Güne Başlarken (AlnusYatırım)

Temmuz'un Adı Trump Olsun

100,600 seviyesini yukarı kıran BIST 100, günü % 1.76 artışla 101,566 puandan kapattı. Akşamki açıklama sonrasında TL daha da değer kazandığından bugün borsada ve tahvilde olumlu havanın sürmesini bekliyoruz.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye o kadar iyilik yaptı ki içimden İstanbul'daki gökdelenin yanına başka hediyeler vermek geldi. Mesela Temmuz'un her günü bizimle ilgili güzel açıklamalar yaptığından takvimlerimizde bu aya; eski Babil'de üreme ve bereket tanrıçası Tammuz yerine yada Roma imparatoru yüce Sezar adı yerine Trump diyesim geldi. Hani Jul Sezar, Mısırlı bilgin Sosigenes'e roma takvimini milimetrik olarak ayarlamasını istedi. 365 gün 6 saatlik takvim ortaya çıktığında Sezar, takvim düzenlemesini yaptığı için temmuz ayının (Quintilis ayı) ismini değiştirerek kendi adından gelen July ismini vermişti. (Niye Temmuz? Çünkü doğduğu aymış) Bizim neyimiz eksik?

Temmuz'un başında G20 zirvesinde, "Bakın, şu insanlara bakın. Onlarla anlaşmak çok kolay. Obama Türklere adil olmadı, bir telefonla Erdoğan'la anlaşıyorum vb" diyen başkan Trump, sonrasında da S400 teslimatı başlayınca 16 Trump akşamı, "Türkiye bize karşı çok iyi. Şimdi ise onlara Rusya'dan füze sistemi almak zorunda kaldıkları için bu F-35'leri satamayacağımızı söylüyoruz. Onların içinde bulunduğu durum çok zor, ABD olarak bizim de bulunduğumuz durum çok zor. Bu durum üzerine çalışıyoruz" dedi.

17 Trump akşamı Beyaz Saray Basın Sözcülüğü, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin yazılı açıklama yaptı. "Maalesef Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini alma kararı, bu ülkenin F-35 projesi ile devam eden ilişiğini imkansız kılmaktadır. Ancak Türkiye ile ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir. Türkiye'de S-400 sistemlerinin varlığının farkında olarak, Türkiye ile yoğun bir şekilde iş birliği yapmaya devam edeceğiz." ifadeleri kullanıldı. Yani başkan Trump, kendi söylemeye kıyamadığını yazılı olarak duyurmuş oldu.

18 Trump akşamı başkan Trump basının soruları karşısında 'S-400 konusunda Türkiye'ye şu anda yaptırım uygulamayı düşünmüyorum.'' ifadelerini kullandı. Ancak bir süre sonra "Ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz kararımızı açıklamadık" dedi.

19 Trump yani bugün de bir dönem Rıza Sarraf'tan ötürü başı ağrıyan Halk Bankasının eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla serbest bırakılacak.

Trump ayının bitmesine 13 gün var, ay bitmeden daha güzel şeyler bekliyoruz başkandan. Çaya da bekleriz.

STRATEJI
100,600 geçildi. Artık destek orası. Yukarda 103,000 direnç olabilir. Olumlu hava ile daha da yukarlar mümkün.


Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş
www.alnusyatirim.com
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş