Bitfinex Alpha raporu: Banka mMevduatlardan toplu para çekişleri, Bitcoin’i güçlendiriyor

Fed uzun zamandır çabalarının odak noktasının enflasyonla mücadele olduğu mesajını veriyordu. Son dönemde yaşanan banka iflaslarına rağmen, 25 baz puanlık faiz artırımı yaparak bu söylemini çok daha güçlü bir şekilde ortaya koydu.
 
Fed Başkanı Jerome Powell’da 2023 yılı sonuna kadar herhangi bir faiz indiriminin pek mümkün görülmediğini net bir şekilde ifade etti. Ancak gerek tahvil piyasalarındaki hareketler gerekse Fed katılımcılarının bizzat kendi söylemleri, bu yıl bir faiz indiriminin kuvvetle muhtemel olduğunu gösteriyor.
 
Powell, ABD’de bankacılık sektörünün hala güçlü olduğunu da iddia etti. ABD’deki son banka batışları, kötü risk yönetimi ve bankalardaki ani toplu para çıkışlarının bir sonucu olarak nitelendirilirken çeşitli bankalardan mevduat çıkışlarının gerçekleştiğini gösteren verileri de ortaya koyuyor. Bunların hepsinin de Bitcoin açısından olumlu olduğunu gözlemledik. Fed’in faiz artırımının ardından ani keskin bir geri çekilmeye ve long likidasyonlarına rağmen (yalnızca iki saat içinde 60,2 milyon dolar) piyasa, Fed’in bu eylemini olumlu yorumladı.
 
BTC spot piyasası, haftalık bazda en yüksek işlem hacimlerini kaydederken, türev işlem hacimleri artık Bitcoin fiyatları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olmayı başardı. Türev al-sat işlemlerinin spot hacminden daha hızlı bir şekilde artması ise piyasada volatiliteyi artırıyor. Aynı zamanda opsiyon hacimleri de zirve yaparak kurumsal yatırımcıların piyasaya giderek daha fazla katıldığını gösteriyor.
 
Piyasaya yeni giren yatırımcı sayısındaki bu artış, artık bir boğa piyasasının ilk dönemlerinde olabileceğimizi gösterirken, bir yandan da volatilitede görülen bu artış bizi hala temkinli olmaya itiyor.
 
Geçen hafta da kripto dünyasında hem iyi hem de kötü sayılabilecek haberler vardı. Dünyanın en büyük stablecoin’i Tether, 2023’ün ilk çeyreğinde 700 milyon dolar kâr elde edeceğini tahmin ederek toplam fazla rezervlerini ilk kez 1,6 milyar doların üzerine çıkardı. Ayrıca, Telegram, Tether’in TRC-20 stablecoin’i USDt-TRON’u desteklediğini duyurarak kullanıcıların işlem ücreti ödemeden USDt (TRC-20) ile peer-to-peer (birebir) alım satım yapmasına, takas etmesine ve işlem yapmasına imkân sağladı.
 
24 Mart’ta spot ticaretinde teknik sorunlar yaşayan Binance, para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı. Coinbase, menkul kıymetler yasalarında olması muhtemel ihlaller için SEC’den bir “Wells bildirimi” aldı; Justin Sun ve şirketleri SEC tarafından menkul kıymetler yasası ihlalleri ve dolandırıcılıkla suçlandı. Bankacılık ortağı Silvergate Bank’ın iflas etmesi sebebiyle Kraken’de ACH para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını duyurdu.
Arbitrum’un, ARB tokeni için merakla beklenen lansmanı gerçekleştirdiği gün projenin ana sayfası çöktü ve talep sürecinde beklenmedik hatalara neden oldu. Bu durum, önceden talep verenlerin varlıklarını satmasına ve fiyatın sert bir şekilde düşmesine neden oldu.

 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Japnya Başbakanı Kishida: Japonya'nın yeni kapitalizm girişimini G7 zirvesinde anlatacağım
Portekiz'de ekonomik güven endeksi Mart'ta: 2.0
Portekiz'de tüketici güven endeksi Mart'ta:-33.4
Japonya Başbakanı Kishida: G7 zirvesindeki tartışmaların ardından OECD gibi uluslararası kuruluşlarda politika tepkilerine ilişkin görüşmeleri derinleştireceğiz
Kenya Merkez Bankası Başkanı: 2023 yılı büyüme tahminimiz %5.8
Macaristan Merkez Bankası: Enflasyon riskleri ve büyüme görünümü dengeli
Facebookta Paylaş