Ekonomik toparlanma ve tahvil spreadleri ile getiri eğrilerinin durumu (Tera Yatırım )

Ekonomik toparlanma ve tahvil spreadleri ile getiri eğrilerinin durumu…

ABD’den gelecek mali teşvik haberleri öne çıkıyor. Artan ABD Hazine getirileri piyasanın ana teması haline gelmiş görünüyor. Yellen, güçlü bir mali paketin ABD’yi 2022’de tam istihdama döndüreceğini söyleyerek, mali genişlemeye büyük destek verdi; 1,9 trilyon USD’lik paket, istihdamın büyük ölçüde yitirildiği KOBİ’lere destek ve ekonomik katmanlar arasındaki bozulmanın düzeltilerek, ekonomide talep yaratılabilmesi açısından önemli bir noktada duruyor. Tabii bu aşamadan sonra küresel USD hareketi ve ABD tahvil faizlerindeki eğilim mali teşvik etkisi ve Fed’in ek varlık alım potansiyeli tarafından belirlenecektir, dolayısıyla konjonktürel yavaşlamalar ve akabinde değer kazanımları görmemiz muhtemel bir durum olacaktır.

İtalyan tahvil faizleri Draghi’nin teknokrat hükümetinin iyimserliği ile düşüşteyken, Alman tahvil faizleri bir süredir aynı Amerikan 10 yıllıkları gibi artış eğiliminde. Amerikan 10 yıllıklarının hareketini, mali teşvik ve ekonomide ısınma beklentileriyle açıklayabilirken daha derin bir resesyon etkisi yaşayan Avrupa’nın benchmarkı diyebileceğimiz Alman faizlerindeki artışı anlamlandırabilmek zor. Grafikte İtalyan - Alman faiz spreadini görüyoruz. Euro para birliğinin borç krizi dönemindeki kurtarıcısı referansı olan Draghi, İtalyan borçlanma maliyetlerine olumlu etki ediyor ve bu sayede spread İtalyan tahvilleri lehine bir daralma göstermiş durumda. Tabii Alman 10 yıllıklarının halen negatif bölgede olduğunu da hatırda tutmak gerek. AB kurallarına (Maastricht kriterleri) göre, hiçbir ülkenin GSYH’sinin %3’ünden daha büyük bir bütçe açığı ya da çıktının %60’ından daha fazla borcu olamaz ve bu sınırların dışında kalanlar da doğru hedeflere doğru ilerlediklerini göstermek için yıllık hedefler ortaya koymak ve bunlara uymak zorundalar. İtalya GSYH’nin %150’si oranındaki borç oranıyla Avrupa’nın Yunanistan ile beraber en borçlu ülkesi… Pandemi krizi, bir kez daha uzun vadede yapılandırılması çok zor olan borçların bir kısmının silinmesinin konuşulmasına neden oluyor.
 Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
RUSYA MERKEZ BANKASI: NET SERMAYE ÇIKIŞI OCAK'TA 8.0 MİLYAR DOLAR
RUSYAMERKEZ BANKASI: CARİ İŞLEMLER FAZLASI OCAK'TA 6.8 MİLYAR DOLAR
ASTRAZENECA CEO'SU: AYLIK AŞI ÜRETİM KAPASİTEMİZİ NİSAN AYINDA 150 MİLYON DOZDAN 200 MİLYON DOZA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ
ASTRAZENECA CEO'SU: AŞI CİDDİ BOYUTTAKİ HASTALIĞA KARŞI İŞE YARAMALI
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: KARANTİNA KURALLARINI KASTEN İHLAL EDENLERE 10 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEK
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: EVDE VE OTELLERDE GÜÇLÜ KARANTİNA UYGULAYACAĞIZ
İSPANYA SAĞLIK BAKANI: YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI ZİRVEYE YAKIN
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI YENİ SINIR SİSTEMİ PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: (KOVİD) BİR KÖŞEYİ DÖNÜYORUZ
İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: ŞU ANA KADAR 12,2 MİLYONDAN FAZLA AŞI YAPTIK
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 7,0821 Satış: 7,0949 Euro Alış: 8,5664 Satış: 8,5818
Facebookta Paylaş