Enflasyon Değerlendirmesi (İnfo Yatırım)

emmuz Ayı Enflasyonu Beklentilerin Altında Kaldı
Temmuz ayında TÜFE %2,90 olan beklentilerin altında %2,37 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Haziran ayındaki %78,62 seviyesinden Temmuz ayında %79,6 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %94,65’e, çekirdek enflasyon ise %61,69’a çıktı.

ÜFE ise aylık bazda %5,17 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %138,31 seviyesinden Temmuz ayında %144,61’e yükselmiş oldu.

TÜFE tarafında sağlık %6,98, alkollü içecek ve tütün %6,85, eğlence ve kültür %4,50 oranlarında artış gösterirken, Temmuz ayında tek düşüş gösteren tek grup %0,85 ile geçen ayın en çok yükseleni ulaştırma oldu.

ÜFE tarafında ise en fazla artış %18,96 ile elektrik ,gaz, buhar ve iklimlendirme, %15,19 ile temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları, %11,83 ile ham petrol ve doğalgaz ürün grupları olurken, ÜFE’de Temmuz ayında düşüş gösteren gruplar kok ve rafine petrol ürünleri ile ana metaller oldu.

Yurt içinde açıklanan enflasyon verisi ardından fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı daha önce de olduğu gibi Borsa’yı tetikleyici unsurlardan olarak ön plana çıkıyor. Yükselen enflasyon ile birlikte tasarrufların azalması ile alternatif getiri arayışının Borsa olduğunu gözlemliyoruz. 2022 yılının ikinci çeyrek finansallarının etkileri ile risksiz getirilerin enflasyon karşısında yetersiz kalması, endeksin yukarı trendine yardımcı olan katalizörlerden.

Temmuz ayında Fed 75 baz puan faiz artırımına devam etti ve politika faizini %2,25 - 2,50 aralığına çekti. Bununla birlikte resesyon endişeleri artarken, ABD öncü GSYH verisinin %0,9 ile küçülmeye işaret etmesi ile ABD teknik resesyona girdi. Fed Başkanı Powell, Hazine Bakanı Yellen, ABD Başkanı Joe Biden ve Beyaz Saray Sözcüsü Jean - Pierre’nin istihdamdaki gelişmelerden dolayı iki çeyrek üst üste küçülme verisi gelse de resesyonda olmadıklarını söylemesi ile Cuma açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin önemi daha da arttı. Dolar küresel piyasalarda güç kazanmaya devam ederken, ECB’nin 50 baz puanlık faiz artırımı ile değer kazanan euro sonrası, Fed’in verdiği mesajlarda yıl sonuna kadar 100 baz puanlık faiz artırımı yapıp Eylül ayında agresifliklerine son bulacağı algısı ile Euro / Dolar paritesi 1,02’lere kadar yükseldi. Yurt içinde bayram tatili sürecinde Euro / Dolar paritesi 1,00’lere kadar geri çekilmişti. Son günlerde ise Çin - Tayvan - ABD ve Sırbistan - Kosova gerginlikleri medyalara yansıyor. Çin’in Tayvan hava sahasının yakınlarında savaş uçaklarının olduğunun belirtilmesi sonrasında Asya ziyaretlerini gerçekleştiren Pelosi rotasını Tayvan’a çevirdi. Pelosi’nin bugün Tayvan lideri ile görüşmesi beklenirken, Çin’den yapılacak açıklamalar önem teşkil edecek. Ancak anlık konjonktürde Çin tarafı bu durumdan hoşnut değil.

TCMB’nin 18 Ağustos’ta Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddelerinin Rusya - Ukrayna krizinin etkileri, Çin - ABD - Tayvan gerginliği, ticari kredi büyümesi, cari işlemler dengesi, ekonomik aktivite, yüksek enflasyon ile bunlara ilişkin atılacak adımlar olmasını bekliyoruz.

Son TCMB Toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Enflasyon ve liralaşma metinde bu metinde de ön plana çıkarken, karar metnini göz önüne alırsak PPK’dan 18 Ağustos’ta faiz değişikliği ön görmüyoruz. Yapılan açıklamalara baktığımızda faiz artırımının olmadığını göz önüne alırsak, siyasi ve makroekonomik belirsizliklerle yıl sonuna kadar faizde değişiklik ön görmüyoruz.

 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Kremlin: Sıemens Energy'nin ingiliz biriminin Kuzey Akım 1 türbinini uzaktan durdurmayacağından emin olmalıyız
Kremlin: Putın, eski Almanya Başbakanı Schroeder'a Kuzey Akım 2 boru hattının kullanıma hazır olduğunu söyledi
Kremlin: Belge eksikliği Kuzey Akım 1 türbinin Almanya'dan Rusya'ya nakliyesini engelliyor
IATA: Haziran'da kapasite geçen yılın Haziran ayının %6.7 üzerine çıktı
IATA: GLOBAL KARGO TALEBİ TON/KM BAZINDA GEÇEN YIL AYNI AYA KIYASLA GERİLEMEYLE %6.4
IATA: Haziran'da uluslararası operasyonlar kapasitesi geçen yılın Haziran ayının %9.4 üzerine çıktı
Tayvan Dışişleri Bakanlığı: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin uçağı Taipei'den havalandı
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Tayvan'dan ayrıldı
Opec Genel Sekreteri: Örgüt, talebin bu yıl başı ve geçen yıla kıyasla daha yavaş hızla olmasına rağmen toparlanmaya devam etmesini bekliyor
Facebookta Paylaş