Çin'in Kuşak ve Yol girişiminin iş dünyası ayağı olan “Brıca Zirvesi” TÜSİAD ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenecek

18-19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek BRICA İstanbul Zirvesi'ne Türkiye ve Çin'in yanı sıra farklı kıtalardan iş dünyası, akademi ve sivil toplumun önde gelen temsilcileri katılacak. Zirve bölgedeki çok taraflı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ve Türkiye'nin tanıtımına olumlu katkı yapacak.

TÜSİAD, Çin'deki muadil kuruluşlarından Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu (CFIE) ile işbirliğinde 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Swissôtel the Bosphorus'da BRICA İstanbul Zirvesi'ni düzenleyecek.

BRICA NEDİR?
Çin hükümetinin 2013 yılında açıkladığı Kuşak ve Yol girişiminin iş dünyası ayağı olarak nitelendirilebilecek BRICA (Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği), İpek Yolu üzerindeki ülkeler arasındaki ortaklıkları artırmak amacıyla CFIE tarafından 2016'da Pekin'de kurulan çok taraflı bir işbirliği mekanizmasıdır. 29 ülke & bölgeden 31 iş dünyası kuruluşunun üyesi olduğu BRICA'da TÜSİAD da kurucu üyedir.

2017'de Mısır'ın başkenti Kahire'de 20 ülkeden 500'ün üzerinde önde gelen hükümet ve iş dünyası temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen ilk BRICA Zirvesi'nin ardından ikincisinin TÜSİAD ev sahipliğinde Türkiye'de gerçekleştirilmesine karar verildi.

BRICA İSTANBUL ZİRVESİ'NE KİMLER KATILACAK?
18-19 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan bu uluslararası zirveye, Türkiye ve Çin'in yanı sıra farklı kıtalardan iş dünyası, akademi ve sivil toplumun önde gelen temsilcileri katılacak.
 
BRICA İSTANBUL ZİRVESİNDE HANGİ TEMALAR ELE ALINACAK?
Kuşak ve Yol Girişimi, Türkiye'de & BRICA ülkelerinde İş ve Yatırım Ortamı, Dijital Kuşak ve Yol Girişimi, Doğrudan Yatırımlar, E-ticaret, Start-up, Bankacılık & Finans, Enerji & Altyapı, Ulaştırma & Lojistik, EPC (Mühendislik, Tedarik, Kurulum), Çevre Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik, Akıllı Şehirler, Anlaşmazlıkların Halli, Turizm & Kültür, Düşünce Kuruluşları.

Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında farklı sektör ve temaların ele alınacağı bu üst düzey küresel etkinlik, üye ülkeler arasında yeni ortaklıklar kurulmasına zemin hazzırlayacak, bölgedeki çok taraflı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ve Türkiye'nin tanıtımına olumlu katkı yapacak.

Zirveye, HSBC Türkiye ve Siemens Altın Sponsor, Garanti Bankası Etkinlik Sponsoru, Türkiye İş Bankası Gala Yemeği Sponsoru, TFI Tab Gıda Yatırımları Öğle Yemeği Sponsoru, Arzum OKKA Kahve Arası Sponsoru, Mazars Denge İçerik Ortağı, Çimtaş ve Çitam katkıları ile destek verecekler.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik BRICA zirvesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Kuşak ve Yol Girişiminin iş dünyası yansıması olan BRICA'nın TÜSİAD olarak kurucu üyesi olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu seneki BRICA Zirvesi'ni, TÜSİAD'ın evsahipliğinde İstanbul'da düzenlemenin heyecanı içindeyiz. Pek çok farklı kıtadan üst düzey kamu ve özel sektör katılımı hedeflediğimiz uluslararası nitelikteki bu etkinliğimizin, çok geniş bir coğrafyada ülkeler arasındaki ikili ve çok taraflı ilişkilerin ve ortaklıkların gelişmesine katkı vereceğine inanıyoruz. Tüm katılımcıları Kuşak vee Yol Girişimi kapsamındaki bu fırsatları beraber keşfetmeye davet ediyoruz.”Diğer Haberler
MERKEL: BREXIT KONUSUNDA ANLAŞMA OLMAMASI DAHİL TÜM SENARYOLARA HAZIRLANIYORUZ
ALMANYA/MERKEL : İNGİLTERE'NİN BREXİT'TEN SONRA YAKIN ORTAK OLMASINI İSTİYORUZ
ALMANYA/MERKEL : EN SONUNDA, AB ORTAKLIĞI VE ÜYELİĞİ ARASINDA DAİMA BİR FARKLILIK OLMALI
MERKEL: İSTİKRAR VE BÜYÜME BİR ÇAPA, EURO BÖLGESİNDE SORUMLULUK VE DAYANIŞMA BİR MADENİ PARANIN 2 YÜZÜ GİBİ
MERKEL: AB'DE HER ÜYE ÜLKE KENDİ BÜTÇESİNDEN SORUMLU
MERKEL: AVRUPA İSTİKRAR MEKANİZMASI'NI GÜÇLENDİRMEK BANKACILIK BİRLİĞİ KONUSUNDA İLERLEME SAĞLAMAK İSTİYORUZ
KREMLİN, KIRIM'DAKİ BİR KOLEJDE 10 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PATLAMANIN TERÖRİST EYLEM OLABİLECEĞİNİ BİLDİNDİ
İNGİLTERE BAŞBAKANI THERESA MAY, CHEQUERS PLANININ ÖLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ
ABD DIŞİŞLERİ: KAŞIKÇI SORUŞTURMASINDA ABD TÜRKİYE'YE DESTEK OLACAK- BLOOMBERG HT
ÇİN BAŞBAKANI : BU YIL EKONOMİK BÜYÜME HEDEFLERİNİ ELDE EDECEĞİMİZE EMİNİM
ÇİN BAŞBAKANI : ÇİN EKONOMİSİ AŞAĞI YÖNLÜ BASKILARIN ARTIŞIYLA KARŞI KARŞIYA
ÇİN BAŞBAKANI : EKONOMİK BÜYÜMEDEKİ BÜYÜK ARTIŞ VE GERİLEMELERİ ÖNLEMEK İÇİN ÖNLEMLERİ HEDEFLEYECEĞİZ
Facebookta Paylaş