Günlük bülten (İnfo Yatırım)

Ne Oldu?
• Türkiye’de toplam coronavirüs hasta sayısı 6.814 kişi artarak 467.730’a, hayatını kaybeden kişi sayısı 168 kişi artarak 12.840’a yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 385.480.
• Sağlık Bakanı Koca: (Covid-19) Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda semptom göstermeyen pozitif vakaları da günlük tabloda vermeyi planlıyoruz .
• Koca: Semptomsuz vaka sayısı 28.351 .
• Koca: Bazı iller 3. zirveyi yaşıyor. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa bu iller arasında.
• FOMC Tutanakları: Politika yapıcılar, varlık alımlarının hızı, bileşimi konusunda hemen ayarlamaya ihtiyaç olmadığına karar verdiler .
• FOMC Tutanakları: Politika yapıcılar, varlık alımlarının rolünün istihdam ve enflasyon hedeflerini desteklemeye doğru kaydığını not ettiler.
• FOMC Tutanakları: Politika yapıcılar Fed'in uygun olduğunda, varlık alım hızını artırarak veya daha uzun vadeli varklıklara kayarak daha fazla destekleme sağlayabileceğini not ettiler.
• FOMC Tutanakları: Birçok yetkili, FOMC'nin varlık alımları konusunda yönlendirmenin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorlar .
• MGK bildirisinde, İrini Harekatı kapsamında Türk gemisine yönelik tek taraflı, uluslararası hukuka ve müttefiklik ilişkilerine aykırı müdahale kınandı.
• Donald Trump, Rusya soruşturması kapsamında hakkında "FBI'a yalan söyleme" suçlaması bulunan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'e özel af çıkardığını duyurdu.
• Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.
• Almanya'daki Covid-19 kısıtlamaları 20 Aralık'a kadar uzatıldı .

Ne Olacak?
• İçeride Para Politikası Toplantı Tutanakları açıklanacak.
• Euro Bölgesi’nde AMB Toplantı Tutanakları açıklanacakken, ABD’de Piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.
• Fed Başkanı Powell, 2 Aralık'ta Temsilciler Meclisi'nde sunum yapacak.
• Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Coronavirüs aşısından gelen olumlu haberler ve ABD’nin mevcut Başkanı Trump’ın seçilmiş Başkan Joe Biden’ın zaferini kabul etmesiyle, ABD Piyasaları Salı günü yükselişini sürdürdü. Ayrıca Piyasalar Joe Biden’ın Hazine Bakanlığı’na eski FED Başkanı Janet Yellen’ı atayacağı piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yallen’ın atanmasının olumlu karşılanması ise FED Başkanlığı zamanında ‘0 Faizlerin Anası’ olarak adlandırılması ve 2008 yılında FED San Francisco Başkanı olduğu sırada yaşanan ekonomik krizde, krizle mücadelede tecrübeli olması.
Joe Biden, Yallen’ın para ve maliye politikalarında kendisine çok yardımcı olacağını ve işsizlik rakamını aşağı yönde çekeceğine güveniyor.
BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki yatay seyirle birlikte %0,69 oranında yükselişle 1.330 seviyesinden başlangıç yaptı. Ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sevindirici bir haber geldi. Koca, ‘’Erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır’’ açıklamasında bulunurken, endekste haberin ardından alımlar hızlandı. Fahrettin Koca’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ‘’Aşıları takip ediyoruz. Bir kısmının siparişini verdik. Aşı geliştirme çalışmalarında artık uygulama aşamasına gelen projelerimiz var. Kendi aşımızda da önemli bir yere geldik. En geç Nisan’da uygulamayı planlıyoruz.’’ dedi.
Endeks pozitif başladığı işlem gününü kurun gevşemesi ve aşı haberlerinden gelen olumlu seyirle birlikte kapanışa doğru gelen kar satışlarıyla %0,34 oranında yükselişle 1.325 seviyesinden tamamladı. Metal ana sektörü payları %2,00 oranında değer kazanırken, orman kağıt basım sektörü payları %2,31 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.337 - 1.348 - 1.355 olacakken, destek seviyeleri ise 1.318 - 1.311 - 1.300.
Dolar / TL tarafında ise BDDK’nın uzun süredir konuşulan aktif rasyosunu Salı günü bir açıklama ile yıl sonu itibarıyla uygulamadan kaldırmasını açıklamasıyla geri çekilen dolar / TL, Akdeniz gerginliği ve jeopolitik risklerin etkisiyle kur 8,00’e kadar yükseldi. Gün içinde sakin seyirde hareket eden Dolar / TL’de 8,00 - 8,05 direnç, 7,90 - 7,85 destek seviyeleri olarak takip edilecek.
ABD tarafında veri olarak ise dün İşsizlik Başvuruları açıklandı. ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 30.000 artarak 778.000 oldu. Piyasalarda beklenti başvuruların 733.000 olacağı yönündeydi.
ABD Piyasalarının Şükran Günü nedeniyle 1,5 gün tatil olduğunu hatırlatalım.
 
VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, Çarşamba günü 1.479 - 1.501 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.482 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 8.896 adet artarak 482.458 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.480 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini canlı tutuyor, özellikle 1.522’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.650 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.461 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.495 ve 1.505 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.472 ve 1.461 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.


  • ALBRK - Bankanın bağlı ortaklığı Albaraka Kültür Sanat’ta yer alan payların tamamının 3,5 milyon TL’ye Albaraka Portföy İnovasyon Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na satıldığı açıklandı.
• DAGI - Bakırköy Capacity AVM’ye 1 adet mağaza açıldığı belirtildi.
• DGKLB - Şirketin 600 kişiye ek istihdam sağlayacağı medyada yer aldı.
• EUHOL - Şirket bağlı ortaklığı Ege Sigorta’nın Hazine Müsteşarlığı tarafından tüm branşlardaki ruhsatlarının iptal edilerek yönetimin Güvence Hesabına devredilmesi kapsamında, Güvence Hesabı yönetiminde bulunan Ege Sigorta’yı geri almak üzere karşılıklı gizlilik sözleşmesi imzalanıp görüşmelere başlandığı açıklandı.
• GARAN - 84 gün vadeli 510,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
• GLBMD - 100 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı için Genel Müdürlüğe yetki verildi.
• GLRYH - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun, RTALB’nin yeni yapılacak fabrika, tesis yatırımlarının finansmanında, A1 Capital’in sermaye artırımında ve GLRYH’nin sermayesine doğrudan iştirak etmeyi planladığı 5 milyon TL sermayeli bir portföy yönetim şirketi ile sermayesine doğrudan iştirak etmeyi planladığı ve 30 milyon TL sermayeli bir girişim sermayesi yatırım ortaklığının kuruluş sermayesi olarak kullanılmasının planlandığı açıklandı.
• GSRAY - Şirketin Aralık ayında yapılması için başvurduğu Olağanüstü Genel Kurulunun gerçekleştiremeyeceği medyada yer aldı.
• HDFGS - Şirketin doğrudan bağlı ortaklığı Hedef Projelendirme ve Gayrimenkul Geliştirme'nin 40 milyon TL olan sermayesinin 60 milyon TL nakden artırılmak suretiyle 100 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin sermaye artırımında yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına karar verildiği açıklandı.
• ITTFH - Sermaye artırımından elde edilen 316,4 milyon TL fonun 44,4 milyon TL’sinin banka kredilerinde, 13,4 milyon TL’sinin çek ödemelerinde, 6,1 milyon TL’sinin tedarikçi cari hesap ödemelerinde, 2,7 milyon TL’nin ise leasing taksit ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.
• KERVN - Şirketin Uludağ Kervansaray Otelinin usulsüz kiralaması ile alakalı olarak eski Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Tümer ve eski Yönetim Kurulu üyeleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.
• KRVGD - Şirket paylarının halka arzı kapsamında 8,00 - 9,00 TL fiyat aralığıyla ve talep toplama yöntemiyle bugün ve yarın talep toplanacak.
• KARTN - Şirket ile Selüloz İş Sendikasının yeniden 2 yıllık dönem için sözleşme yapmak üzere yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanamadığı ve görüşmelerde resmi arabuluculuk safhasına geçildiği açıklandı.
• MIPAZ - Şirketin Pendik’teki arazinin bir kısmının Hazine’ye orman vasfıyla devri kararına karşı açılan ve 58,2 milyon TL’lik tutarın faiziyle birlikte şirkete ödenmesine ilişkin mahkeme kararına karşı davalı tarafça temyize gidilmesi üzerine, mahkeme tarafından kararın yürütmesinin durdurulduğu ve haklı tazminat talebine karşılık tutarın arsa ya da arazi vasfı güdülerek yeniden belirlenmesi kapsamındaki davanın bir sonraki duruşma tarihinin 6 Nisan olduğu açıklandı.
• OSMEN - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun şirket faaliyet konusu kapsamındaki alanlarda değerlendirilerek, şirket karlılığına katkı yapmasında kullanılacağı açıklandı.
• PAPIL - Şirketin stratejik vizyonu kapsamında, uzun dönemli sürdürülebilir 5 farklı inovasyon alanındaki konseptlerden biri olarak Count2in, faz-1 özelliklerine sahip olarak ürünleştirildiği, ilk zincir mağaza satışı ve testlerinin tamamlanması ile Count2in lansmanının tapıldığı açıklandı.
• RTALB - Endüstriyel mikrobiyolojik tanı ürünleri üretim alanı, hızlı tanı testleri üretim alanı, fason tüp ve şişe dolum alanı ile steril plastik medikal ürün üretim alanı kurulması amacıyla, Malatya’da bulunan 5.710 m 2 ’lik arsa üzerinde, 30 milyon TL tutarında yeni üretim tesisi yatırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.
• SASA - PTA Ve Polimer Cips Yatırımına Devlet Yardımı kapsamında, şirketin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yapmış olduğu teşvik belgesi başvurusu sonucunda, Adana’daki yerleşkesine ilişkin yatırım bedeli yaklaşık 935 milyon dolar olan PTA Üretim Tesisi Yatırımı ve yatırım bedeli yaklaşık 610 milyon dolar Polimer Cips Üretim Tesisi Yatırımı ile ilgili teşvik başvurusunun Resmi Gazete’de yayımlandığı, teşvike konu yatırım tutarının 11,3 milyar TL olduğu açıklandı.
• SEKFK - 70 gün vadeli 46,0 milyon TL ve 105 gün vadeli 16,0 milyon TL tutarlarında bono ihraç edildi.
• TCELL -Şirketin geri alım kararları kapsamında Şirket portföyüne aldığı Eurobond'lardan, 13 milyon dolar değerdeki Eurobond'unun 7,5 milyon dolar ABD Doları nominal değerde satımının gerçekleştiği açıklandı.
• TUPRS - 728 gün vadeli 100 milyon TL’lik tahvil ihracı kapsamında yarın talep toplanacak.
• VAKFN - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 300 milyon TL’den 1,0 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
• VANGD - VBTS kapsamında şirket paylarına 10 Aralık’a kadar tek fiyat işlem yöntemi getirildi.
• VERTU - Yazılım sektöründe faaliyet gösteren 20 milyon TL sermayeli Golive Yazılım’ın sermayenin %25'ine karşılık gelen 5.000.000 adet payın 23,2 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı.
• YKBNK - 93 gün vadeli 92,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. •
  • AKMGY -
o Akkök Holding tarafından 52,35 - 54,10 TL fiyat aralığından 15.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %12,93’ye geriledi.
o Davit Braunştayn tarafından 52,35 - 54,10 TL fiyat aralığından 5.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %6,94’e geriledi.
o Yasemin Casun tarafından 52,30 - 52,35 TL fiyat aralığından 30.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %46,66’ya geriledi.
• CELHA & DOHOL - DOHOL tarafından 19,70 - 20,32 TL fiyat aralığından 9.049 adet CELHA payı satılırken, DOHOL’ün CELHA’daki payı %70,41’e geriledi.
• CMENT - Aalbnorg Portland Espana tarafından 33,56 TL fiyattan 5.307 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %97,10’a geriledi.
• DGGYO - Şirket tarafından 9,66 - 9,79 TL fiyat aralığından 8.541 adet pay satıldığı açıklandı.
• EGPRO - Deceunick NV tarafından 22,00 - 22,06 TL fiyat aralığından 3.601.535 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %88,47’ye geriledi.
• KATMR - İsmail Katmerci tarafından 3,20 TL fiyattan 4.352.900 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %13,81’e geriledi.
• OLMIP - I.P. Container Holdings tarafından 7,40 TL fiyattan fiyat aralığından 150.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %92,73’e geriledi.
• PEKGY - Hasan Peker tarafından 11.200.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %16,39’a geriledi.
• PAPIL -
o Ömer Özbay tarafından 4.051.250 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %11,69’a geriledi.
o KFEIN tarafından 3.781.250 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %11,00’e yükseldi.
• RODRG -
o Ayfer Gültekin tarafından 12,80 - 14,08 TL fiyat aralığından 5.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,65’e geriledi.
o Huriye Küçükdoğan tarafından 12,80 TL fiyattan 20.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %1,42’ye geriledi.
• TSKB -
o TSKB Memur ve Müstahdemleri Yardım ve Emekli Vakfı tarafından 2,76 TL fiyattan 50.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,04’e geriledi.
o TSKB Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik Yardım Vakfı tarafından 2,76 TL fiyattan 500.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,93’e geriledi.
• TSGYO - TSKB Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik Yardım Vakfı tarafından 3,91 - 3,99 TL fiyat aralığından 300.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,74’e geriledi.
• VESBE & VESTL - VESTL tarafından 32,50 - 32,72 TL fiyat aralığından 5.000.000 adet VESBE payı satılırken, VESTL’in VESBE’deki payı %89,90’a geriledi. •
  
• OSMEN - Şirket sermayesinin 19,87 milyon TL’den %2,60 oranında şirket çalışanlarına tahsisli olarak 518.250 TL artışla 20,4 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
• SKBNK - Şirket sermayesinin 1,15 milyar TL’den %60,62 oranında bedelli olarak 702,0 milyon TL nakden artışla 1,86 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 1.731.637 adet pay satılarak sermaye artırımı tamamlandı.


 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.