Forex Yorumu (İnfo Yatırım)EUR/USD
EURUSD paritesinde yükselen kanalın üst sınırına doğru geri çekilme takip ediliyor. Dün ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı ve Dolar Endeksi 102'li seviyelerde yatay fiyatlandı. Euro Bölgesi'nde ise Eurogroup toplantısı gerçekleşti. Piyasalar Şubat ayında ECB'nin 50 baz puan faiz artırımına gideceğini fiyatlarken beklentiler ECB'nin Temmuz'da faiz indirimine başlayabileceği yönünde bulunuyor. Bugün ABD'de veri gündemi sakin. Euro tarafında ise Almanya enflasyonu, ZEW ekonomik hissiyatı ve ECB yetkililerinin konuşmaları yakından takip edilecek.
Destekler: 1.0805 - 1.0719 - 1.0657
Dirençler: 1.0902 - 1.0965 - 1.1027
 
USD/TRY
Dolar/TL paritesinde yukarı yönlü seyir korunuyor. Yurt içinde dün bütçe dengesi takip edildi. Buna göre Aralık ayında bütçe açığı 118,6 milyar TL oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, bütçe açığının beklentilerin altında gerçekleştiğini ifade ederken enflasyondaki düşüşün 2023 yılında devam edeceğini tekrar vurguladı. Haftasonu bankaların 3 aydan uzun vadeli mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarının sıfırlanması paritenin yükseliş hareketini sınırladı. ABD'de ise dün piyasalar kapalı ve veri gündemi sakindi. Dolar endeksi bu sabah 102 seviyelerinde bulunuyor. Gün içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor.
Destekler: 18.78 - 18.74 - 18.70
Dirençler: 18.82 - 18.86 - 18.90
 
XAU/USD
Ons altın yükselen kanalının içinde doğru geri çekiliyor. Dün ABD'de piyasalar tatil sebebiyle kapalı ve veri gündemi sakindi. Bu sabah ise Çin GSYİH ve sanayi üretimi verileri takip edildi. Buna göre Çin yıllık %1,8 beklentilerinin üzerinde %2,9 büyüdü. Sanayi üretimi ise %0,2 beklentilerine kıyasla %1,3 oldu. Olumlu verilerin ışığında küresel risk iştahı artarken ons altın da bu haber akışıyla desteklendi. ABD tarafında bugün önemli bir veri akışı bulunmazken yarın açıklanacak ÜFE verisi yakından izlenecek. Teknik olarak yükselen kanalın üst sınırı direnç olarak takip edilebilir.
Destekler: 1920 - 1908 - 1894
Dirençler: 1936 - 1960 - 1978
 
BRENT
Brent petrol dar bantta fiyatlanıyor. Bu sabah Çin’de takip edilen büyüme verisi %1,8 beklentilerine kıyasla %2,9 olarak gerçekleşti ve risk iştahını destekledi. Çin’deki diğer makroekonomik verilerin de olumlu gelmesi petrolü destekleyebilir. Öte yandan yatırımcılların gözü bugün yayımlanacak OPEC’in talep tahminlerinin yer aldığı aylık raporda olacak. Yarın ise EIA’nın ham petrol talepleri ve petrol stokları yakından takip edilecek. Raporlar öncesinde petrolün temkinli seyri beklenebilir.
Destekler: 83.67 - 82.28 - 80.59
Dirençler: 85.38 - 87.03 - 88.27 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.