Bitfinex 88. Alpha Raporu yayımlandı: Bitcoin fiyatında aşağı yönlü düzeltme ihtimali bulunuyor

Bitfinex Alpha Raporu’na göre, Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün kısa vadeli yatırımcıların kârlarında önemli bir azalmaya yol açması satış baskısını artırma potansiyeli taşıyor. Fiyat hareketlerinden kazanç sağlama yöntemlerinin artmasıysa piyasanın sağlığı açısından önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.
 
Bitfinex Alpha Raporu’na göre, geçtiğimiz hafta Bitcoin’de yaşanan sert düşüş özellikle kısa vadeli yatırımcıların realize edilmemiş kârlarında ciddi oranda bir düşüşe neden oldu. Bu durumun satış baskısını artırma potansiyeli olduğu öngörülüyor. Kısa vadeli yatırımcıların fiyat dalgalanmalarına karşı daha hassas ve ani tepki verme eğiliminde olduğu düşünüldüğünde 36-38 bin aralığındaki kritik destek seviyesine kadar düzeltme hareketinin yaşanma olasılığı açığa çıkıyor. Bu fiyat seviyeleri geçen hafta yayımlanan Bitfinex Alpha raporunda verildiği gibi kısa vadeli yatırımcıların realize ettiği fiyata oldukça yakınken, Bitcoin’in kısa vadeli piyasa istikrarını ve yatırımcı güvenini ölçmede önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.
 
Kripto dünyasındaki son gelişmelere göre Güney Kore hükûmeti, ABD’de yerel spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından bu konuya daha sıcak bakabileceğini belirtti. ABD’de son iki hafta içerisinde piyasaya sürülen 10 spot BTC ETF’si, varlık yönetimi açısından Gümüş ETF’lerini geride bıraktı. Bu ETF’ler Bitcoin’in piyasa tarafından daha fazla kabul edildiğini ve yatırımcı tercihlerinde de bir paradigma değişikliği yaşandığını gösteriyor.
 
Geçtiğimiz hafta BTC vadeli işlemler piyasasına bağlı Bitcoin ETF’lerinin orijinal ihraççısı olan ProShares’in kaldıraçlı ve ters BTC opsiyonlarına bağlı beş yeni ETF için başvuruda bulunduğu bildirildi. Bitcoin fiyat hareketlerinden kazanç sağlama yöntemlerinin artması, türev fiyatları temel alınan piyasanın sağlığı açısından önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Birkaç ay öncesiyle karşılaştırıldığında çok daha sofistike, likit ve tartışmasız bir piyasa hâkim. Grayscale şu anda yarım milyondan fazla Bitcoin varlığını elinde tutuyor. Şirketin, bu büyük varlığı elinde tutarak piyasayı etkileyecek bir güce ulaşması, giderek daha kritik konuma gelmesine yol açıyor.
 
Bitcoin ETF’lerinin onaylanması, kripto para piyasaları için tarihi bir dönüm noktası oldu
 
Öte yandan, Bitfinex’in ETF’lere ilişkin hazırladığı rapora göre; piyasanın uzun süredir dört gözle beklediği Bitcoin ETF’lerinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından (SEC) onaylanması, kripto para piyasaları için tarihi bir dönüm noktası oldu. Bu fonlar sayesinde geleneksel yatırım araçları kullanılarak Bitcoin’e erişim kolaylaşırken daha büyük yatırımcı kitlelerinin ilgisi bu piyasa yöneleceği ve bunun da muhtemelen kripto para piyasasına ciddi bir sermaye girişine neden olacağı düşünülüyor. Ayrıca kripto para camiasında Bitcoin ETF’lerine yönelik farklı beklentiler de bulunuyor. Kolay erişilebilir bir yatırım yöntemi sunarak yatırımcı tabanını önemli ölçüde genişleterek piyasa değerini artırma ihtimali olan ETF’lerin Bitcoin’i ana akıma taşıma potansiyeli bulunuyor. Ana akım borsalara giriş, kripto paraları geleneksel finans kurumlarının ve düzenleyici kuruluşların gözünde meşrulaştırmada önemli bir adım olarak görülüyor.
 
ETF’ler kurumsal yatırımcıları cezbedebilir
 
Bu tarihi Bitcoin ETF onayı öncesinde oluşan olumlu beklentinin arkasında ETF’lerin, Bitcoin yatırımcı tabanını genişletme potansiyeline sahip olması yatıyor. Zira ETF’lerin geleneksel yatırım kanalları aracılığıyla alınıp satılabilmesi, regüle edilmiş ürünlere yatırım yapmak zorunda olan veya bu tür ürünleri tercih eden kurumsal yatırımcıları cezbedecektir. Bitcoin ETF yatırımının BTC’yi direkt satın almaya nazaran birkaç farklı avantajı bulunuyor. Kriptonun saklanmasıyla uğraşmak veya yönetmek zorunda kalmamak, ETF’lerin regüle olmasının sağladığı rahatlık ve kripto borsalarına göre geleneksel aracı kurumların sağlam bir geçmişe sahip olması bu avantajların başlıca örnekleri olarak gösterilebilir.
 
ETF, ayrıca Bitcoin piyasasıyla ilgilenip de doğrudan kripto kullanımının karmaşıklığından gözü korkup piyasaya girmekten vazgeçen kişiler için giriş engellerini de ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla, bir yandan Bitcoin’in dinamik piyasa hareketlerinden elde edebilecek yüksek kâr potansiyelini aynen korunurken diğer yandan etkin, etkili ve daha basit bir yatırım yöntemi sunuluyor
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
QatarEnergy: Kızıldeniz'de süren gelişmelerden dolayı, alternatif rotalar ararken bazı LNG teslimatlarımızın takvimi etkilenebilir
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 30,2145 Satış: 30,2690 Euro Alış: 32,8837 Satış: 32,9430
ABD'de MBA Piyasa Endeksi: 218.2 (Önceki: 210.5)
ABD'de MBA Refinansman Endeksi Değişimi:%-7.0
ABD'de MBA Refinansman Endeksi: 438.4 (Önceki:471.2)
ABD'de MBA 30 Yıllık Mortgage Faizi: %6.78 (Önceki:%6.75)
ABD'de MBA Satın Alma Endeksi Değişimi :% +7.5
ABD'de MBA Satınalma Endeksi: 174.3 (Önceki: 162.2)
Facebookta Paylaş