Çin Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Gao Fu, Çin üretimi koronavirüs aşılarının etkisinin düşük olduğu şeklinde yansıyan açıklamalarının "tamamen yanlış anlaşıldığını" söyledi.

Deutsche Welle Türkçe internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 Çin Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) Direktörü Gao Fu, Çin aşılarının "yüksek bir korumaya" sahip olmadığı yönündeki açıklamalarının "tamamen yanlış anlaşıldığını" söyledi.

Gao Fu'nun Cumartesi günü yaptığı açıklamalar üzerine dünya genelindeki çok sayıda basın ve yayın organı, "Çinli yetkilinin Çin'de üretilen aşıların yüksek koruma özelliği taşımadığını itiraf ettiği” yönünde haberlere yer vermişti.

Konu ile ilgili Global Times'a Pazar günü açıklamalarda bulunan Gao Fu sözlerine açıklık getirdi.

Dünyanın dört bir yanında bilim insanlarının aşıların etkinliğini tartışırken, kendisinin de bilimsel bir vizyon sunduğunu belirten Gao, bu bağlamda aşıların etkinliğini artırmak için, aşılama prosedürlerini düzenlemek ve çeşitli aşı türlerini karıştırmanın seçenekler arasında olabileceğini vurguladığını söyledi.

Gao Fu, "Dünyadaki tüm aşıların koruma oranları bazen yüksek ve bazen düşüktür. Etkinliklerinin nasıl geliştirileceği, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tarafından dikkate alınması gereken bir sorudur" dedi.

Çinli uzman, "Bu bağlamda, doz ve aşı aralıkları gibi aşılama süreçleriyle ilgili prosedürleri düzenlemeyi ve farklı aşı türleriyle sıralı aşılamayı benimsemeyi düşünebileceğimizi önerdim" diye konuştu.

Gao Fu, insanların ilk kez COVID-19'a karşı aşılandıklarını ve aşılarla ilgili çok sayıda bilinmeyen hususun bulunduğunu belirterek, "Şimdiye kadar kabul ettiğimiz tüm aşılama prosedürleri, önceki ekstrapolasyonlara (geçmiş değerlerden hareketle tahminde bulunma) dayanıyor ve bu ekstrapolasyonlar oldukça iyi işledi. Ancak gelecekte iyileştirmeler yapmamız gerekiyorsa, yeni koronavirüsün özelliklerine ve aşılama durumuna göre ayarlamalar yapmalıyız" dedi.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.dw.com/tr/%C3%A7inli-yetkiliden-a%C5%9F%C4%B1-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1-yanl%C4%B1%C5%9F-anla%C5%9F%C4%B1ld%C4%B1m/a-57164941?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdfDiğer Haberler
FITCH: İYİLEŞEN ORTAM, AVUSTURALYA'DAKİ BÜYÜK BANKALARIN DURAĞAN GÖRÜNÜMÜNÜ DESTEKLİYOR
ÇİN'DE ŞANGHAY BİLEŞİK ENDEKSİ %1.1 DÜŞÜŞLE 3412,95 PUANDAN KAPANDI
İŞSİZ SAYISI (MEA) ŞUBAT AYINDA 4 MİLYON 236 BİN KİSİ (ÖNCEKİ: 3 MİLYON 861 BİN) - TÜİK
TARIM DIŞI İŞSİZLİK ORANI (MEA) ŞUBAT AYINDA: %15.3 (ÖNCEKİ: 14.2%) - TÜİK
İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI (MEA) ŞUBAT AYINDA: %50.1 (ÖNCEKİ: 49.9%) - TÜİK
ON İKİ AYLIK CARİ İŞLEMLER DENGESİ -37.79 MİLYAR DOLAR (ÖNCEKİ: -36.6 MİLYAR DOLAR)-TCMB
İSTİHDAM EDİLENLERİN ORANI (MEA) ŞUBAT AYINDA: %43.4 (ÖNCEKİ: 43.8%) - TÜİK
ŞUBAT AYINDA, BİNA DIŞI YAPILAR İÇİN İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ YILLIK %25,38 ARTTI, AYLIK %0,56 AZALDI- TÜİK
MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMAMIŞ İŞSİZLİK ORANI ŞUBAT AYINDA: %14.1 (ÖNCEKİ: 13.4%)
CARİ İŞLEMLER DENGESİ OCAK-ŞUBAT DÖNEMİNDE -4.43 MİLYAR DOLAR
Facebookta Paylaş