Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)

Piyasalara Bakış
Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi, günün geri kalanında da gücünü korudu ve haftanın ilk işlem gününde % 1.31 artışla, 1,416.30 puandan kapanış yaptı. İşlem hacmi 12.7 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 74 hisse değer kazandı, 17 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 9.01 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.
Küresel piyasalar haftaya karışık seyirle başladı. Gün içinde hisse endeksleri çoğunlukla pozitif tarafta yer alsa da kapanış negatif tarafta gerçekleşti. ABD’de tahvil piyasalarının kapalı olması işlem hacminin düşük gerçekleşmesine neden oldu. Veri akışı ise yurtdışında sakinken, içeride ise cari denge açıklandı ve cari işlemler dengesi 2019 yılından bu yana ilk kez fazla vererek 528mn dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan Ağustos ayı işsizlik oranı ise %12.1 olarak açıklandı. Ancak piyasalarda daha çok, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun TBMM’de yaptığı toplantı takip edildi. Başkan Kavcıoğlu, TCMB’nin para politikasının aktarım mekanizmasını kuvvetlendirmek amacıyla rezerv birikimine devam edeceğini belirtti. Plan bütçe komisyonundaki soru cevap kısmında ise faiz indiriminin sürpriz olmadığını ve kur hareketini buna bağlamadıklarını ifade etti. Bugüne baktığımızda, içeride sanayi üretimi, Almanya’da ise ZEW beklenti endeksi açıklanacak. Piyasalarda tahvil faizleri, dolar endeksi ve enerji fiyatları yüksek kalmaya devam ediyor. Bu durum hisse piyasaları için negatif görünse de Çarşamba günü ABD’de, haftaya da içeride başlayacak olan 3.çeyrek bilanço sezonu fiyat hareketlerini belirleyebilir.
BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. 1,410-1,400 ve 1,395 destek seviyeleri iken 1,410 üzerinde kalınması halinde 1,430-1,450 direnç bölgesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Kurdaki hareket çok agresifleşmedikçe, hisseler üzerinde etkisini sınırlı buluyoruz ancak tahvil faizleri yine de gösterge olarak izlenmelidir.
Makroekonomi & Politika Haberleri
• Ağustos’ta cari işlemler dengesi 528 mn $ fazla verdi
Sektör ve Şirket Haberleri
• Kısa Kısa Haberler: PGSUS
• Planlanan Temettü Ödemeleri
• Planlanan Genel Kurullar
• Haftalık Ajanda
• Takip Listesi


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş