Gelecek yıl yapılacak Bitcoin Halving ve 2024 ABD başkanlık seçimleriyle birlikte piyasalarda yeniden dalgalanmalar bekleniyor - Bitfinex

Dijital token alım satım platformu Bitfinex, geleneksel ve kripto para piyasalarda yaşanan son gelişmeleri içeren Alpha Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, piyasalardaki durgun gidişatın Bitcoin halving ve başkanlık seçimleriyle birlikte sona ereceği değerlendiriyor.
 
ABD ekonomisinin içinde bulunduğu durum sıra dışı bir görünüm arz ediyor. Bir yandan, sürekli endişe duyulan enflasyonla mücadele sürecinde faiz oranları son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkarken ve resesyon göstergeleri ekonomide frene basıldığını işaret edecek şekilde kırmızı ışık vermeye devam ederken, diğer yandan ekonomik iyileşmeyi işaret edecek şekilde hizmet sektörü ve istihdam piyasası güçlü ve dirençli görünümünü koruyor.
 
Tüketici harcamaları ise hiç hız kesmeden artmaya devam ediyor, nitekim son açıklanan S&P Global Flash Bileşik PMI endeks değeri, 2022 Nisan ayından bu yana en sert yükselişini kaydetti. Bu doğrultuda, ABD birinci çeyrek GSYH değeri de yukarı yönlü revize edildi. FED’in takip ettiği en önemli ölçütlerden olan ve en son yayınlanan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporu, tüketicilerin seyahat-gezi, eğlence ve diğer hizmet sektörlerinde harcama yapmaya devam ettiklerini gösteriyor. Böyle bir ortamda ekonomi politikalarının yürütülmesi oldukça çetrefilli bir hâle geliyor.
 
Enflasyonla mücadele yaşanan fikir ayrılıkları
 
Federal Açık Piyasa Komitesi’ndeki tutanaklara göre komite üyeleri arasında enflasyonla mücadele yöntemi hususunda fikir ayrılıkları olduğu görülüyor. Belirsizliklerin devam ettiğini bir dahaki toplantıya kadar tüm ekonomik veriler kapsamlı bir şekilde değerlendirilerek karar verilmesi gerektiğini belirtiliyor.
 
Piyasa beklentileri ne yönde ilerliyor?
 
Mayıs ayında tüm açık pozisyonlarının yüzde 26’sına karşılık gelen 2,3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonlarının vadesi doldu. Buna rağmen piyasa temelde herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Kısa vadede volatilite durgun seyretti. Beklenti bu durumun devam etmeyeceği yönünde ve gelecek yıl yapılacak olan Bitcoin Halving ve 2024 ABD başkanlık seçimleriyle birlikte piyasaların da yeniden dalgalanmaya başlayacağı bekleniyor.
 
Bununla birlikte, Ethereum’da da ilgi çekici gelişmeler yaşanıyor. Proto-danksharding’in devreye girmesi adeta çığır açarken, bu sayede Katman-2 (L2) işlem maliyetleri on kat azalması bekleniyor. L2’lerin yaygın olarak benimsenip kullanımını artıracak bu gelişmeyle halen durgun olan Ether piyasalarına canlılık geldiği görülüyor.
 
Hong Kong: Dijital varlık merkezi projesi

Hong Kong diğer Çin bölgelerinin aksine spot yatırımcılara alım satımı yeniden açarak kendisini yeni bir dijital varlık merkezi olarak konumlandırıyor. FTX de FTX 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle kendini yeniden canlandırmayı amaçlıyor. CEO John Ray ise alacaklılar ve borçlularla yaptığı toplantılarda sistemi yeniden başlatmak üzere yeni bir plan üzerinde çalışıyor.
 
Genesis’in ana şirketi olan Digital Currency Group (DCG), iştiraklerinden Gemini’den aldığı krediden kaynaklı 630 milyon dolarlık geri ödemesini kuruluşa vadesinde yapmadı. Bu durum Genesis’i “Earn” ürününde kullanan Gemini ile DCG arasındaki finansal anlaşmazlıkların artmasına neden oldu. Sorunun çözümü için Gemini ve diğer taraflar, Genesis ile DCG’nin onayının gerekmediği tadil edilmiş bir yeniden yapılanma planı önerdi.

 
Bitfinex Hakkında
 
Dijital para birimi traderlarına ve küresel ölçekteki likidite sağlayıcılarına son teknoloji hizmetler sunan bir dijital token alım-satım platformu olan Bitfinex 2012 yılında kurulmuştur. Bitfinex, gelişmiş alım-satım özellikleri ve grafik araçlarının yanı sıra, peer-to-peer finansmanı, OTC (tezgah üstü) pazarlar ve geniş bir yelpazede dijital tokenler için kredili alım satımlara erişim imkanı sağlamaktadır. Bitfinex’in stratejisi, dünyanın her yerinden deneyimli traderlara ve likidite sağlayıcılarına eşi benzeri görülmemiş destek, araçlar ve yenilik sağlamaya odaklanmıştır. Daha fazla bilgi için www.bitfinex.com adresini ziyaret ediniz.
 
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş