BofA analistlerine göre S&P 500 için yüzeyin altında artan riskler mevcut

Bank of America Corp. analistleri, ABD hisse senetleri için göründüğünden daha fazla risk oluşabileceğini söyledi.

 Gonzalo Asis liderliğindeki hisse senedi türevleri analistleri yazdıkları bir notta, bu yılki gün içi aşırı piyasa dalgalanmaları ve tek hisse senedi değerindeki dalgalanmaların yüzeyin altında "türbülans" olduğunu gösterdiğini söylediler. Bu dalgalanmalar, S&P 500 e-mini vadeli işlemlerinin likidite seviyelerindeki düşüş, 2020 Covid satışları sırasında en son görülen tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın olmasıyla daha da kötüleşti.

 Asis, "ABD hisse senetlerinde güçlü kazançlar ve ekonomik büyüme ile on yıllardır piyasa dostu en az Fed'in karşı karşıya olduğu bir çekişme yaşanıyor. Devam eden çekişmenin şok dalgaları, gün içi ve tek hisse senedi hacminde güçlü bir şekilde hissediliyor." diye yazdı.

 Asis ve meslektaşları, ABD hisse senetlerinin Fed'in yardımı olmadan %10'un üzerindeki bir düşüşten en son geri döndüğü zamanın Şubat 2018'de olduğunu vurguladı. Ancak bu toparlanma uzun sürmedi ve ABD hisse senetleri sözkonusu yılın sonunda çöktü.

 BofA, Fed'in bu sefer mevcut seviyelerden %15 veya daha düşük bir düşüşe kadar borsayı desteklemek için adım atmayabileceğini söyledi.