Bitfinex Alpha Raporu'nu yayımladı: Borsalardaki Bitcoin bakiyelerinin azalması cazibeyi artırabilir

Piyasalardaki Bitcoin yatırımcıları ellerindeki varlıkları tutmaya devam ediyor. Veriler, artan talebin fiyatlara olumlu yönde yansıyabileceğini işaret ediyor. Böylesi bir gündemde dijital token alım satım platformu Bitfinex tarafından yayımlanan Alpha Raporu; kripto para piyasaları ve geleneksel piyasalara ilişkin son gelişmelere ilişkin önemli detaylar ortaya koydu.
 
Bitcoin piyasasında arzın yüzde 69,2’si bir yılı aşkın süredir cüzdanlarda hareketsiz biçimde duruyor. Borsalardaki arzın bu boyutta azalması, artan taleple birlikte fiyatlarda büyük bir yükseliş olabileceğini gösteriyor. Veriler, 2028’e kadar borsalardaki mevcut BTC bakiyelerinin yüzde 90 gibi ciddi bir oranda azalabileceğini, böylelikle Bitcoin’in cazibesini artırabileceğini gösteriyor.
 
Tarihsel olarak bakıldığında Bitcoin’in 24 saatlik volatilitesinin (BVOL) şimdiye kadar görülmemiş bir durgunluk içerisinde olduğu, ufak bir yükselişin ardından rekor düzeyde düşük seviyeye gerilediği görülüyor.
 
Hong Kong kripto vizyonunu devam ettiriyor
 
Hong Kong, kripto sektöründe küresel bir merkez olma yarışında emin adımlarla ilerliyor. Bölgenin kriptoya yönelik olumlu yaklaşımını destekleyen bir diğer gelişme de HashKey’in düzenleyici onayı almasının ardından, perakende kripto para alım satım hizmeti sunan ilk lisanslı borsa unvanını kazanması oldu.
 
Ana akım finans piyasalarında düşüş
 
Ana akım finans piyasaları (TradFi) ağustos ayında beklenenin aksine aşağı yönlü bir eğilim sergiledi. Temmuz ayında ciddi bir yükselişle zirve yapan NASDAQ 100 ve S&P 500 endekslerinin bu noktadan yaptığı geri dönüş dikkat çekti. Görünüşe göre, S&P 500’ün 4450’e doğru, NASDAQ 100’ün de bu düşüş trendiyle birlikte sıkıntılı bir seviye olan 13700’e geri çekilme ihtimali bulunuyor.
 
Diğer bir yandan, risk varlıklarında durgun görülen volatilite daha fazla ilgi odağı olabilir. VIX (Volatilite veya Korku Endeksi) genel gidişatta durgun seyrini sürdürürken, geçmişte yaşanan ekonomik türbülansları anımsatan biçimde yukarı yönlü hareketine başladı. Bu durum, Volatilite Endeksi’nin genellikle yılın ikinci yarısında yükselişe geçmesi sebebiyle yakın gelecekte meydana gelebilecek olası bir değişime işaret ediyor.
 
Kredi talebinde zayıflama
 
Fed’in Kıdemli Kredi Yetkilileri Görüş Anketinde (SLOOS) hem bankaların kredi standartlarını sıkılaştırdığı hem de bireysel ve kurumsal tüketiciler tarafında kredi talebinde bir zayıflama olduğu görülüyor. Bu durum, Fed’in finansal açıdan vites düşürme amacıyla faiz oranlarını artırma programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor.
 
Diğer bir yandan gerek özel şirketlerin gerekse hükümet ülke genelinde çeşitli projeler başlattı. Bu sebeple, haziran ayında inşaat harcamalarında ufak bir artış yaşanması, piyasalar için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Çin Dışişleri Bakanlığı: Danimarka Dışişleri Bakanı 16-19 Ağustos'ta Çin'i ziyaret edecek
TCMB yarın valörlü 1 ay vadeli 300 milyon dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB yarın valörlü 3 ay vadeli 200 milyon dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB yarın valörlü 3 ay vadeli 200 milyon euro tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi %0.3 düşüşle 3178,43 puandan kapandı
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 717823,9 milyon TL artıda
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 749155,6 milyon TL
TCMB bugün valörlü 2 hafta vadeli 900 milyon euro tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB yarın valörlü 2 hafta vadeli 100 milyon dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
Facebookta Paylaş