Dış ticaret dengesi Ekim ayında altın ithalatıyla 2,37 milyar USD açık verdi (Tera Yatırım )

Dış ticaret dengesi Ekim ayında altın ithalatıyla 2,37 milyar USD açık verdi…

TÜİK’in Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturarak açıkladığı Ekim ayı GTS (Genel ticaret sistemi) dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2020 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,6 artarak 17,33 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %8,4 artarak 19,70 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Böylece dış ticaret açığı, Ekim 2019 - Ekim 2020 dönemleri arasında %34,4 artmış ve 2,37 milyar USD olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %90,3’ten %88’e gerilemiştir.

Ekim ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu İngiltere, Irak ve ABD etmektedir. Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkeye ihracat %4,1 artarak 7,23 milyar USD olurken, AB’nin toplam ihracatımız içindeki payının %42,3’ten %41,7’ye yükseldiği görülmektedir. Suudi Arabistan’a ihracatımız ise, resmi olmayan boykot çağrılarıyla %12,1 oranında düşüş göstermiştir. Geçen yılın ilk 10 ayında 2,8 milyar USD ihracat yaptığımız bu ülkeye olan ihracatımız bu yıl 2,34 milyar USD’ye gerilemiştir. Suudi Arabistan, toplam ihracatımız içinde yılın ilk 10 ayında %1,7 paya sahip olmuştur. İthalat kalemlerinde; Ekim 2020’de ilk sırayı Almanya alırken, onu Çin, Rusya ve ABD izlemiştir. Ekim ayında sermaye ve tüketim mallarının toplam ithalat içindeki payı artarken, ara (ham madde) mallarının payı azalmıştır. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı %3,5 olurken, aynı grubun ithalatının toplam ithalatımız içerisindeki payı ise %16,6 olmuştur.

ÖTS’ye (Özel ticaret sistemi) göre, Türkiye’nin ihracatı 2020 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,1 artarak 16,44 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat %7,2 artarak 18,72 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde %87,8 olmuştur.

 
İhracat, ithalat ve dış ticaret dengesi, Ekim 2020… Kaynak: TÜİK, Ticaret Bakanlığı, Bloomberg

Türkiye’nin dış ticaret açığı yıllık bazda artmaya devam etmektedir. Ekim ayında dış ticaret açığı, geçen yılın aynı dönemine göre %34,4 artarken, yılın ilk 10 ayındaki dış ticaret açığı artışı ise %76,2 oldu. Altın dahil değerli metal ithalatının, tüketicilerin enflasyondan korunma istekleri nedeniyle %30,7 artarak 2,13 milyar USD seviyesine çıktığını görüyoruz. Yılın ilk 10 ayında ise altın dahil değerli metal ithalatı toplamda 21,72 milyar USD olmuş ve geçen yıla göre %115,9 artış göstermiştir. TRY’nin değeri ve enflasyondaki dalgalanmaların yoğun olduğu dönemlerde tüketicinin altın talebini artırdığı gözlemlenmektedir.

İhracat ve ithalat tarafında mevcut eğilimler muhtemelen sonraki aylara da yansıyacağı için, dış ticaret açığındaki artışın devam etmesini ve cari açığın da buna bağlı olarak artmayı sürdürmesini bekleriz. İç talepteki sınırlanma ithalat artışını azaltma potansiyeli taşısa da, Covid-19 salgını ve küresel ticaretteki zayıf eğilimler nedeniyle dış talep görünümünün kırılgan olmasını, bunun da ihracattaki iyileşmeyi sınırlamasını bekleriz. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İNGİLTERE MALİYE BAKANI: AB İLE İNGİLTERE'NİN ANLAŞMAYA VARACAĞI KONUSUNDA UMUTLU VE İYİMSERİM
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 7,7892 Satış: 7,8032 Euro Alış: 9,3306 Satış: 9,3474
G. AFRİKA'DA DIŞ TİCARET DENGESİ EKİM'DE:203.23 MYR ZAR (ÖNCEKİ:+33.5 MYR)
G. AFRİKA'DA DIŞ TİCARET DENGESİ EKİM'DE: +36.13 MYR ZAR (ÖNCEKİ:+33.5 MYR)
G. AFRİKA'DA KÜMÜLATİF DIŞ TİCARET DENGESİ OCAK-EKİM'DE:+203.23 MYR RAND
MODERNA: BU YIL ABD'DE 20 MLN DOZ COVID-19 AŞISININ ULAŞILABİLİR OLMASINI UMUYORUZ, OTORİTE ONAYI SONRASINDA KISA ZAMANDA SEVKİYATI BAŞLATABİLİRİZ
MODERNA, COVİD-19 AŞISININ ABD'DE ACİL KULLANIM İZNİ BAŞVURUSUNU BUGÜN YAPACAK
MODERNA, COVİD-19 AŞISININ AB ONAY BAŞVURUSUNU BUGÜN YAPACAK
MODERNA: COVİD-19 AŞISININ ETKİNLİĞİ 3. FAZ ARAŞTIRMASI SONUCU % 94.1
Facebookta Paylaş