Garanti BBVA GM Baştuğ: Bireysel kredilerde vadeleri sınırlayan kararın ardından ilk günde kredi hacimlerinde %10'luk düşüş oldu - bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bireysel kredilerde vadeleri sınırlayan kararın ardından ilk günde kredi hacimlerinde yüzde 10'luk düşüş olduğunu söyledi. Baştuğ, BDDK'nın pandemi döneminde uyguladığı takipteki kredilerle ilgili uygulamanın sona ermesinin de sağlıklı olduğunu belirtti.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ Mavi Nefes Projesi basın toplantısında Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu

Baştuğ, TCMB'nin zorunlu karşılık hamlesinin bankaların Döviz likiditesi anlamında negatif etki yaratmayacağını belirtirken, sektörün sermaye açısından sağlıklı olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir yeşil enstrüman konusunda planlarını paylaşan Baştuğ, “Bu işin çok başındayız yurtdışından yaptığımız büyük borçlanmaların tamamını sürdürülebilirlik çerçevesinde yapmak istiyoruz. Bu şekilde kendimizi belli taahhütlere sokup hem müşterilerimizi hem kendimizi çevre anlamında daha sağlıklı yerlerde konumlandırmak istiyoruz. ” dedi.

"Zorunlu karşılık bilançolarda önemli bir etki yaratmayacak"

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık hamlesinin döviz likiditesi konusunda bankalara negatif bir etki yaratmayacağını söyleyen Baştuğ, “Artık sektörde yabancı para bilanço çok farklı bir yere geldi. 250 milyar dolara yakın döviz mevduatı, 125 milyar dolar döviz cinsinden kredi var. Bankaların şuan kullanamadıkları önemli bir döviz bolluğu var. Dolayısıyla zorunlu karşılıklara transfer yapmak bankaları etkilemeyecektir.” dedi.

Baştuğ, BDDK'nın geçen günlerde açıkladığı bireysel kredilerdeki vade azaltımı kararıyla ilgili olarak da bir günde toplam kullanım hacminin yüzde 10 azaldığını gördüklerini söyledi.

"Son bulması sağlıklı bir karar"

BDDK'nın pandemi döneminde uyguladığı takipteki kredi uygulamasının 30 Eylül'de son bulmasının çok yerinde bir karar olduğunu çünkü sürekli bunu taşımanın mümkün olmadığını söyleyen Baştuğ, "Kovid şartlarında yapılan bir uygulamaydı. Bence Eylül ayı itibari ile son bulması son derece sağlıklı bir karar” dedi.

"Bankaların sermayesi yeterli"

Sektörün sermaye yeterliliğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Baştuğ, “Sektör sermaye yönünden oldukça sağlıklı. Sektör ortalaması yüzde 17’ler ve üzerinde. Bunun minimum olması gereken yerin 12’ler olduğunu düşünürseniz hâlâ Türkiye’de bankaların sermayelerinin yeterli olduğunu ve bununla alakalı önümüzdeki dönem
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/garanti-2288036Diğer Haberler
RUSYA, 2022-2024 DÖNEMİNDE RUS METAL, KÖMÜR, GÜBRE ÜRETİCİLERİNDEN 546 MYR RUBLE EK BÜTÇE GELİRİ ÖNGÖRÜYOR-İFX
EVERGRANDE PAZARTESİ GÜNKÜ ÖDEMELERİNİ EN AZ 2 BANKAYA YAPAMADI -BN/ BLOOMBERG HT
İSPANYA MERKEZ BANKASI: ANA SENARYODA 3.ÇEYREK BÜYÜMESİ %2.7 BEKLENİYOR
İSPANYA MERKEZ BANKASI: ANA SENARYODA 2021 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ %6.2'DEN %6.3'E YÜKSELTTİK
MACARİSTAN MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 1.65'E YÜKSELTTİ (BEKLENTİ: 1.75 %, ÖNCEKİ: 1.50 %)
NİJERYA PETROL BAKANI: OPEC+ ANLAŞMASI KAPSAMINDA KOTAMIZIN ARTIRILMASINI TALEP EDİYORUZ
15.06.2022 itfa tarihli ihalede nominal teklif 4.19 milyar TL nominal satış 1.80 milyar TL
15.06.2022 itfa tarihli ihalede minimum fiyat 88,233 TL, ortalama fiyat 88,310 TL
13.09.2028 itfa tarihli ihalede nominal teklif 1.93 milyar TL nominal satış 955.00 milyon TL
13.09.2028 itfa tarihli ihalede minimum fiyat 95,667 TL, ortalama fiyat 97,001 TL
Facebookta Paylaş