Forex Yorumu (İnfo Yatırım)EUR/USD
EURUSD volatil seyir izleniyor. Dün Euro Bölgesi'nde takip edilen tüketici güveni endeksi -22,2'den -20,9'a yükselse de beklentilerin altında kaldı. Diğer yandan ECB yetkililerinin faiz artırıma dair şahin mesajları resesyon endişelerini ayakta tutarken Euro'ya olan talebi artırıyor. Bugün Euro Bölgesi ve ABD öncü PMI verileri takip edilecek. PMI verilerinin geçen aya göre artış göstermesi bekleniyor. Eşik değer olan 50'nin üzerinde gelecek veriler ekonomik aktivitenin olumlu seyrettiği mesajını verecekken Fed'in faiz artırımlarına agresif olabileceği endişelerine neden olabilir. Piyasalar Fed'in 1 Şubat'ta 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakıyor.
Destekler: 1.0851 - 1.0805 - 1.0774
Dirençler: 1.0902 - 1.0949 - 1.0995
 
USD/TRY
Dolar/TL dar bantta fiyatlanıyor. Dün yurt içinde tüketici güveni endeksi verisi takip edildi. Buna göre tüketici güveni geçen ayki 75,6'dan 79,1'e yükseldi ve son 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. ABD'de ise dün veri gündemi sakindi. Bilanço sezonu devam edenken konsensüs beklentilerin üzerinde açıklanan finansallar yatırımcıların resesyon endişelerini dindirirken küresel risk iştahı yükseliyor. Fed yetkililerinin güvercin ifadeleriyle piyasalar önümüzdeki iki FOMC toplantısında 25'er baz puanlık faiz artırımını fiyatlıyor. Bugün ABD'de öncü PMI verileri küresel risk iştahı ve dolar endeksi üzerinde belirleyici olabilir.
Destekler: 18.77 - 18.74 - 18.70
Dirençler: 18.82 - 18.86 - 18.90
 
XAU/USD
Ons altında pozitif momentum korunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde merkez bankasının altın rezervlerini artırdığına ilişkin haberleri takip ettiğimiz Çin’de bu hafta piyasalar tatil. ABD’de ise Fed yetkililerinin güvercin söylemleri resesyon endişelerini azaltırken küresel risk iştahını destekliyor. Tiskli varlıklara girişler takip edilirken ons altın da yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Bugün açıklanacak ABD ve Euro Bölgesi PMI verilerinin risk iştahı ve ons altın fiyatlamaları üzerinde belirleyici olması beklenebilir.
Destekler: 1920 - 1908 - 1894
Dirençler: 1936 - 1949 - 1964
 
BRENT
Brent petrol yatay seyretmeye devam ediyor. Hafta boyun Çin piyasaları Yeni Yıl tatili nedeniyle kapalı olacakken tatilde seyahatlern artması petrol talebini güçlendirebilir. ABD’de ise piyasalarda Fed iyimserliğinin korunmasıyle küresel risk iştahı destekleniyor. Piyasalar 1 Şubat’ta Fed’in 25 baz puanlık artırımına kesin gözüyle bakıyor. Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde öncü PMI verileri takip edilecek. PMI verilerinin eşik değer olan 50’nin biraz altında gerçekleşmesi bekleniyor. PMI verilerinin beklentiyi aşması durumunda küresel risk iştahı ve petrol görünümü desteklenebilir.
Destekler: 87.03 - 85.38 - 83.67
Dirençler: 88.27 - 89.89 - 91.91 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Japonya'nın 5 yıllık tahvil faizi 1.5 baz puan artışla %0.175 seviyesine çıktı
TCMB'nin USD cinsi zorunlu karşılıklara uygulayacağı gecelik faiz oranı bugün için % 4,500 olarak açıklandı
Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi 3 baz puan artışla %0.405 seviyesine çıktı
Japonya'nın 2 yıllık tahvil faizi 1 baz puan artışla %-0.010 seviyesine çıktı
Facebookta Paylaş