılaştırmada bankacılık sektörü karı 2Ç22’de 1Ç22’ye göre kuvvetli %67 oranında artış göstermiştir.
Haziran ayında, çekirdek bankacılık gelirlerinde toparlanmada hız kazanma (+%22), 5,1 milyar TL tutarında ticari kar ve 1,3 milyar TL temettü gelirleri karlılığı olumlu etkiledi. Olumsuz tarafta ise kredi karşılıklarında ve faaliyet giderlerinde %58 ve %21 oranında yüksek bir artış gerçekleşmiştir. Son olarak, efektif vergi oranı Mayıs ayındaki %22 seviyesinden %26 seviyesine yükselmiştir.
Özel mevduat bankaları aylık bazda %63 kar artışı ile Haziran ayında en kuvvetli performansı gösteren segment oldu. Olumlu tarafta, çekirdek bankacılık gelirlerinde %38 artış ve 3 milyar TL ticari kar, kredi karşılıklarındaki artışın negatif etkisini dengeledi.
Yabancı mevduat bankaları ikinci en iyi performansı gösteren segment oldu, aylık bazda %18 kar artışı gerçekleşti. 1,3 milyar TL ticari kar, faaliyet giderlerinde %25 artış ve kredi karşılıklarında %59 gerileme ana unsurlar oldu.
Kamu mevduat bankaları aylık bazda %80 kar daralması ile Mayıs ayında en zayıf performansı gösteren segment oldu. Sektör trendinin aksine 537 milyon TL tutarında ticari zarar karlılığı baskıladı. Son olarak, efektif vergi oranı Mayıs ayındaki %25 seviyesinden 72% seviyesine yükseldi.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com
 

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.