Bitfinex Alpha Raporu: Ortadoğu’da artan gerilim Bitcoin, altın ve petrol fiyatlarını yükseltti

Dijital varlık alım satım hizmetleri sunan Bitfinex, bu haftaki Alpha Raporu’nu yayımladı. Raporda, Ortadoğu’da artan gerilimin Bitcoin, altın ve petrol fiyatlarını yükselttiğinin altı çizildi.
 
Kripto para piyasalarında bir süredir spot alım-satıma yönelik bir eğilim söz konusu. Toplam Bitcoin arzının yaklaşık 15 milyon BTC’ye tekabül eden yüzde 80,34 gibi rekor düzeydeki kısmı uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulurken, kısa vadeli yatırımcılar tarafından tutulan kısmı ise toplam arzın sadece yüzde 19,34’ünü oluşturuyor. Bu durum bu varlığı uzun vadeli elde tutmaya yönelik güçlü bir isteği gösteriyor.
 
Diğer taraftan zincir üzerinde hareket eden coin’lerin kayda değer oranlarda kâr ya da zarar göstermemesi geçiş piyasasına delalet ediyor. Fakat aynı zamanda, BTC ve Ether gibi varlıkların vadeli işlemler piyasasındaki açık pozisyonları da ani bir yükseliş gösterdi. Merkezi borsalarda açık BTC pozisyonları 8,7 milyar doları geçti. Bununla birlikte, bu borsaların spot işlem hacimlerinin son yılların en düşük seviyelerinde seyretmesi ve tahmini kaldıraç oranındaki ani yükseliş piyasalarda risklerin yükseldiğini gösteriyor.
 
Küresel jeopolitik gerilimler de finans piyasalarında etkisini gösterdi. Geleneksel olarak güvenli bir liman olan altının değerinde ciddi bir artış görülürken, Bitcoin’in bu duruma reaksiyonu ise nispeten sönük kaldı.
 
Opsiyon piyasası, özellikle giderek artan jeopolitik gerilimler karşısında hedging faaliyetlerindeki artışın bir yansıması olarak aşağı yönlü riskten korunmaya yönelik belirgin bir eğilim gösteriyor. Ortadoğu’da yaşanan gerginlik petrol fiyatlarında yüzde 4’lük hızlı bir yükselişe neden oldu ve enerji tedarik zincirinin ne kadar kırılgan olduğunu bize tekrardan gösterdi.
 
Tether’in yeni CEO’su Paolo Ardoino oldu
 
Yönetici değişiklikleri ve düzenleyici gelişmeler açısından ise, Paolo Ardoino’nun Tether’de CEO rolünü üstlenmesi şirket için daha fazla büyüme ve küresel genişleme sağlamaya yönelik stratejik bir hamle anlamına geliyor. SEC, Grayscale Investments’ın Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurusunu yeniden değerlendirmeye yönlendiren mahkeme kararına itiraz etmeme yolunu seçti ve bu da kripto para camiasında bir iyimserlik yarattı. Uluslararası arenada G20, kripto para düzenlemeleri için koordineli bir yaklaşımla kolektif hareket etmeye yönelik bir taahhüdü ifade eden “G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Tebliği”ni oybirliğiyle onaylayarak önemli bir birliktelik ortaya koydu. Avrupa’da, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) merkeziyetsiz finansla (DeFi) ilgili ciddi endişeleri olduğunu dile getirmesi, kripto camiasında merkeziyetsiz mimarinin ve dijital kimliklerin geleceğine, özellikle de Avrupa bölgesindeki gizlilik sorunlarına yönelik kaygıları artırdı.
 
Bitfinex Hakkında
 
2012 yılında kurulan Bitfinex, küresel likidite sağlayıcıları için en son teknolojiye sahip hizmetler sunan dijital bir token ticaret platformudur. Borsa, gelişmiş ticaret özellikleri ve grafik araçlarına ek olarak, eşler arası finansmana, OTC pazarına ve çok çeşitli dijital tokenler için marj ticaretine erişim sağlıyor. Bitfinex'in stratejisi, dünya çapındaki deneyimli yatırımcılar ve likidite sağlayıcıları için benzersiz destek, araçlar ve yenilik sağlamaya odaklanıyor. Daha fazlasını öğrenmek için www.bitfinex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İngiltere Başbakanlık Ofisi: Sunak ve Netanyahu görüşmesinde, çatışmaların bölgesel olarak tırmanmasının engellenmesi gerektiği ve bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesinin önemi vurgulandı
Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduat ve fonları (mevduat+katılım bankaları) 13 Ekim itibarıyla 173.16 milyar dolar (Önceki hafta: 171.63 milyar dolar)
Bankacılık sektörünün verdiği krediler, 13 Ekim itibarıyla haftalık %0.70 artış ile 10 trilyon 318.61 milyar TL
Bankacılık sektörü mevduat ve fonları, 13 Ekim itibarıyla haftalık %1.67 artış ile 14 trilyon 23.98 milyar TL
Mevduat bankaları kurumsal ve bireysel kredi kartı kullanımı, 13 Ekim itibarıyla haftalık %1.28 artış ile 1 trilyon 302.99 milyar TL
Facebookta Paylaş