Beyaz Saray Suudi Arabistan ve İsrail arasında normalleşmenin yakın tarihte olmasını beklemiyor


ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington’un üzerinde çalıştığı Suudi Arabistan ve İsrail arasında bir normalleşme anlaşmasına dair beklentileri düşürdü.
Sullivan, anlaşmanın yakın olduğunu iddia eden haberleri reddetti.
Sullivan, Salı günü gazetecilere verdiği brifingde, "Bu konuda daha kat edilecek çok yol var" dedi.
Geçtiğimiz aylarda Sullivan ve yardımcıları, bir anlaşmaya zemin hazırlamak için Suudiler ve İsrailliler’le ayrı ayrı görüşmelere başlamıştı.
İki ülke arasındaki barışın "çok önemli" olacağını ve ABD'ye "temel açıdan fayda sağlayacağını" söyleyen Sullivan, ülkelerin "ekonomi, teknoloji ve bölgesel güvenlik gibi konularda işbirliği yapabileceği daha entegre, daha istikrarlı bir Ortadoğu" hedefinin altını çizdi.
Sullivan, gelecek ay Yeni Delhi'de yapılacak G20 Zirvesi’nin oturum aralarında ABD Başkanı Joe Biden ile Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman arasında görüşme ihtimali hakkında yorum yapmaktan kaçındı.
Suudi Arabistan ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi konusu, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde gündeme getirilmeye başladı. Trump yönetimi, Suudi Arabistan’ın 2020’de “İbrahim Mutabakatı” (Abraham Accords) imzalayarak İsrail’i tanıyan Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas’a katılmasını istiyordu.

  Amerika'nın Sesi (VOA) internet sitesinde yayınlanan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.voaturkce.com/a/beyaz-saray-suudi-arabistan-israil-arasinda-normalesmenin-yakin-tarihte-olmasini-beklemiy/7239455.htmlFacebookta Paylaş