Günlük Bülten (Yatırım Finansman Menkul Değerler)

GÜNLÜK BÜLTEN

Piyasalarda Dün…
¢ Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından seans başlarında sert yükseliş kaydetti. Ardından yatay bir seyir izleyene BIST100 günü rekor tazeleyerek %1,39 değer kazancıyla 1479,9 puanla kapattı. Güne yatay açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1500,0'ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1520,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1470,0 ilk destek olmak üzere 1450,0'e düşüş devam edebilir.
¢ Dolar/TL ise, dün 200 günlük hareketli ortalama 7,3070'i test etti. Bu seviyenin altında kalınması halinde 7,21 takip edeceğimiz sonraki destek olacak. Ancak orta vadede 7,0 seviyesinin de altını görmemiz mümkün olabilir. Olası yükselişlerde ise 7,44'ü direnç olarak takip edeceğiz.
Bugünün Gündeminde …
¢ İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere parlamentosunda oy çoğunluğuyla onaylanan AB ile ticaret anlaşmasını imzaladı. Anlaşmaya göre, taraflar arasında yeni bir serbest ticaret anlaşması yapılacak. Menşe kurallarına uyan mallara gümrük vergisi ve kota uygulanmayacak. Taraflar, çevreyi koruyacak ve iklim değişimi ile mücadeleye öncelik verecek. Sosyal haklar ve işçi hakları gözetilecek.
¢ Avrupa Birliği ve Çin yatırım anlaşmasının prensipleri konusunda mutabakata vardı. Anlaşmayla birlikte Çin'in otomotivden telekomünikasyona kadar birçok pazarı yabancı yatırımcılara açılmış olacak. Öte yandan ABD bazı AB ürünlerine yönelik gümrük vergilerini arttırdı. ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), AB'den ithal edilen uçak parçaları, Fransa ve Almanya menşeli şaraplar ile konyaklara yönelik gümrük vergilerinde düzenlemeye gittiğini açıkladı.
¢ Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kasım ayı Dış Ticaret Dengesi açıklanacak. Öğlen saatlerinde ise PPK Toplantı Özeti yayınlanacak.
¢ Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise seans sonlarına doğru ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları verisini takip edeceğiz. Önceki dönem 803bin olarak açıklanan veride beklenti 833bin.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …
¢ Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin PMI rakamlarının beklentilerin bir miktar altında kalması ile karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları ise Çin ile yapılan anlaşma ile açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından hafif satıcılı seyrediyor.
¢ EUR/USD ise, dün son iki buçuk en yüksek seviyesi 1,2310'u test etti. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede, yükseliş trend kanalı üst bandı 1,2445 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2275 destek olarak izlenebilir.


 Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş